Cyklem artykułów będziemy Wam przedstawiać kolejne systemy, które znajdziecie w naszym portfolio systemów Smart Home. Po HomeKit i HomeBridge czas na FIBARO. Polski system Smart Home, który jest z nami już od jakiegoś czasu.

FIBARO powstało w 2010 roku w Poznaniu. Od 2018 roku w Wysogotowie pod Poznaniem, powstała całkowicie nowa fabryka, której roczna zdolność produkcyjna wynosi około 4 mln urządzeń. W ciągu 10 lat FIBARO stało się bardzo popularną marką, która dostępna jest na 6 kontynentach.

Produkty FIBARO

Fibaro

Fibaro

Produkty działają w ramach technologii Z-Wave oraz Apple HomeKit. Część systemu działająca w standardzie Z-Wave wymaga centrali do sterowania: Home Center Lite, Home Center 2 lub najnowszej – Home Center 3. Posiadając centralę, możemy rozpocząć zabawę z dodawaniem kolejnych czujników, sterowników i przekaźników. Pełną listę produktów znajdziecie tutaj. Obejmuje ona:

  • Oświetlenie.
  • Bramy i rolety.
  • Ogrzewanie.
  • Bezpieczeństwo.
  • Sterowanie.
  • Centrale.
  • Pakiety.

Wśród produktów znajdziecie zarówno produkty zgodne z HomeKit, jak i SmartThings. Warto też zwrócić uwagę na linię Walli, która jest świetna nie tylko pod względem względem designu ale kompletności linii – znaleźć tam można m.in. włączniki, gniazdka czy sterowniki do bram i rolet.

System

FIBARO znane jest z tego, że przygodę ze smart home można zacząć od tylko kilku elementów. W przypadku wyboru linii opartej o standard Z-Wave elementem obowiązkowym jest centrala, która jest „mózgiem” całego systemu i zarządza poszczególnymi urządzeniami. Dobór dodatkowych elementów zależy potem tylko od nas.

Mamy ochotę na zarządzanie tylko światłem – wybieramy elementy do zarządzania oświetleniem. A może zależy nam tylko na zdalnym ogrzewaniu – wybór pada więc na głowice termostatyczne. Z biegiem czasu system można rozbudować o kolejne elementy FIBARO i nie tylko. System jest otwarty i posiada wiele integracji, dlatego w naszym inteligentnym domu współpracować mogą urządzenia np. FIBARO, Sonos, Amazon, Samsung, Bose itp. Gdy jesteśmy entuzjastami urządzeń z jabłkiem wybór pada na produkty FIBARO pracujące z Apple HomeKit i produkty innych firm współpracujących w tym standardzie.

Pełną listę kompatybilnych urządzeń znaleźć można tutaj: https://www.fibaro.com/pl/compatibility/

Od niedawna FIBARO uruchomiło także Strefę Marek i stało się oficjalnym dystrybutorem  produktów SALTO Danalock, MCOHome i HMS Intesis – na początek w Europie, ale z planami rozwoju na inne regiony świata. Natomiast w zakresie rozwiązań Eutonomy – FIBARO zostaje wyłącznym dystrybutorem na cały świat.

Produkty są również kompatybilne z asystentem Google oraz Alexą. Jeśli więc chcecie nimi sterować głosowo, będziecie mieć taką możliwość.

Instalacja samodzielna, z instalatorem albo zdalna

Jest wiele sposobów na zainstalowanie systemu w swoim domu. By w pełni korzystać z możliwości, które niesie za sobą system instalację warto powierzyć certyfikowanemu, który zna wiele (często niestandardowych) sposobów na instalację i tzw. sceny, czyli zdarzenia, które będą nam pomagać w codziennym życiu w inteligentnym domu. Instalator dokona eksperckiej wizji lokalnej sprawdzając potrzeby użytkownika, zaproponuje urządzenia a na samym końcu je podłączy i zintegruje.

SmartMe również jest partnerem FIBARO – posiadamy certyfikację z instalowania systemów. Pełną listę instalatorów z podziałem na województwa znajdziecie tutaj.

Osoby, które mogą powiedzieć o sobie, że znają się na elektryce, nowinkach technologicznych i są w stanie sami stworzyć swój system inteligentnego domu, mogą instalację wykonać samodzielnie.

Bardzo fajnym rozwiązaniem pochwaliło się FIBARO w maju – proponuje 3 całkowicie nowe zestawy inteligentnego domu – smart bezpieczeństwo, smart wygoda i smart na start. Opisywaliśmy je szerzej w tym artykule. Każdy z tych pakietów posiada urządzenia FIBARO oraz po jednym z urządzeń ze Strefy Marek, jest tam inteligentny zamek Salto Danalock V3, a w przypadku pakietu Smart Bezpieczeństwo pakiet zawiera multisensor od MCOHome. Każdy z pakietów zawiera w cenie konfigurację przeprowadzoną przez instalatora w miejscu „inwestycji” lub konfigurację zdalną – to ukłon producenta w stronę osób, które chcą mieć smart home podczas epidemii. Nieważne, jaką drogę instalacji wybierzesz, będzie ona przeprowadzana w 100% bezpieczeństwie.

Jeśli będziecie mieli jakieś pytania, to zawsze możecie je zadać na naszej grupie Smart Home!

Aplikacja mobilna

FIBARO na CES 2018 zaprezentowało nową aplikację mobilną dostępną na iOS i Android.  Aplikacja została nagrodzona tytułem CES Innovation Awards Honoree!

Czy FIBARO jest dla Was?

Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami. Ten artykuł jest tylko wstępem do systemu i całej serii artykułów, które opublikujemy na łamach SmartMe. Będziemy dla Was testować i recenzować kolejne elementy tego świata. My mamy jednak zawsze prostą odpowiedź na wszelkie pytania, związane z tym, czy Smart Home jest dla nas odpowiedni. Bez względu na wiek, płeć czy znajomość technologii – po prostu 3 RAZY TAK!

Więcej o FIBARO znajdziecie na:

  1. www.fibaro.com
  2. Facebook: https://www.facebook.com/fibaro.poland/
  3. Instagram: @fibaro


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

3 myśli na “FIBARO – poradnik dla każdego

  1. shinodapl pisze:

    Wszystko spoko, Fibaro jest eleganckie, ale niestety dość drogie. Co prawda wygodne ale jednak drogie …

    1. SmartMe pisze:

      Coś za coś jak to mówią. FIBARO ma np. serwis w Polsce co jest dużą zaletą w stosunku do innych rozwiązań.

Dodaj komentarz