Jakie baterie najczęściej wykorzystuję przy okazji Smart Home? Jakie są najlepsze? Jakie są najgorsze? O tym dzisiejszy film 🙂

Jakie baterie do Smart Home?

Taki był mądry, a teraz nie działa – ta parafraza filmowego dialogu idealnie obrazuje, co stać się może, gdy wyposażysz swój inteligentny dom w urządzenia Smart najnowszej generacji, a do każdego z nich włożysz najsłabsze, najtańsze baterie. Szybko przekonasz się, że nie tędy droga, a w perspektywie kilkuletniej tanie może się okazać drogie. Jeśli więc nie chcesz rozkręcać sprzętu co kilka tygodni lub miesięcy, zdecyduj się na najmocniejsze baterie renomowanych producentów. To się opłaci, zwłaszcza że częste majstrowanie śrubokrętem przy sprzęcie może doprowadzić do uszkodzenia śrub – wiesz, jakie wszystko teraz jest delikatne…

Nie ma co do tego wątpliwości — świat staje się coraz mądrzejszy. Przyszłość domu jest na wyciągnięcie ręki dzięki Smart Home. Sieć połączonych ze sobą systemów, mogą zapewnić bezpieczeństwo i komfort w domu. Urządzenia te mogą zrobić za nas takie rzeczy, jak odsłonić rolety w oknach, ustawić odpowiednią temperaturę w domu, zgasić światło, czy pokazać kto stoi przed drzwiami wejściowymi i otworzyć drzwi. Wszystko to możemy kontrolować głosem i poprzez aplikację. Jak sama nazwa mówi, w inteligentnym domu chodzi o wygodę, dzięki czemu będziesz miał więcej czasu na to, co naprawdę ważne: rodzinę, przyjaciół czy swoje hobby. Większość urządzeń Smart Home działa na kablach, jest jednak część z nich — bezprzewodowych, które potrzebują baterii. W obecnych czasach coraz więcej spotykanych jest urządzeń bezprzewodowych, co oznacza, że potrzebują baterii.

Jak działa inteligentny dom?

System Smart Home można podzielić na dwa osobne systemy. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

  • System bezprzewodowy jest najpopularniejszym rozwiązaniem. Bazuje na łączności WiFi i Bluetooth co jest wygodnym i tanim rozwiązaniem. W przypadku przeprowadzki możesz go zabrać ze sobą lub dowolnie rozbudowywać i modyfikować. Jego wadą są baterie. Należy pamiętać, że urządzenia pobierają energię i co jakiś czas trzeba będzie zmienić baterie. Niestety wiąże się to również z zanieczyszczeniem środowiska, gdyż nie wszystkie baterie występują w wersji akumulatorów.
  • System przewodowy daje większe możliwości i kompleksowe sterowanie domem. Jest rozwiązaniem znacznie droższym i wymagającym uprzedniego planowania. Wybierany jest zazwyczaj przy stawianiu nowych domów lub przy całkowitych remontach. W tym przypadku nie trzeba się martwić o zasilanie, gdyż wszystko jest połączone kablami do prądu.

Systemy te można połączyć, by stworzyć jak najlepiej dopasowaną inteligencję pod Twoje wymagania. Najtrudniejszym poziomem podczas tworzenia Smart Home jest dobranie urządzeń różnych dostawców o odmiennych protokołach łączności. Szukaj wtedy urządzeń, działających na jednakowym łączu. Jedno urządzenie może być kompatybilne z innymi systemami, co możesz sprawdzić na stronie lub na instrukcji obsługi. Mogą współpracować z:

Jakie urządzenia Smart potrzebują baterii?

Smart Home obfituje w urządzenia bezprzewodowe, napędzane bateryjnie – często dopiero konieczność wymiany źródła zasilania uświadamia Ci, jak wiele ich jest. Baterie są niezbędne do takich sprzętów, jak między innymi:

  •         Czujniki ruchu, zalania, jakości powietrza, temperatury
  •         Kontaktrony kontrolujące, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte
  •         Różnego typu kamery, elektryczne wizjery, głośniki
  •         Piloty, kontrolery i inne urządzenia, za pomocą których sterujesz inteligentnym domem

Łącznie może się więc okazać, że potrzebować będziesz kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt baterii (jeśli jesteś bardzo Smart). Jakich konkretnie?

Lustereczko powiedz przecie, którą baterię Smart Home wybrać? Jakie baterie są ekologiczne? Które baterie najdłużej trzymają?

Rodzaje baterii potrzebnych do urządzeń Smart Home:

  • Jakich baterii potrzebujesz do Smart Home? Wszystko oczywiście zależy od sprzętu, w jaki wyposażone jest mieszkanie. Jeśli jednak posiadasz full opcję, można założyć, że przydatne będą:
  •   CR2032, czyli małe, 3-voltowe „pastylki”, używane do zasilania przede wszystkim różnego typu czujników
  •   CR2450 – duże pastylki 3V, stosunkowo drogie i rzadko stosowane baterie, spotykane np. w pilotach zdalnego stertowania
  • LR44/A76 – nietypowe, nieczęsto wykorzystywane baterie guzikowe 1,5 V, przeznaczone do małych urządzeń, na przykład mikrofonów.
  • AAA, AA oraz ER12450 1/2AA, czyli małe oraz zwykłe paluszki, a także pół-paluszki, niezbędne w sprzętach nieco większych, w tym m.in. czujnikach, termostatach, stacjach pogodowych, zamkach elektronicznych, kontrolerach urządzeń działających przez Z-Wave i wielu innych.

Inteligentny dom — jaka moc baterii?

Gdy dom jest wyposażony w system Smart Home, do funkcjonowania potrzebuje on dużej ilości urządzeń, które z kolei potrzebują baterii. Jeżeli urządzenie działa przez Wi-Fi, baterie zużywają się szybciej, natomiast te działające przez ZigBee działają dłużej. Baterie nowej generacji ewoluowały na przestrzeni lat. Mogą teraz pracować miesiącami bez konieczności wymiany lub ładowania. Jednak trzeba wybrać dobre baterie do Smart domu. Najtańsze baterie w dużych wielopakach, wcale nie wychodzą tanio. Ich słaba jakość, spowoduje nie tylko, że będziesz musiał wymieniać baterie co miesiąc w swoich urządzeniach, finalnie wydasz znacznie więcej pieniędzy i wyprodukujesz większą ilość elektrośmieci. Każdego roku ilość wyrzucanych baterii jednorazowych, których nie można poddać recyklingowi, diametralnie rośnie. Większość czujników Smart Home bazuje na bateriach CR 2032. Są to baterie jednorazowe. Najmocniejsze baterie kosztują więcej, ale są znacznie wydajniejsze i mogą posłużyć miesiącami, a nawet latami. Mimo że są one wyrzucane do odpowiednich miejsc, nie likwiduje to problemu zanieczyszczania środowiska. Jeśli jest taka możliwość, warto zminimalizować ilość zużywanych baterii na rzecz akumulatorów.
Dużo tego, prawda? Oczywiście pamiętaj, że sprzęty różnych producentów mogą wymagać różnych źródeł zasilania, dlatego i w tym przypadku przyda się czytanie instrukcji, albo przynajmniej informacji na opakowaniach lub obudowach

Działaj inteligentnie, wybieraj najmocniejsze baterie

Od klasy baterii zależy to, jak długo sprzęt będzie działać – jak w wielu innych przypadkach sprawdza się zatem zasada: drożej, znaczy lepiej i dłużej. Dobrej jakości wyroby renomowanych producentów mogą wystarczają nawet na około 2-3 lata. Przy czym duże znaczenie ma zastosowana w danym czujniku technologia – szybsze zużywanie generuje wi-fi (przewidywany czas do wymiany baterii to około 1 rok).

Inwestuj w najmocniejsze, najnowsze baterie uznanych producentów.

Wprawdzie ten segment nie cechuje się szczególną innowacyjnością, nie mniej pamiętaj – w tym przypadku cena nie czyni cudów, a jeśli czyni, to niekoniecznie takie, jakich oczekujesz. Tanie baterie? Doświadczenie uczy, że w dłuższej perspektywie nie przynoszą oszczędności, a wręcz przeciwnie. Jeśli z braku funduszy planujesz zakup wyrobów z najniższej półki cenowej, pamiętaj o sprawdzonym w wielu sytuacjach powiedzeniu: biednego nie stać na rzeczy tanie. Baterie z tego segmentu posłużą najwyżej kilka tygodni, góra miesięcy. Często są one dorzucane „gratis” przez producentów danego sprzętu, należy się jednak liczyć, że są to produkty startowe, obliczone na krótki czas działania. Warto o tym pamiętać zwłaszcza, jeśli urządzenie ma zostać zamontowane w miejscu trudno dostępnym, co wpływać będzie na uciążliwość wszelkich prac konserwacyjnych i eksploatacyjnych, nawet tak trywialnych, jak wymiana baterii. 


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz