Aqara Wireless Mini Switch testuję już od wielu miesięcy. Dlaczego tak długo? Albo mam pecha i urządzenie się psuje, albo to po prostu jakiś głębszy problem. Niemniej jednak nareszcie mogę zrobić dla Was recenzję miniprzełącznika od Aqara.

Zacznijmy od tego, czym jest Aqara Mini Switch. Jest to miniprzełącznik bateryjny od Aqara, który może nam wyzwalać pewne akcje. W niektórych sklepach zobaczycie go z opisem, że jest miniprzyciskiem do światła. To też prawda, ale jest to bardzo mocne uproszczenie.

Aqara Mini Switch

Jak wygląda Aqara Mini Switch

Przycisk jest niewielki, jego wymiary to zaledwie 4,50 x 4,50 x 1,30 cm. Większość miejsca zajmuje przycisk, który znajduje się w centralnym punkcie całego urządzenia. Tuż pod nim jest maleńka dioda dająca znać, kiedy odbywa się parowanie. Na górze urządzenia znajdziemy maleńki przycisk, który wymusza parowanie.

Przycisk jest bateryjny zasilany z baterii CR2032, czyli najpopularniejszej baterii w czujnikach. Jeśli chodzi o jakość wykonania, to mimo że uwielbiam produkty Aqara, muszę stwierdzić, że tym razem jest so so. Przycisk jest wykonany ze słabej jakości plastiku i trzeszczy, gdy go używamy.

W tym miejscu zwrócę też uwagę na to, że było bardzo ciężko zrobić mi tę recenzję, bo podczas testów padły mi aż dwa takie przyciski i to oba z powodu wykonania. W pierwszym coś się zepsuło ze stykami przy baterii i w efekcie bateria praktycznie nigdy nie odpowiadała. W drugim wpadł przycisk do resetowania do środka i też nie odpowiadał…

Aqara Mini Switch

Wyzwól przyciskiem cokolwiek

Ważne jest powiedzenie sobie, do czego potrzebujemy takiego przycisku. Wspomniałem o możliwości zdalnego włączenia światła i możemy to nim zrobić, jeśli mamy inteligentną żarówkę bądź lampę, wtedy takim przyciskiem możemy wyłączyć bądź włączyć światło.

To jest jednak bardzo prosty przypadek. Ja raczej wolę przypisać do niego jakąś automatyzację i ją uruchomić. Przycisk pozwala bowiem na przypisanie do siebie trzech akcji:

  1. jednokrotne naciśnięcie;
  2. dwukrotne naciśnięcie;
  3. długie naciśnięcie.

Pod każdą z tych czynności może się ukrywać wybrana automatyzacja bądź scena. Pojedyncze wciśnięcie może wyłączyć wszystkie światła w danym pomieszczeniu. Podwójne może uruchomić scenę Dobranoc, a długie przyciśnięcie zablokuje nam dom.

To, czego mi jednak brakuje w tym miejscu, to możliwość wprowadzenia w prosty sposób opóźnienia w HomeKit. Abym kliknął przycisk i miał minutę, aby opuścić dom. Da się to obejść za pomocą konwersji w skrót i dodania tam opóźnienia, ale wolałbym mieć to wprost.

Aqara Mini Switch

Przycisk ratunkowy

Ciekawym przypadkiem, o którym usłyszałem, jest użycie tego przycisku jako przycisku ratunkowego. Możemy go wręczyć bliskiej starszej osobie i ustawić automatyzację, która wyśle nam push na komórkę, jeśli tamta osoba wciśnie przycisk.

Tym sposobem, gdy np. się przewróci i nie będzie mogła sięgnąć po telefon, wystarczy, że wciśnie mały przycisk, który powinna nosić przy sobie. Fajne i ciekawe rozwiązania, które promuję również tutaj.

Aplikacja Aqara Home

Przycisk jest dostępny w aplikacji Aqara Home, gdzie możemy przypisać do niego każdą automatyzację oraz scenę, która będzie oparta na Aqara Home. Do dyspozycji mamy te trzy akcje, o których pisałem już wcześniej, i możemy np. wyłączyć wszystkie światła albo zamknąć drzwi, jeśli mamy zamek Aqara.

Ja mogę od razu podrzucić gotowy set automatyzacji, które polecam:

  1. Gdy nacisnę raz, wtedy oznacza, że wychodzę na chwilę i jedyne, co się dzieje, to dom się uzbraja i zamykają się drzwi;
  2. Gdy nacisnę dwa razy, wtedy oznacza to, że znikam na parę godzin. Oprócz uzbrojenia i zamknięcia drzwi, wyłączają się światła, inteligentne gniazdka i część urządzeń;
  3. Gdy dłużej przytrzymam, wtedy oznacza to, że znikam na dłużej. Do tego, co wcześniej, dochodzi jeszcze opuszczenie wszystkich rolet, zamknięcie zaworów z wodą i odcięcie prądu w większości mieszkania.

Przycisk nie ma dużo funkcji w aplikacji. Sprawdzimy w niej jeszcze logi tego, co się działo, czyli zobaczymy, kiedy były wykonywane akcje. Tego niestety w asystentach nie znajdziemy.

Asystenci: HomeKit, Google Home i Alexa

Przycisk ma natywne wsparcie w HomeKit jako Button, czyli działa dokładnie tak, jak przewidział dla niego producent. Co do funkcji – ponownie to samo. Możliwość wywołania sceny lub automatyzacji za pomocą jednej akcji. A jeśli chcecie go użyć jako przycisku, który będzie blokował dom po wyjściu, wtedy musicie wstawić opóźnienie poprzez konwersję na skrót w trakcie tworzenia automatyzacji (w trakcie wybierania sceny).

Co do pozostałych asystentów, to Aqara wspiera również Google oraz Alexę. Co do Alexy, to mi ta integracja działa bardzo słabo, ale jak zawsze – to może być problem z moją Alexą 😉

Czy potrzebujesz Aqara Mini Switch?

Ten włącznik to fajny dodatek. I myślę tak, pomimo tego, że wszystkie przyciski, które miałem, psuły się. Poza tym jednak ma sporo przydatnych funkcji, a jedną z lepszych jest wykorzystanie go jako przycisku ratunkowego.

Jego cena jest naprawdę niska, bo kosztuje raptem 60 złotych. Co prawda Aqara mogłaby się trochę bardziej postarać i zrobić go z lepszych materiałów, ale przecież nie można mieć wszystkiego 😉


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz