Muszę Wam się do czegoś przyznać… jestem facetem, który raczej jest stały w uczuciach. Myślałem, że tak będzie również w przypadku kamerek samochodowych. Do tej pory firma Viofo robiła jak dla mnie najlepszy sprzęt tego typu. 70mai sprawiło, że zauroczyłem się w ich najnowszym modelu M500. Jednak jest to póki co tylko zauroczenie, ponieważ kamerka jest piękna, lecz niektóre jej cechy nie podobają mi się. Co sprawiło, że to tylko zauroczenie, a nie miłość? Zapraszam Was do recenzji 70mai Dash Cam M500.

Może to już być nudne, ale jak zwykle na początek specyfikacja urządzenia:

 • Model: 70mai Dash Cam M500
 • Sensor: Omnivision OS05A10
 • Chipset: NovatekNT96580
 • Wersje pamięci: 32/64/128 GB
 • Rozdzielczość: 2592*1944p
 • Kąt widzenia: 170 stopni
 • Przysłona: F2.0
 • WDR/HDR: HDR
 • GPS: Wbudowany
 • Tryb parkingowy:  Jest
 • System ADAS: Jest
 • Kamerka tylna:  Nie wspiera
 • Bateria LI-ion

Wygląd 70mai Dash Cam M500

Zacznę od pudełka. 70mai przyzwyczaiło do ładnych opakowań i chociaż większość wygląda standardowo, to i tak pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy, to “produkt premium”. Mamy tu czarne tło. Na głównej stronie zdjęcie produktu, po bokach podstawowe informacje dotyczące parametrów kamerki. Pod nazwą kamerki mamy podane w jakiej rozdzielczości kamerka nagrywa, kąt widzenia oraz informacja o wbudowanym GPS oraz Wi-Fi. Stare, dobre 70mai.

70mai Dash Cam M500

Pokaż kotku co masz w środku

Czas zajrzeć do środka pudełka. A w nim same wspaniałości. Oprócz samej kamerki dostaniemy “szpatułkę” do wciskania kabla, sam kabel, wtyczkę do gniazda samochodowego oraz “chwytak” do przyklejenia na szybę, a także mnóstwo “papierologii”. Producent zapowiedział również, że będzie można kupić ten rejestrator z Hardwire Kit w zestawie. Sama kamera (nie bez kozery się tu zachwycam) jest naprawdę ładna. Wyróżnia się całkowicie na tle innych rejestratorów zrobionych przez tę firmę (np. opisywanej przeze mnie A500+ Plus). 70mai Dash Cam M500 jest w formie prostopadłościanu w kolorze szaro-czarnym. Dzięki temu nie rzuca się w oczy tak jak inne rejestratory tego producenta (w szczególności sam obiektyw). Na przodzie ładny, jaśniejszy napis producenta, a na dole “kratki”, które chłodzą baterię litowo-jonową kamerki. I najważniejsza rzecz. Rejestrator posiada wejście USB typu C. Co jest sporym (i miłym) zaskoczeniem. Dodatkowym zaskoczeniem może być fakt, że nie ma tutaj wejścia na kartę SD. Spowodowane jest to tym, że producent postanowił zastosować wbudowaną pamięć (kamerka będzie dostępna w różnych wersjach “pamięciowych”).

 

70mai Dash Cam M500

Działanie

Zacznę od najważniejszej funkcji kamery – nagrywania. Rejestrator działa w rozdzielczości 2592*1944P. Wystarczy ona do tego, aby “zapisać” na video tablice rejestracyjną.  Płynność również jest na wysokim poziomie i nie zauważyłem żadnych przycinek. Dodatkowym plusem jest kąt widzenia kamery, który wynosi 170 stopni. Wydawać by się mogło, że problem będzie z przesyłaniem plików. W tej kwestii firma 70mai również odrobiła lekcje i możemy szybko zgrać pliki na nasze urządzenie mobilne.

System ADAS

Na samym początku mojego wywodu o systemie ADAS (ang. Advanced Driver Assistance System) warto wspomnieć o funkcji, której nie spotkałem w żadnych innych rejestratorach tego typu. Mianowicie wykrywanie pieszego. W trakcie mojego testu kamerka tylko raz się pomyliła (wykryła “ducha”), natomiast w innych przypadkach działała naprawdę rewelacyjnie. Warto tutaj nadmienić, iż rejestrator nie zawsze powiadamia o tym, że ktoś znajduje się przed maską (byłoby to bardzo denerwujące, gdybyśmy stali na światłach przed pasami. Robi to w momencie, kiedy “czuje” samochód w ruchu.

Kolejną funkcją tego systemu jest informacja o zmianie pasa ruchu. Fajna rzecz, jednak tak jak w innych rozwiązaniach tego typu, czasami potrafi zdenerwować, kiedy świadomie chcemy zmienić pas. Tutaj mój mały apel do wszystkich producentów tego typu urządzeń. Fajnie by było, gdyby ktoś wpadł na pomysł, aby ta funkcja współgrała z samochodem i kamerki wiedziałby, kiedy włączamy kierunkowskaz. Muszę jednak powiedzieć, że w 70mai działa to lepiej niż w droższym modelu producenta Mikavi.

70mai Dash Cam M500

Następnie mamy informacje o możliwej kolizji oraz o tym, że coś się poruszyło. O ile pierwszą funkcję wyłączyłem (na szczęście mamy taką możliwość), bo co chwilę w trakcie jazdy informowała o możliwej kolizji, to drugą zostawiłem ze względu na to, że zdarza mi się zaspać na światłach.

“Rikord widjo”

Czas na opisanie czegoś, co w Polsce stało się poniekąd memem. Do 70mai Dash Cam M500 powróciła funkcja sterowania kamery głosem (nie mamy w niej żadnych przycisków). Zacznę tutaj od plusów. Dodano możliwość włączenia/wyłączenia głosowo Wi-Fi oraz włączenia/wyłączenia nagrywania dźwięku. Niestety na tym plusy się kończą. Zacznę od mniej ważnej rzeczy. Aby wywołać “nagranie awaryjne” nie powiemy już słynnego “rikord widjo”, a “shoot a video”. Niestety trzeba powiedzieć to bardzo wyraźnie – inaczej “pokrzyczymy” sobie w samochodzie. Fajnie by było, gdyby producent wprowadził polską wersję komend (tym bardziej, że ustawienia kamerki są w języku polskim).

70mai Dash Cam M500

Aplikacja 70mai Dash Cam M500

Zanim zacznę opisywać aplikację 70mai najpierw należy ją włączyć. I tutaj jest pierwsza niespodzianka. Nie musimy najpierw włączać hotspotu Wi-Fi. Rejestrator sam to zrobi i połączy się z aplikacją. Jest to zdecydowana nowość wśród kamer, które testowałem i na pewno 70mai dostaje tutaj ode mnie wielkiego plusa. Resztę opcji zobaczycie na filmiku.

Dodatkowe akcesoria

Do rejestratora 70mai Dash Cam M500 póki co możecie dokupić tzw. Hardwire Kit, czyli kabel, który podłączacie bezpośrednio do samochodu. Przydaje się on, kiedy chcecie włączyć tzw. tryb parkingowy. Moim zdaniem przydałby się filtr polaryzacyjny. Producent zapewnia, że ma być, jednak na dzień pisania tej recenzji takowy nie jest dostępny.

Podsumowanie

Rejestrator samochodowy 70mai Dash Cam M500 jest bardzo ciekawą propozycją dla osób, które nie potrzebują kamer dwukanałowych. Pomimo małych błędów (które mam nadzieje, że producent poprawi) warto wydać te “500+”. Sądzę, iż firma 70mai może tym produktem wyznaczyć nową jakość na rynku rejestratorów samochodowych.

Zalety

 • USB typu C,
 • wbudowana pamięć,
 • system ADAS,
 • łączenie z aplikacją.

Wady

 • brak możliwości rozbudowy do kamerki dwukanałowej,
 • “Voice Control”, który słabo działa.

70mai Dash Cam M500 możecie kupić:

 1. strona firmowa – https://www.70mai.com/en/
 2. sklep na Allegro – https://allegro.pl/oferta/70mai-m500-kamera-samochodowa-dash-cam-64gb-11842276383


Paweł to bardzo pozytywna osoba, która skrywa nie jedną tajemnicę ? Uwielbia Google Home i wszystko co można z nim połączyć. Nie boi się wyrażać Swojej opinii, a jego celem jest tak zaprojektować smart dom, aby nie było tego widać. Z chęcią recenzuje zarówno produkty Smart Home jak i kamery – np. samochodowe.

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty