Ostatnio stanąłem przed wyborem kamery do garażu, która miałaby stanowić element systemu alarmowego na wypadek włamania. Opis projektu za niedługo pojawi się na SmartMe, natomiast teraz chciałbym przedstawić wam recenzję kamery, którą wybrałem.
Nie chciałem inwestować dużo pieniędzy, dlatego wiedziałem z góry, że rozwiązanie będzie bardziej hobbystyczne niż profesjonalne. Kamerę planowałem umieścić wewnątrz pomieszczenia, więc nie wymagałem od niej wodoodporności. Zależało mi jednak, aby posiadała tryb nocny oraz była łatwa w integracji z całym systemem. Ważne było też, żeby w przypadku alarmu mogła nagrać film i wysłać go do mnie. Wybór padł na inteligentną kamerę Xiaomi Aqara G2.

Pierwsze wrażenie

Mała i estetyczna, tak w dwóch słowach mogę opisać wygląd kamerki Aqara G2. Jej wymiary to 8,24 x 5,65 x 5,05 cm, a waga to jedynie 112 gramów. Być może istnieją jeszcze mniejsze konstrukcje kamer internetowych, jednak trzeba pamiętać, że ta zintegrowana jest z bramką ZigBee.

Rozmiar Aqara G2 w porównaniu do zapalniczki

Aqara G2

Z przodu znajduje się soczewka kamery z czarnym pierścieniem wokół, pod którym ukryto 8 diod IR do nagrywania w nocy. Na dole pierścienia zauważyć można mały otwór na mikrofon. Z tyłu znajdziemy otwory z głośnika oraz wejście do ładowania. Od spodu obudowy znajduje się miejsce na kartę pamięci microSD oraz mały otwór do resetowania urządzenia. Na górze mamy do dyspozycji przycisk. Jego przytrzymanie przez 3 sekundy powoduje nagranie krótkiego filmiku (15 s), na którym możemy zostawić jakąś wiadomość.

Aqara G2 posiada regulowaną nóżkę, na której możemy dowolnie ustawić urządzenie. Dzięki blaszce z otworami oraz mocnej taśmie dwustronnej 3M załączonej do zestawu, nie będzie też problemem zamontować kamerę na ścianie lub suficie. Obraz da się dowolnie obrócić i odbić z poziomu aplikacji Xiaomi Home.

Miejsce na kartę microSD

Aqara G2

Resetowanie kamery

Aqara G2

Informacje techniczne

Wspierane rozdzielczości

FullHD: 1920 x 1080 px
HD: 1280 x 720 px
SD: 640 x 360 px

Kąt widzenia

140 stopni, korekta efektu rybiego oka w aplikacji.

Tryb nocny

Tak – 8 diod IR, zasięg do 8 m, automatyczne przełączanie pomiędzy trybami.

Przechowywanie filmów

Na karcie SD umieszczonej w kamerze.
Na dysku NAS (nie znalazłem w opcjach).
W chmurze Xiaomi (jedynie krótkie fragmenty).

Wykrywanie ruchu

Tak – 24 strefy (4 x 6) do wyboru w aplikacji. Inteligentne wykrywanie ludzi.

Funkcja alarmu

Dźwięk alarmu oraz głośność do wyboru. Może zostać wywołany po wykryciu ruchu, hałasu albo dowolnego sygnału z czujnika (np. otwarcia drzwi w wybranym przedziale godzin). Nagranie krótkiego filmu i automatyczne wrzucenie go do chmury Xiaomi.

Inne funkcje

Rozmowa wideo z dźwiękiem dwukierunkowym.
Możliwość podglądu obrazu w aplikacji z dowolnego miejsca i ręczne nagranie filmu lub zrobienie zdjęcia.
Tryb uśpienia kamery.
Tryb Timelapse.
Nagrywanie szybkich wiadomości.
Wykrywanie ruchu człowieka (sztuczna inteligencja).

802.11 b/g/n 2,4 GHz

Bramka ZigBee

Tak – wersja 3.0

Zawartość opakowania

Kamera, ładowarka + przewód USB, blaszka do ściany lub sufitu, taśma dwustronna 3M, igła do resetowania, instrukcja w języku chińskim.

Wymiary

8,24 x 5,65 x 5,05 cm

Waga

112 g

Zawartość opakowania

Aqara G2

Jakość wideo

Poniżej znajdziecie przykładowe klatki z filmów w różnych warunkach oświetlenia. W dzień, przy dobrym oświetleniu obraz jest ostry i płynny. Byłem pozytywnie zaskoczony jakością nagrań. W warunkach nocnych uruchamia się tryb nocny, który korzysta z diod podczerwieni. Zasięg widzenia w tym trybie to teoretycznie 8 metrów. O ile nic odbijającego światło podczerwone nie znajduje się blisko obiektywu, to wszystko w nagrywanym pomieszczeniu powinno być dobrze widoczne. W innym przypadku kamera przyciemni dalszy plan, przez co stanie się on dużo gorzej widoczny na wideo. Aqara G2 posiada algorytm, który podobno zapobiega efektowi czerwonych oczu w trybie nocnym. Trudno się dziwić, bo filmy w tym trybie są czarno-białe. Co prawda nie ma efektu czerwonych oczu, ale na nagraniach zamiast źrenic, mamy białe kropki.

Pokój z włączonym oświetleniem

Aqara G2

Pokój z włączonym oświetleniem i korekcją efektu rybiego oka

Aqara G2

Tryb nocny

Aqara G2

Tryb nocny z prześwietlonym pierwszym planem i niedoświetlonym tłem

Aqara G2

Słoneczne popołudnie

Aqara G2

Nagranie w dzień

Nagranie w nocy

Funkcja Huba

Większość czujników Xiaomi jest zasilana przez baterie. Aby wydłużyć czas działania na jednej baterii, zastosowano w nich popularny w automatyce domowej energooszczędny protokół transmisji danych ZigBee. Urządzenia te nie mogą łączyć się bezpośrednio z routerem po WiFi, a tym samym z serwerami Xiaomi i aplikacją na smartfona. Dlatego właśnie dodatkowo potrzebne jest urządzenie, które zbiera dane z czujników, czyli tzw. bramka (inaczej Hub) ZigBee.

ZigBee schemat

Xiaomi posiada w swojej ofercie parę wersji Hubów (o jednym z nich możecie przeczytać w tej recenzji). Hub może występować jako osobne urządzenie lub jako element innego. Właśnie z takim przypadkiem spotykamy się w przypadku kamery Aqara G2. Każda z bramek posiada listę urządzeń możliwych do podłączenia. Listę dla kamery Aqara G2 znajdziecie na zdjęciu obok.

Jeżeli w swoim systemie chcecie posiadać kamerę oraz dodatkowo czujniki, które znajdują się na tej liście, to moim zdaniem nie warto inwestować osobno w dwa urządzenia. Zakup kamery zintegrowanej z Hubem prawdopodobnie będzie tańszym rozwiązaniem.

Więcej o wersjach bramek Xiaomi możecie przeczytać tutaj.

Aqara G2

Aplikacja

Kamera Aqara G2 obsługiwana jest przez aplikację na smartfona Xiaomi Home. Po dodaniu urządzenia do aplikacji oraz wyborze pomieszczenia ukaże nam się nowa kafelka, pod którą możliwy będzie podgląd z kamery, zmiana ogromnej ilości ustawień i definiowanie automatyzacji dla alarmu. Ze względu na to, że kamera jest jednocześnie bramką, możliwe będzie również wyszukiwanie i dodawanie nowych czujników.

Główny widok kamery

Aqara G2

Na głównym widoku znajduje się podgląd z kamery i szereg funkcji:

  • podgląd prędkości transmisji,
  • wybór jakości wideo,
  • powiększenie obrazu na cały ekran,
  • uruchomienie pływającego okna z podglądem z kamery,
  • wyciszenie dźwięku z kamery na telefonie,
  • uśpienie kamery,
  • transmisja wideo z dźwiękiem dwukierunkowym,
  • nagranie filmu lub zrobienie zdjęcia,
  • rozwinięcie panelu sterowania ze zbrojeniem alarmu oraz podglądem urządzeń współpracujących,
  • wejście w opcje główne,
  • oś czasu dostępnych nagrań na kartę SD (tylko jeśli jest włożona) – możemy szybko odtworzyć nagranie z danego dnia i godziny, po czym wrócić do podglądu na żywo.

 

Ustawień kamery, alarmu i huba jest tak wiele, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Postanowiłem, że umieszczę zrzuty ekranu i dam komentarze do wybranych przez siebie funkcjonalności.

Opcje główne

Aqara G2

Opcje kamery

Aqara G2

W opcjach wideo można ustawić znacznik czasu na nagraniach, korekcję efektu rybiego oka (spowodowanego szerokim kątem widzenia – 140 stopni), dostosować orientację obrazu do pozycji zamontowanej kamery oraz wymusić tryb nocny (albo zostawić automatyczny wybór trybu).

„Time-laps recording” pozwala na uchwycenie powolnych zmian w otoczeniu na filmie, poprzez wykonywanie cyklicznie krótkich nagrań i połączenia ich w jedno.

Opcje wideo

Aqara G2

Opcje filmu poklatkowego

Aqara G2

Opcje alarmu

Aqara G2

W „Alert settings” ustawiamy wyzwalacze alarmu. Do wyboru są dwie opcje: wykrycie ruchu i wykrycie hałasu. Każda z nich posiada różne poziomy czułości. Dodatkowo można zaplanować czas, w którym wykrywanie jest aktywne.

W przypadku detekcji ruchu, należy zaznaczyć aktywny obszar z nagrywanego obrazu. Żeby ograniczyć liczbę fałszywych alarmów, sztuczna inteligencja dostarcza nam opcję, w której wykrywani będą tylko ludzie.

Regiony detekcji ruchu – okna i drzwi balkonowe

Aqara G2

Opcje karty SD

Aqara G2

Jeśli włożymy kartę micro SD, to będziemy mogli uruchomić nagrywanie ciągłe z nadpisywaniem najstarszych filmów w przypadku braku miejsca lub nagrywanie tylko momentów, które aktywują alarm. Nie znalazłem więcej ustawień dotyczących zapisu na dyski NAS ani na chmurę Xiaomi.

W opcjach „Alert” jesteśmy w stanie zdefiniować okresy działania alarmu, jakie dodatkowo urządzenie może go wywołać oraz czy ma się uruchomić z opóźnieniem. Dodatkowo do wyboru mamy rodzaj dźwięku, jego głośność, czas trwania oraz możemy sparować ze sobą więcej urządzeń alarmowych dla zwiększenia efektywności działania całego systemu.

Automatyzacja alarmu

Aqara G2

Więcej opcji alarmu

Aqara G2

Automatyzacja

Jeżeli nie wystarczą nam ustawienia alarmu dostępne w menu kamery, możemy dodatkowo zdefiniować Automatyzacje.

Sekcja „Automatyzacje” w Xiaomi Home służy do tego, aby dodawać swoje reguły. Definiuje się warunek wystąpienia i akcje, jakie chcemy wykonać.

Jeśli w definiowaniu warunków wybierzemy kamerę, to mamy do dyspozycji tylko jeden element – wykrycie ruchu. Jednak pod tą nazwą kryje się wszystko, co zdefiniowaliśmy w opcjach „Alert settings”, czyli także wykrywanie hałasu.

Chcąc wykonać jakąś akcję za pomocą Aqara G2, mamy już dużo więcej możliwości. Wszystkie przedstawiono na zdjęciu obok. Nazwy mówią same za siebie, natomiast dodatkowo konfigurowalna jest pozycja „Zagraj wybrany dzwonek”. Możemy wybrać spośród takich dźwięków, jak „syrena policyjna”, „szczekanie psa”, „atak bombowy”, czy „ujęcie złodzieja” (ostatnie niestety tylko po chińsku).

Jeśli…

Aqara G2

To wykonaj…

Aqara G2

Moje spostrzeżenia i przykłady zastosowań

Żeby kamera działała jako alarm, wystarczy ustawić detekcję ruchu i dźwięk alarmu, po czym „uzbroić” nasz system. Kiedy tylko wykryje ruch, nagra 12 sekundowy filmik, który trafi po krótkim czasie (około 30 sekund) na serwer Xiaomi oraz zostanie nam wysłane powiadomienie push na telefon. Ograniczeniem jest to, że takie nagranie może wykonać się raz na 3 minuty.

Oprócz ręcznego zbrojenia, istnieje opcja ustawienia przedziałów czasowych, w których kamera sama się uzbroi np. od 23:00 do 6:00.

Jeśli chcemy „zabezpieczyć” się przed włamywaczem, to w opcjach detekcji ruchu warto ustawić wykrywanie tylko ruchu człowieka oraz dostosować czułość. Wtedy większa szansa, że na krótkim nagraniu zobaczymy twarz złodzieja. Przy okazji unikniemy fałszywych alarmów spowodowanych np. zwierzętami. Jest także możliwość opóźnienia dźwięku syreny po wywołaniu alarmu. Jeśli to włączycie, to być może nagranie zostanie wysłane zanim sprawca zorientuje się i zwyczajnie wyłączy kamerę.

Opcję wykrywania ruchu człowieka należy oczywiście wyłączyć, jeśli chcemy obserwować np. psa w czasie, kiedy nie ma nas w domu. Dzięki funkcji komunikacji, możemy zwrócić uwagę swojemu pupilowi przez aplikację, jeśli robi coś niewłaściwego.

Zamiast detekcji ruchu, możemy ustawić detekcję hałasu. Przykładem zastosowania może być czuwanie, czy dziecko w odległym pokoju nie zaczęło płakać. Kiedy kamera wykryje płacz, system poprzez automatyzacje może np. zapalić światło w naszej sypialni. Tylko pamiętajcie, żeby wyciszyć syrenę alarmową!

Ponadto ciekawym zastosowaniem dla rodziców może być ustawienie kamery na drzwi wejściowe, aby dostawać powiadomienie, kiedy dziecko wróciło ze szkoły.

Podsumowanie

Kamera przeznaczona jest bardziej do zastosowań hobbystycznych niż antywłamaniowych – nie posiada akumulatora na wypadek wyłączenia prądu, łatwo ją uszkodzić lub zdemontować, nie jest odporna na warunki atmosferyczne. Jednak nie zakładałem, że za niecałe 130 zł dostanę coś lepszego. Nie oznacza to, że nie ma innych ciekawych zastosowań testowanego sprzętu. Przykłady przytoczyłem wyżej. Jakość nagrań i mnogość ustawień powoduje, że w tej cenie trudno znaleźć lepszą propozycję. Jeśli jednak znacie inne dobre kamery, zapraszam do podzielenia się propozycjami w komentarzach.

Zalety

  • Niewielki rozmiar i estetyczny wygląd.
  • Niezła jakość filmów (Full HD) i dobra płynność jak na tanią kamerę.
  • Automatyczne przełączanie się pomiędzy trybem dziennym i nocnym.
  • Funkcja bramki ZigBee – integracja z innymi czujnikami z systemu Xiaomi.
  • Funkcje alarmowe – detekcja ruchu, hałasu, dźwięk syreny alarmowej, wysłanie wideo na serwer.
  • Automatyczny zapis filmu i wysłanie na chmurę.
  • Integracja z Xiaomi Home i automatyzacjami.

Wady

  • Przy zmianie z trybu nocnego na dzienny korekcja efektu rybiego oka przestaje działać. Trzeba ją jeszcze raz ustawić.
  • Jeśli blisko znajduje się przedmiot, który mocno odbija promienie podczerwieni w trybie nocnym, to pozostała część obrazu może być zbyt ciemna.
  • Występuje opóźnienie dźwięku w czasie połączenia wideo w celu rozmowy.
  • Twarz w trybie nocnym z większej odległości jest niewyraźna.
  • Na stałe zdefiniowana długość filmu, który trafia na serwer (12 sekund).

Kup teraz

Zapraszamy do zakupu produktu na stronach wymienionych poniżej...


Fascynat nowych technologii, któremu pomysły po prostu nigdy się nie kończą! Ciągle odkrywa nowe sprzęty do przetestowania, projektuje smart rozwiązania i sam je buduje. Człowiek orkiestra, który dodatkowo świetnie tańczy! Ps. to on odkrył, jak się porozumieć z chińskim budzikiem, więc szacunek ;)

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

6 myśli na “Kamera z Hubem – recenzja Aqara G2

  1. Son Goku pisze:

    Czy lista możliwych do połączenia elementów jest aktualna? po za czujnikami chciałbym podłączyć żarówki kolorowe oraz te na gwint e14. Czy jest to możliwe, czy muszę jednak zakupić standardową bramkę?
    Pozdrawiam,

    1. SmartMe pisze:

      Dzień dobry, tak. Kamerka dalej może służyć jako Hub ZigBee 🙂

      1. Son Goku pisze:

        Jasne, tylko pytanie czy będę mógł podpiąć to tego huba żarówki takie jak YLDP09YL, YLDP06YL, MJDP02YL ?

  2. Zbigniew Pelczar pisze:

    Witam.
    Jestem zafascynowany możliwościami systemu Mesh i ZigBee.
    Czy istnieją kamery odporne na warunki atmosferyczne zgodne z ZigBee?
    Pozdr

Dodaj komentarz