Całe życie mieszkałem w wielkiej płycie. Czyli w niegdyś szarych, a dzisiaj pstrokatych blokowiskach. Dopiero jak przeprowadziłem się na nowe budownictwo to zacząłem myśleć o smart domu, ale nawet tutaj dogonił mnie koszmar braku kabla neutralnego. Chciałem zautomatyzować swoje światła, ale gdzieniegdzie po prostu zapomnieli pociągnąć kabel i kaplica. Jednak na szczęście rynek urządzeń smart, które nie wymagają kabla neutralnego się powiększa. A Aqara T1 bez neutralnego jest tego idealnym przykładem.
Część z was może zastanawiać się nad tym, czemu piszę kolejną recenzję Aqara T1 skoro niedawno ją wypuściłem. Aqara mądrze podeszła do tematu smart przekaźników i zaproponowało dwa rozwiązania. Wprowadziło bowiem naraz dwa przekaźniki – Aqara T1 z neutralnym oraz Aqara T1 bez neutralnego co pozwoli nam „usmartnić” całe mieszkanie.
Wygląd Aqara T1 bez neutralnego
Aqara T1 ma jedną obudowę, co oznacza, że oba przekaźniki mają identyczną wielkość. różnią się jednak wyglądem. Aqara T1 bez neutralnego posiada tylko cztery wejścia – L, L1, S0 i S1. Możemy go zatem podłączyć do dowolnego, jednoprzyciskowego przełącznika.
Do przekaźnika jest dodana dość długa antena, którą możemy przykleić. Osobiście zawsze chowam go do puszki bez przyklejania i mam problem z głowy. Jeśli chodzi jeszcze o wygląd to przekaźnik jest spójny z resztą urządzeń Aqara. Napewno jego zaletą jest również to, że jest znacznie mniejszy niż Aqara Relay, dzięki czemu bez problemu schowamy go do polskiej, głębokiej puszki.
Montaż
Montaż przekaźnika jest banalnie prosty. Jak wskazuje tytuł recenzji, nie potrzebujemy tu kabla neutralnego. Musimy tylko podpiąć fazę, zero i później podpiąć kable do włącznika do światła. I gotowe!
Kabli jest mniej, zatem prościej jest też schować przekaźnik do puszki. Jedyne o czym musimy pamiętać to, aby było ona głęboka lub z kieszenią. Aqara T1 bez neutralnego jest niewielki, ale do płytkiej puszki się nie zmieści 😉
Aplikacja Aqara Home
Gdy już zamontujemy przekaźnik Aqary możemy przystąpić do jej parowania. Ja swoją parowałem z Aqara M1S w aplikacji Aqara Home. Nie dodacie ich do aplikacji Mi Home, bo Aqara tego niestety nie wspiera i raczej już nie będzie.
Parowanie bramki z przekaźnikiem trwa zaledwie kilkanaście sekund. Później pojawia się ekran na którym możemy ustawić nazwę naszego przekaźnika oraz ustalić z jakim typem włącznika mamy do czynienia.
Włącznik podaje nam również jakie mamy zużycie prądu!
- Ile kWh zostało zużyte dzisiaj
- Ile kWh zostało zużyte w tym miesiącu
- Jaki jest aktualnie pobór prądu.
W aplikacji możemy ustawić wiele automatyzacji oraz scen korzystających z tego przekaźnika. Możecie ustawić włączenie światła o danej godzinie, powiązać go z czujnikiem ruchu, czy dodać do sceny „Dobranoc”, gdy wyłączają się wszystkie światła.
Ten przekaźnik może sterować zarówno światłami zwykłymi jak i LED’ami, ale tutaj potrzebne będzie jakiś kondensator. Możecie go nawet podłączyć do gniazdka, w ten sposób je „usmartniając” i np. włączając lub wyłączając wieżę albo cokolwiek innego.
HomeKit, Google Home i Alexa
Z HomeKit mamy natywną integrację. Po tym jak sparujecie przekaźnik z bramką to pojawi się on automatycznie w Apple Home. Jedynie pamiętajcie, żeby wtedy do niego wejść, zmienić mu nazwę i podpiąć do odpowiedniego pokoju.
W aplikacji Dom przekaźnik pojawia się w formie przekaźnika, ale równie dobrze możemy mu dać ikonę światła z opcją włącz/wyłącz. Możemy go tam dodać do wszystkich naszych istniejących automatyzacji i scen.
Ja go zamontowałem, przy włączniku do garderoby, żeby zaświecał się wieczorem, gdy do niej wchodzę. Rozwiązanie wyszło idealnie 😀
Jeśli mówimy o integracji z Google Home to przejście na własną aplikację wyszło Aqara na dobre. Nareszcie mamy normalny dostęp do urządzeń bez zbędnego kombinowania i wszystko widać jak na dłoni i co najważniejsze – można nimi sterować!
Co do Alexy to teoretycznie możliwość jest, ale nie da się Aqara znaleźć w prosty sposób, więc to zostawiam jako otwarty punkt.
Aqara T1 bez neutralnego na co dzień
Cieszę się, że Aqara wypuściła taki przekaźnik. Miałem problem z włącznikiem do garderoby, gdzie nic nie pasowało… W moim domu ciągle są miejsca, gdzie światła są „fizyczne” i ten włącznik był jednym z nich. Podkreślam, był 😉
Na szczęście pojawił się Aqara T1 bez neutralnego i mogłem go zautomatyzować. Plus Aqary, że po prostu go podłączam do bramki i mam już wszystko w HomeKit. Wszystko śmiga i nie ma opóźnień 😀
Mogę mój włącznik podłączyć zarówno do HomeKit jak i Google Home. Dzięki temu mogłem go w końcu powiązać z czujnikami ruchu i scenami, które go wyzwalały. W efekcie – kolejny pokój stał się smart!
Podsumowanie
To jest prosta recenzja. Nie mam nic do czego miałbym się przyczepić w kontekście tego przekaźnika, poza brakiem wsparcia dla aplikacji Mi Home. Mam nadzieję, że kiedyś to się zmieni i Aqara wróci do ekosystemy, ale jako, że używam HomeKit to tak bardzo mnie to nie boli.
Jeśli zatem szukacie jakiegoś przekaźnika do pojedynczego włącznika lub gniazdka w którym nie uświadczycie kabla neutralnego to możecie go kupić z polskiej dystrybucji pod tym linkiem.
Największy ambaras to jest zmieścić wszystko w puszcze i to jest największy problem . Niestety strasznie krótko to opisałeś co i jak więc ciężko ocenić co kupić i jak montować i co znaczy puszka głęboka 😉 jak ktoś nie jest budowlańcem . Ale dzięki i tak za artykuł
Wydawało mi się, że wystarczająco. Faktycznie, zawsze „upchnąć” to często 70% pracy ;/ A puszka głęboka to w każdym OBi mamy zwykłe i „głębokie”