Recenzja centrali smart home nie jest taka łatwa. Ilość rzeczy, które można przetestować, jest doprawdy ogromna. Niemniej jednak postaraliśmy się sprawdzić ten sprzęt w naszym stylu, czyli tak, żeby dostosować go do każdego. Zapraszamy gorąco do przeczytania recenzji FIBARO Home Center 2.
Zaraz pewnie zadacie sobie pytanie: hola, hola! Dlaczego oni recenzują HC2, kiedy na rynku jest już HC3? To prawda! Ale FIBARO Home Center 2 dalej jest szalenie popularne. W wielu miejscach zobaczycie tę właśnie centralę i to z tego powodu chcieliśmy przetestować.

Po pierwsze – wygląd

Centrala nie jest drobna, więc będziecie musieli dla niej znaleźć sporo miejsca. Jej wymiary to 225 x 185 x 44 mm plus antena. Ma zatem rozmiar typowego dekodera i w jego okolicach możecie też ją zamontować. Centrala potrzebuje bowiem zarówno zasilania, jak i kabla ethernetowego. Bardzo ważne jest, żeby ustawić ją w miejscu, które nie będzie zakłócać fal – inaczej mogą nastąpić problemy z zasięgiem i działaniem urządzeń. Trzymanie centrali zamkniętej np. w szafce lub metalowej skrzynce może prowadzić do trudności.

FIBARO Home Center 2

Zrobiona jest z litego aluminium, co widać, słychać i czuć 😉 W dotyku jest solidna i to w sumie duża różnica w stosunku do zalewu urządzeń z plastiku. Podobne uczucie mieliśmy tylko przy testowaniu kamery Netatmo Welcome.

Centrala z przodu ma zamontowane diody LED, za pomocą których informuje nas o swoim statusie. Możecie ją dostać w kolorach srebrnym i czarnym, aczkolwiek wszystkie, jakie dotychczas widzieliśmy, są w kolorze srebrnym.

To, na co zwróciliśmy uwagę, to nagrzewanie się centrali. Po chwili działania staje się dość ciepła. Wiemy jednak, że jest to normalne zjawisko i nie jest w żaden sposób niebezpieczne.

Home Center 2 – wnętrze

We wnętrzu FIBARO HC2 znajdziemy procesor Intel Atom o taktowaniu 1.6 GHz. Ilość pamięci RAM, w jaką została wyposażona, to 1 GB, a pamięci masowa to 2 GB SSD. Na potrzeby zwykłego domu jest to wystarczające, ale jeśli chcecie budować większe systemy, to lepiej zaopatrzyć się w dwie centralki. Przy okazji zmniejszycie wtedy ryzyko ewentualnej awarii.

FIBARO Home Center 2

FIBARO HC2 – do czego służy?

Do czego służy centrala HC2? O samym ekosystemie możecie poczytać w tym artykule. Dzięki centrali jesteście w stanie sterować wieloma urządzeniami z ekosystemu FIBARO (i nie tylko). Jest to typowy mózg waszego smart domu.

Dzięki centrali możecie sterować urządzeniami Z-Wave, takimi jak:

  • produkty multimedialne (soundbar, HiFi, itd.),
  • systemy alarmowe,
  • urządzenia kontrolno-pomiarowe – czyli różnego rodzaju czujniki,
  • sterowniki i kontrolery,
  • kamery,
  • rolety, bramy, markizy,
  • zraszacze ogrodowe,
  • włączniki, wyłączniki i inteligentne gniazdka,
  • i wiele, wiele więcej.

Co ważne, sama centrala nie jest zamknięta tylko na ekosystem FIBARO. Podłączycie do niej wszystkie kompatybilne urządzenia działające po Z-Wave. Dzięki wbudowanemu zestawowi bibliotek i pluginów również sprzęty od innych producentów będą proste do podłączenia. Czasem może tylko być problem, jeśli dane urządzenie przestało być wspierane.

Dashboard w FIBARO Home Center 2

Waszym miejscem działania będzie główny Dashboard aplikacji, gdzie wszystko jest ustawiane. To tam dodajecie nowe urządzenia i zaczynacie nimi sterować. Tam też zaczniecie budować sceny, o których przeczytacie za chwilę.

FIBARO Home Center 2

Dashboard jest dosłownie napakowany informacjami. To dobrze i źle. Źle dlatego, że może w pierwszej chwili przytłoczyć informacjami. Dobrze, bo możecie zrobić tam naprawdę wiele różnych, ciekawych rzeczy. Możecie sterować praktycznie każdym aspektem urządzeń.  A trzeba pamiętać, że jeśli tylko dodamy urządzenie do FIBARO, to jest to może z 5–10% jego możliwości. By w 100% poznać możliwości całego systemu i centrali warto zastanowić się nad poproszeniem o pomoc certyfikowanego instalatora FIBARO.

Aplikacja mobilna

Swojego czasu sporo osób narzekało na aplikację mobilną FIBARO i mówiło, że jest przestarzała. Co zatem zrobiło FIBARO? Wypuściło nową! Tutaj mamy już aplikację z prawdziwego zdarzenia, z trybem nocnym i wieloma sposobami sterowania naszym domem.

Pamiętajmy jednak, żeby raczej oprogramować wszystko w Dashboardzie, a z poziomu aplikacji wyłącznie sterować wcześniej zdefiniowanymi scenami.

Sceny

To, gdzie FIBARO HC2 pokazuje swoją magię, to sceny. Inteligentny dom ma myśleć za nas. I takie jest właśnie motto budowania skomplikowanych scen. Bo to właśnie skomplikowane sceny pokażą pełnię możliwości tego systemu. Nie chodzi tylko o powiązanie urządzeń, ale ich bardzo dokładne sterowanie. Opadanie rolet zgodnie z położeniem słońca. Powolne rozświetlanie schodów, gdy po nich wchodzimy. Przyjeżdżamy do domu, który nas wita. I wiele więcej.

Samemu czy z pomocą?

Przy FIBARO pojawia się pytanie: samemu czy z pomocą? Jest to bardzo dobre pytanie, które również poruszaliśmy w tekście o samym systemie FIBARO. Powtórzymy to zatem jeszcze raz. Z FIBARO można wykonać prawdziwą magię, ale trzeba być czarodziejem. Żeby wyciągnąć wszystko z tego systemu, trzeba go poznać. Zatem jeśli lubicie dłubać w ustawieniach, możecie działać z miejsca. Jeśli jednak wolicie przyjść na gotowe,  wynajmijcie czarodzieja (np. nas ;).

Specyfikacja techniczna FIBARO Home Center 2

  • Technologia bezprzewodowa: Z-Wave
  • Antena: zewnętrzna High Gain
  • Interfejs sieciowy: 10/100/1000 Base-T (Gigabit) Ethernet poprzez złącze RJ45
  • Procesor: Intel Atom (1.6 GHz)
  • Pamięć: 1 GB + 2 GB SDRAM Dysk twardy SLD
  • Rozbudowa: odzyskiwania dysku USB (mini USB Drive)
  • Zasilanie: 9-12 V DC (zasilacz w zestawie)
  • Diody LED: zasilanie, status, Ethernet, LAN, Z-Wave itp.
  • Wymiary (DxSxW): 225 x 185 x 44 mm

Jaka jest różnica pomiędzy Home Center 2, Home Center Lite, a Home Center 3?

FIBARO ma aż trzy centrale, więc którą wybrać? Pokrótce powiem wam, czym się różnią. HC Lite to najbardziej okrojona wersja, ale zarazem najtańsza centrala. Jeśli zatem planujecie małą instalację (np. do mieszkania) to warto ją wybrać, bo obsługuje ona mniej urządzeń niż Home Center 2. Dostaniecie ją w cenie poniżej 1000 złotych.

Home Center 3 to najnowsza centrala, która jest następcą Home Center 2. Ma znacznie więcej pamięci i silniejszy procesor, ale dalej się rozwija, więc nie wszystkie funkcje są jeszcze dostępna. Jeśli lubicie nowinki to, wtedy wybieramy Home Center 3.

Większe porównanie przygotujemy jak będziemy mieli okazję je sprawdzić w praktyce.

Podsumowanie FIBARO Home Center 2

Centrala Home Center 2 to w dalszym ciągu dobry i sprawny sprzęt. Mimo że na rynku znajdziemy już Home Center 3, to w ciągle wielu instalatorów wybiera ten model do tworzenia instalacji. Główny powód to lata działania i to, że powstało na nią bardzo dużo pluginów, które będą działać także na nowej wersji centrali.

Jeśli zatem zastanawiacie się, czy budowa systemu FIBARO na centrali Home Center 2 to dobry pomysł, odpowiadamy: Tak 🙂 A, czy Home Center 3 jest lepsze? Powiemy, jak sprawdzimy 😉


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

2 myśli na “FIBARO Home Center 2 – recenzja centrali FIBARO

Dodaj komentarz