Aqara M2. Ostatni element układanki z ekosystemu Aqara i pierwszy, który mówi mocne „I’m out Xiaomi”. Pierwsza bramka Aqara, którą zasilamy kablem USB, ale nowości jest znacznie więcej. Gdybym miał zliczyć wszystkie teksty, w których wymieniałem ten Hub, to nie starczyłoby mi dnia. Czas na recenzję!
Pierwsze przecieki Aqara M2 sięgają 2019 roku, kiedy Aqara po raz pierwszy pokazała swoją nową bramkę. Od tego czasu wszyscy na nią czekali i nie mogli się jej doczekać. Aż w końcu nadeszła. Pierwsza, czarna, wolnostojąca bramka od Aqara dedykowana rynkowi UE. Zacznę od jej specyfikacji technicznej, ale jeśli już teraz zastanawiacie się, gdzie ją kupić, to możecie ją dostać w świetnej cenie z polskiej dystrybucji pod tym linkiem.
Specyfikacja techniczna
- Model: ZHWG12LM
- Wymiary: 100 x 100 x 30,75 mm
- Połączenie sieciowe: WiFi IEEE 802.11 b / g / n 2,4 GHz
- Łączność z urządzeniami: Zigbee 3.0 IEEE 802.15.4, Bluetooth LE 5.0
- Temperatura pracy: -5ºC ~ + 50ºC
- Wilgotność podczas pracy: 0 ~ 95% RH
Funkcje Aqara M2
- Możliwość podłączenia 32 urządzeń dziecięcych lub do 128 przy użyciu repeaterów sygnału.
- Podwójna antena Wi-Fi.
- Zasilacz microUSB.
- Port Ethernet RJ45 do przewodowego połączenia z Internetem.
- Zigbee 3.0.
- Sterowanie głosowe Siri.
- Wbudowany nadajnik-odbiornik podczerwieni (IR).
Ważne informacje dotyczące Aqara M2
Zwrócę teraz uwagę na kilka ważnych elementów związanych ze specyfikacją. Aqara M2 może sterować maksymalnie 128 urządzeniami i tę informację znajdziecie w większości sklepów. Jest jednak pewne „ale”. Sama bramka obsłuży wyłącznie 32 urządzenia. Jeśli chcecie mieć ich więcej, potrzebujecie specjalnych repeaterów, które wzmocnią sygnał.
Tymi wzmacniaczami są wszystkie urządzenia działające po ZigBee, które mają stałe zasilanie, czyli kiedy włożymy je do gniazdka. Pełnią one role „minibramki”. Każde takie urządzenie potrafi obsłużyć maksymalnie 16 innych. Zatem, aby dojść do maksymalnej liczby obsługiwania sprzętów przez bramkę, potrzebujecie dodatkowo 6 urządzeń – smart gniazdka, żarówek bądź przełączników.
Kolejny ważny element to bramka Bluetooth. Aqara M2 posiada funkcję bramki, jednak dotyczy ona wyłącznie urządzeń Aqara, a Aqara nie posiada jeszcze żadnych urządzeń działających po Bluetooth… Nie jest to też Bluetooth Mesh, który znamy chociażby z Xiaomi Gateway V3. Powstaje zatem pytanie, po co komu ta funkcjonalność? Myślę, że dowiemy się tego za kilka miesięcy.
Kolejną, dużą nowością jest moduł podczerwieni, który znajdziemy w bramce, jednak jemu poświęcę osobny akapit.
Wygląd
Bramka Aqara M2 nie wygląda jak poprzednie bramki tego producenta, nie jest podobna ani do Aqara Hub, ani do M1S. Najbliżej jej wyglądem do Xiaomi Gateway V3, jednak różnic znajdziemy sporo. Na sam początek, jest to bramka, która jest całkowicie czarna, wszystkie dotychczasowe bramki były białe. Dzięki nowemu kolorowi znacznie się wyróżnia, ale też o wiele chętniej łapie kurz. Taka już domena tego koloru.
Bramka posiada specjalną gumową podkładkę od spodu, dookoła jest wykończona lśniącym plastikiem, a u góry matowym. To połączenie jest naprawdę fajne, chociaż lśniąca część bardzo się palcuje.
Aqara M2 jest pierwszą bramką od tego producenta, która posiada wejście na kabel sieciowy RJ45. Wiele osób się z tego powodu ucieszy, bo jak wiadomo, kabel jest znacznie stabilniejszy niż Wi-Fi. Dzięki temu nie będziemy podatni na humory naszego routera. Oczywiście w dalszym ciągu możemy korzystać z samego Wi-Fi.
Bramkę zasilamy za pomocą kabla microUSB. Jest to duża zmiana w stosunku do bramek wpinanych wprost do gniazdka, bo możemy je umieścić gdziekolwiek i schować wiszący kabel. Trochę mnie dziwi, że Aqara w dalszym ciągu idzie w microUSB, zamiast wykorzystać USB-C.
Obok gniazda do ładowania oraz gniazda na kabel sieciowy znajduje się wejście na zwykle USB. Po co? Na przyszłość, bo na ten moment nie jest używane.
Z przodu znajdziemy przycisk, który możemy wykorzystywać do wejścia w tryb parowania. To jest bardzo wygodne, bo nawet jeśli nie widzicie wśród urządzeń dziecięcych tego, które chcecie dodać do bramki, to za pomocą „ręcznego parowania” może się to Wam udać. Oczywiście wyłącznie w ramach ekosystemu Xiaomi.
Ekosystem Xiaomi. „Time to say goodbye”
Jedną z najważniejszych informacji jest to, że ta bramka nie działa z ekosystemem Xiaomi. Nie ma i nie będzie w niej wsparcia dla aplikacji Mi Home (bez względu na region). Możecie z niej korzystać wyłącznie z aplikacji Aqara. Co prawda nadal można dodać część urządzeń Xiaomi po Zigbee, ale podejrzewam, że z kolejnymi bramkami Aqara całkiem już od nich odejdzie i ta opcja zniknie.
Gdyby coś się zmieniło to zaktualizujemy ten fragment.
Aqara Home
Wiedząc już, że bramki nie dodamy do Mi Home, przechodzimy do aplikacji Aqara App. Tam mamy znacznie krótszą listę urządzeń do dodania, wyłącznie tych z logiem Aqara. Dodawanie bramki jest proste, klikamy dalej, wpisujemy dane do sieci WiFi (tylko 2,4 GHz) i po chwili mamy bramkę.
Urządzenie posiada opcje alarmu, które znamy z M1S. Oznacza to, że poszczególne czujniki przypinamy do konkretnego typu alarmu, dzięki czemu jest on inteligentniejszy. Pierwsza jego wersja zadebiutowała w V3. Trzy tryby to:
- W domu – Tutaj dodajemy czujniki, które mają się aktywować, gdy jesteśmy w domu. Np. drzwi do spiżarki, która powinna być zamknięta 😉 Może to być też forma poinformowania nas o tym, że ktoś wszedł do domu.
- Noc – poza czujnikami z opcji “W domu” możemy dodać kontaktrony, ale nadal nie dawać czujników ruchu. Dzięki temu mamy zabezpieczenie domu, ale nadal możemy się poruszać – np. gdy idziemy w nocy do łazienki.
- Poza domem – wtedy uzbrajamy dom wszelkimi czujnikami. Wyzwolenie na każdym z nich wyzwala alarm.
Tutaj także znajdziemy możliwość uruchomienia opóźnienia, które jest znane z systemów alarmowych. Możemy ustawić, że alarm się włączy, ale dopiero po jakimś czasie, np. po 30 sekundach. Dzięki temu możemy rozbroić dom, zanim zacznie “wyć”. Jest to bardzo wygodne, jeśli hub umieścimy blisko drzwi. Powinien być jednak tak schowany, żeby osoby niepożądane nie mogły go od razu zauważyć. Alarm możemy włączyć i wyłączyć automatycznie. Może to być oparte na konkretnej godzinie, innym akcesorium lub automatyzacji.
Jakie urządzenia podepniemy do bramki Aqara M2?
Poniżej znajdziecie urządzenia, które wiemy, że na ten moment dodamy do bramki. Może się ich w przyszłości pojawić więcej:
- czujnik temperatury, wilgotności i ciśnienia Aqara,
- czujnik ruchu Aqara,
- czujnik drgań Aqara,
- czujnik zalania Aqara,
- czujnik otwarcia drzwi / okna Aqara,
- switch Aqara – do kontroli dowolnego urządzenia elektrycznego,
- bezprzewodowe włączniki światła pojedyncze i podwójne,
- żarówki,
- aqara Cube,
- moduły przekaźnikowe – Aqara Relay oraz T1,
- włączniki światła Opple (2, 4 i 6 przycisków),
- czujnik ruchu Mi,
- czujnik temperatury i wilgotności Mi,
- czujnik otwarcia drzwi / okna Mi,
- mi smart button,
- wtyczka Mi (wersja Taiwan),
- czujnik światła Mi.
HomeKit, Home Assistant, Google Home, Amazon Alexa
Bramka posiada natywne wsparcie dla HomeKit, przez co dodamy ją po prostu, skanując kod, który się na niej znajduje. Po sparowaniu bramka pojawi się w opcji alarmu. Jest to różnica w stosunku do V3, który była dla HomeKit wyłącznie bramką.
Nowością są cztery tryby alarmu, które synchronizują się z Aqara App.
- W domu.
- Poza domem.
- Noc.
- Wył.
Tryby możemy ustawić w automatyzacjach. Np. o godz. 22:00 uruchamiamy “Noc”. Gdy opuszczamy dom, włącza się “Poza domem”, a gdy wracamy, jest “W domu”. Niemniej jednak to nie wystarczy, bo nie możemy ich skonfigurować w HomeKit. Żeby ustawić, które urządzenia wyzwalają alarmy, musimy to zaplanować w aplikacji Aqara Home.
Na ten moment M2 nie ma wsparcia dla Home Assistant. Myślę jednak, że to się wkrótce zmieni. Jak tylko dostanę informację, jak ją dodać, to o tym tutaj napiszę.
Aqara M2 Posiada wsparcie dla Google Home. Musimy ją sparować przez Aqara Europę, jednak bramka musi posiadać minimum jedno urządzenie, żeby się pokazać.
M2 teoretycznie ma wsparcie dla Alexy, ale u siebie go nie widzę.
Bramka z podczerwienią
Głośnik
Podsumowanie Aqara M2
Jaka jest Aqara M2? Nowa, świeża i jeszcze nieodkryta. Po co jest np. jeszcze gniazdo USB? Tego nie wiem. A czy lepiej wybrać ją zamiast na przykład M1S? To porównanie bramek Xiaomi / Aqara już wkrótce na SmartMe.
Ja już podjąłem decyzję i przepiąłem urządzenia na nową bramkę. Długo czekałem na M2, a teraz już wiem na pewno, że zostanie ze mną na dłużej.
Dzięki za recenzję. Jedyne co mnie zmartwiło to brak widoczności w HomeKit urządzeń „podpiętych” przez podczerwień, np. klimatyzator, a szkoda…zawsze to dodatkowe ułatwienie 🙂
No niestety 🙁 Tego nie zobaczysz
W jaki sposób importować akcesoria podpięte w app Aqara do aplikacji Home? Np czujnik temperatury?
Nie da się, albo tu albo tu
M2 działa mi rowniez z zasłonami aqara b1, ale niestety nie daje się pożenić z Alexą