Co można zrobić, aby pobudzić swój dom do życia? Czy Eve motion to zwykły czujnik? Na te pytania odpowiadam w tej recenzji, prezentująć Eve Motion Sensor.

Eve motion

Zacznijmy jednak od tego, czym ten czujnik w ogóle jest. Eve Motion to inteligentny bezprzewodowy czujnik ruchu, który możemy podpiąć do HomeKit. To oznacza, że użytkownicy androidów na razie nie będą w stanie używać tego urządzenia. Jednakże szczęśliwcy, mogący sprawić sobie takie urządzenie i znający już dobrze aplikację Dom, zapewne wiedzą, że każdy sprzęt, który możemy podpiąć do HomeKit, można ustawiać w przeróżny sposób.

Chciałabym też zaznaczyć, że tak samo jak w przypadku Light Strip od tej firmy możemy posługiwać się tutaj dwoma aplikacjami. Oprócz HomeKit mamy również dedykowaną aplikację producenta o nazwie Eve.

Ale do tego, co możemy zrobić z Eve Motion, przejdziemy za moment. Najpierw opowiedzmy sobie o parametrach technicznych tego urządzenia.

Eve Motion – parametry techniczne i co dostaniemy w pudełku

Kąt monitorowania: 120 stopni

Zasięg: 9 m

Wodoszczelność: IPX 3

Zasilanie: 2 x bateria AA

Łączność: Bluetooth 4.0

Wysokość: 4,5 cm

Długość: 12,7 cm

Szerokość: 12,7 cm

Masa: 147 g

Aby połączyć urządzenie z aplikacją, nie potrzebujemy żadnej bramki ani dodatkowych urządzeń. Po prostu parujemy  je poprzez znaczek HomeKit dostępny w środku opakowania. Żeby używać Eve motion w HomeKit lub aplikacji Eve, musimy mieć urządzenie z iOS 12.1 lub nowszy. Wystarczy nam iPhone albo iPad, aby kontrolować czujnik z dala od domu.

W pudełku znajdziemy zaś samo urządzenie, instrukcje z kodem kreskowym oraz baterie.

Eve motion

Aplikacje

Tak jak już wspominałam na samym początku, czujnik jest widoczny w dwóch aplikacjach: HomeKit i Eve. Szczerze powiedziawszy, lepiej używać aplikacji producenta.

Już tłumaczę dlaczego, skoro wszystko teraz można mieć w HomeKit i byłby spokój. I jest to po części prawda. W HomeKit możemy na spokojnie zrobić wszystkie automatyzacje, które nam się podobają. Możemy ustawić, aby aplikacja wysyłała nam powiadomienia za każdym razem, kiedy wykryje jakiś ruch, podczas gdy włączona jest scena „Wyjście z domu”. Jednakże to, co powinno nas również interesować, jest pokazane w aplikacji Eve.

Aplikacja wyświetla wykres, na którym widzimy dokładnie, kiedy Eve Motion wykrył jakikolwiek ruch. Na pomarańczowo jest zaznaczony okres, w którym ruch został wykrywany. Godziny, w których urządzenie nie wykryło żadnego ruchu, są po prostu szarym paskiem.

Jest o to o tyle fajne, że na bieżąco jesteśmy informowani o tym, co wykrył Eve Motion Sensor, a aplikacja zmienia się w czasie rzeczywistym w zależności od tego, czy ruch jest wykrywany, czy też nie, oraz pokazuje dokładnie, kiedy dany ruch miał miejsce. Dzięki temu możemy łatwo zweryfikować, czy to np. złodziej wkradł się do mieszkania, czy po prostu my wróciliśmy po klucze do auta, których zapomnieliśmy zabrać ze stolika.

To, co jeszcze możemy zrobić z samym urządzeniem w aplikacji, to:

 • zobaczyć poziom baterii,
 • nazwać je jak chcemy,
 • zobaczyć, do którego pokoju jest przypisane,
 • zobaczyć automatyzacje, do jakich je podpięliśmy,
 • ustawić status powiadomień oraz to kiedy powiadomienie powinno się pojawić,
 • wyświetlić dane urządzenia,
 • usunąć urządzenie z aplikacji.

Ja jednak Eve motion używałam w troszkę innym celu.

Automatyzacje z Eve Motion

Na początku nie byłam pewna, jak mogę wykorzystać czujnik w mieszkaniu, co też po części sprawiło, że nie byłam pewna, czy sobie poradzę z tą recenzją. Ale tutaj z pomocą przyszedł Ariel, który zaproponował, żebym pobawiła się Eve Motion w połączeniu z Eve Light Strip, o których możecie przeczytać w mojej poprzedniej recenzji (link znajdziecie tutaj)

Tak też uczyniłam. Ustawiłam więc w HomeKit, aby Eve Motion po wykryciu ruchu między godziną 23 a 6 zapalał Eve Light Strip. Było to dużym ułatwieniem i miałam wrażenie, że jest to coś więcej niż sama listwa.

Wcześniej listwa po prostu świeciła się cała noc lekkim światłem, w razie gdybym postanowiła w nocy przechadzać się po domu. A to równało się z wyższym zużyciem prądu. Jak wszyscy dobrze wiemy, smart dom jest też po to, żeby przy okazji zaoszczędzić pieniążki tam, gdzie jesteśmy w stanie to zrobić.

Połączenie Light Strip z Eve Motion nie tylko pozwoliło mi na swobodne poruszanie się w nocy po mieszkaniu, np. po szklankę z wodą czy też w bezpiecznym dotarciu do toalety, ale również pozwoliło troszkę oszczędzić na rachunkach.

Połączenie tego, co dobre i pożyteczne z oszczędnościami jest chyba tym, czego szukam w smart rozwiązaniach i myślę, że się ze mną zgodzicie.

W ten sposób udowodniłam sobie, i myślę, że Wam po części też, że takie czujniki jak Eve Motion naprawdę mają sens i szerokie zastosowanie w smart domu.

Eve motion

Plusy i minusy czujnika ruchu

Plusy

 • ładny design,
 • łatwe połączenie z aplikacjami,
 • łączy się z HomeKit,
 • możemy zaprogramować sceny i automatyzacje,
 • może działać sam albo w połączeniu z innymi urządzeniami w HomeKit lub Eve.

Minusy

 • zasilany na baterie AA (mimo wszystko co jakiś czas trzeba je będzie wymieniać),
 • jest dość spory – na rynku jest sporo czujników ruchu, które są mniejsze niż ten,
 • cena – jest dość drogi (ok. 230 zł) – możemy znaleźć o wiele tańsze zamienniki,
 • nie działa z Google Assistantem i Alexą.

 

Podsumowanie Eve Motion

Muszę przyznać, że to jeden z bardziej użytkowych produktów, które miałam okazję testować. Nie tylko możemy dzięki niemu czuć się trochę bezpieczniej, ale również wykorzystać go, aby spersonalizować inne smart urządzenia, które mamy już w domu. Podejrzewam, że gdybym miała ich więcej, pewnie mogłabym jeszcze lepiej wykorzystać Eve motion.

Jednakże jego cena i wielkość trochę odstrasza. Na rynku są równie dobre i o wiele tańsze urządzenia tego typu, których możemy użyć w podobny sposób.

Czy jest to dobre urządzenie? Tak.

Czy mi się przydało? Zdecydowanie tak!

Czy polecam? Jeśli lubisz mieć urządzenia jednego producenta, nie przeszkadza Ci rozmiar sprzętu i jesteś w stanie wydać troszkę więcej niż 40 zł, to myślę, że możesz rozważyć zakup Eve Motion. Jest to naprawdę solidne urządzenie, którego można użyć w wieloraki sposób i na pewno się nim nie zawiedziesz. No i trzeba pamiętać o kompatybilności z HomeKit, co jest zdecydowanie wielką zaletą tego urządzenia.

Eve Motion kupicie na iCorner w cenie 229 złotych.


Zdecydowanie najbardziej pozytywnie zakręcona osoba w SmartMe. Rozumie, lubi i potrafi świetnie poruszać się w Social Media. Nadzoruje Instagram i Pinterest. To dzięki niej możecie zobaczyć jak piękna potrafi być technologia i jak wygląda nasza praca od kuchni. Bez niej SmartMe nie byłoby tak kolorowe. A poza tym jeszcze tworzy napisy do naszych filmów YouTube oraz pisze Newsy. Kobieta orkiestra!

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *