Bramka ZigBee. Każdy coś słyszał, ale gdy przychodzi do kupna, to pojawiają się trudne pytania. Czy wszystko z tym zadziała? Czy trzeba mieć kilka bramek? W dzisiejszym artykule opiszemy ZigBee szerzej oraz wskażemy, czym różnią się bramki zamknięte od otwartych.
Aqara, Xiaomi, Sonoff, Ikea, Conbee, Philips Hue. Każda z nich to bramka ZigBee. Każda sprawi, że Twój dom będzie trochę bardziej inteligentny. Jednak jedne bramki zrobią to lepiej niż inne. Na sam początek warto więc zadać pytanie, czym jest ZigBee? Dokładnie opisaliśmy to w naszym artykule.
Bramka ZigBee – otwarta czy zamknięta?
Zacznijmy od tego, czym jest bramka otwarta, a czym bramka zamknięta. Chodzi o zamknięcie na ekosystem danego producenta. Przeważnie producenci nie pozwalają na podłączenie sprzętów innych producentów. Dlaczego? Jeśli nie wiesz o co chodzi, to zawsze chodzi o… 😉
Producentom zależy na tym, żebyście kupowali ich sprzęt, a nie konkurencji. Dlatego bramka IKEA nie pozwoli na podłączenie świateł Philipsa. Czasem producenci się lubią i pozwalają na podłączenie sprzętów innych marek. Tak jest na przykład z Xiaomi i niektórymi żarówkami IKEA. Jednak opieranie smart domu na takim rozwiązaniu nie jest dobrym pomysłem. Jest to mocno niestabilne i może okazać się, że jeden producent przestanie wspierać drugiego.
Z drugiej strony mamy otwarte bramki, takie jak Conbee 2 i CC2531, które opiszę w kolejnej części artykułu. Zatem jeśli chcemy mieć sprzęty konkretnego producenta i chcemy je prosto podłączyć, to jesteśmy zdani na kilka bramek. Poniżej zaprezentuję najpopularniejszych producentów z informacją, czy wspierają oni Home Assistant oraz HomeKit.
Najpopularniejsze bramki
Xiaomi / Aqara (Xiaomi Home)
Zaczynamy od Xiaomi oraz Aqary, czyli submarki Xiaomi. Na rynku znajdziemy kilka bramek tego producenta. Najpopularniejsze to Aqara Hub oraz Mi Hub V3. Wkrótce jednak pojawi się również Aqara Hub M1S, która będzie posiadać funkcje Mi Hub.
Mamy tutaj wykorzystywanie zarówno ZigBee 2.0, jak i bardziej energooszczędnego ZigBee 3.0. Obie bramki działają w częstotliwości WiFi 2,4 GHz. Ilość urządzeń, które możemy do niej podłączyć, jest bardzo pokaźna . Tak to już bywa z Xiaomi.
Do tych bramek możemy dodać część sprzętów producentów współpracujących (np. IKEA).
Wsparcie zarówno dla Home Assistant, jak i HomeKit.
IKEA Tradfri (IKEA Home Smart)
Bramka od IKEA. Możecie ją dostać w każdym sklepie tego szwedzkiego giganta. Do bramki możecie dodać produkty IKEA, czyli żarówki, czujniki ruchu, piloty i rolety.
Wsparcie zarówno dla Home Assistant, jak i HomeKit.
Sonoff (eWeLink)
W miarę świeży gracz na rynku. Współpracuje z ekosystemem eWeLink, więc ilość urządzeń i producentów, które będą mogły się podpiąć jest potężna. Działa również z urządzeniami, które komunikują się po WiFi i są spięte z kontem eWeLink.
Jego recenzja wkrótce pojawi się na portalu.
Początkowe wsparcie dla Home Assistant. Brak wsparcia dla HomeKit.
Tuya (Smart Life)
Bramka Tuya współpracuje z całym ekosystemem Smart Life. Dzięki temu ma dostęp do gigantycznej ilości urządzeń, które się w nim znajdują. Działa również z urządzeniami komunikującymi się po WiFi i są spięte z kontem Tuya.
Ważne, aby wybrać bramkę, która wspiera ZigBee 3.0.
Brak wsparcia zarówno dla Home Assistant, jak i HomeKit.
Otwarte bramki ZigBee
Alternatywą dla zamkniętych bramek od producentów są bramki otwarte. Na rynku możemy spotkać dwie. Conbee 2 oraz CC2531. Tę drugą zrecenzował dla Was Krzysiek, a kupić możecie ją np. z tego linku.
Bramki różnią się tym, że nie są zamknięte na dany ekosystem. Są otwarte, a co za tym idzie ilość urządzeń, jakie możecie do nich dołączyć, jest ogromna. Jest jednak jedno „ale”: są one dedykowane bardziej zaawansowanym użytkownikom.
Możecie je podpiąć bezpośrednio do Home Assistant lub do HomeKit z wykorzystaniem HomeBridge.
Pełne listy urządzeń zgodnych z tym bramkami znajdziecie poniżej:
Bramki Zigbee. Podsumowanie
Mam nadzieję, że artykuł okazał się pomocny i teraz, gdy podejmujecie decyzję, jaką bramkę ZigBee wybrać, macie już pełną wiedzę. A to, czy wolicie zamkniętą bramkę z mniejszą ilością „zabawy”, czy otwartą, będzie zależało już tylko od Was 🙂
Dzięki!
Szczególnie ważne jest info czy wspiera HA i HK.
Super, dzięki za feedback 😀
Na bramce Mi Hub v3 możemy używać czujniki Aqara?
Tak, bez problemu 🙂
Witam, czy za pomocą dongla CC2531 możemy korzystać z aplikacji tuya smart life czy potrzebna jest dedykowana bramka tuya? pozdrawiam!
Potrzebujesz bramki Tuya, chyba, że użyjesz Home Assistant.
Cześć Wam,
A jaką bramkę kupić żeby spiąć termoregulator od ogrzewania podłogowego foliami i matami prądowymi do HomeKita (może być przez Homebridge)? Znalazłem takie termoregulatory po Zigbee 3.0 https://allegro.pl/oferta/termostat-zigbee-3-0-16a-podlogowe-czarny-tuya-9736348640?fromVariant=9736286580 do tego myślałem że bramkę Zigbee 3.0 Lan https://allegro.pl/oferta/centralka-bramka-zigbee-3-0-tuya-smart-life-lan-9291747069 połączyć w aplikacji Tuya Smart Life i podpiąć przez plugin homebridge-tuya-lan ale nie widzę tam w Device Types czegoś takiego jak termoregulator/termostat i zastanawiam się czy będzie działać?
Ewentualnie jakieś inne rozwiązanie umożliwiające sterowanie takim ogrzewaniem przez HK?
Pozdrawiam
Dawid, Twój sposób wydaje się być ok. A zobacz, czy nie lepszy będzie plugin Zigbee2MQTT
witam 🙂
czy wiadomo już coś na temat nowej bramki Aqara Hub M1S ? będę mógł z nią bez problemu połączyć żarówki z ikei gu-10?
Jest już w sklepach, tylko są problemy z dodawaniem do aplikacji Mi Home
Hej,
Myślę o zbudowaniu inteligentnego domu na początek jakieś czujniki ruchu, temperatury, żarówki i teraz pytanie który hub wybrać skoro mam już dwa urządzenia odkurzacz mi robot VACUUM MOP pro EU i Mi Air Purifier 3H EU, zostaje mi tylko opcja z aqara wersja EU? Podobno automatyzacja działa lepiej na chińskich serwerach, czy będę wstanie to ze sobą połączyć jak kupię np wersję huba CN i faktycznie będzie to lepiej działało czy lepiej zostać na EU? Dzięki za pomoc!
Michał, jeśli chcesz łączyć CN i EU to musisz mieć zwodowana aplikację. W przeciwnym wypadku zostaje faktycznie Aqara Eu.
Hej,
Chce użyć w 1 pomieszczeniu żarówek tuya, a w drugim tradfri ( ze względu na ich pilota). Jaką bramkę wybrać, aby mieć to w HomeKit? Ew. Zastanawiam się nad zakupem homebride lub hoobs. Czy to coś pomoże?
Dzieki
Tak, HomeBridge Ci pokaże. Hoobs to gotowy HB, ale dotychczas jakoś się z nim dogadałem…
hejka,
jakie urządzenia z ikei będą działały z bramką Aqara Gateway HUB Xiaomi Bramka ZigBee HomeKit EU? Czy do połączenia tez jest potrzebny pilot z Ikea?
Czy to w ogóle dobry pomysł to łączyć? Żarówki i gniazdka ikei są tańsze ale nie ma w tradfri czujników zalania, otwarcia drzwi, czujników temperatury.
Dzięki
Ja łączę żarówki IKEA i jestem zadowolony. Poza tym raczej nie, trzymałbym się Xiaomi
czemu Xiaomi nie?
zależy mi na spięciu wszystkiego w Apple HomeKit.
Co w takim razie polecisz?
Witam chciałbym się dowiedzieć czy jest system który by spiął nawizacz od Xiaomi i reszta urządzeń tuya?
z góry dziękuję i pozrawiam
Tak. Np. darmowy Home Assistant (zainstalować możesz na RPI, czy np serwerze NAS)
Dokładnie tak
Witam jaką bramkę wybrać aby łączyła się przez hots pot telefonu komórkowego, abym mógł podglądać temp.
Każda z nich będzie w stanie to robić, ale to średnie rozwiązanie
Witam
Chciałbym zrobić oświetlenie w ogrodzie, on/off na włączniku w altanie, ale też z aplikacji. Do tego, żeby np. załączało się wieczorem, ale świeciło np. do 22-23 (tak z automatu, ale oczywiście, żebym mógł to też wyłączyć jak nie mam potrzeby). Sterowanie bramami garażowymi, mam też kilka rolet w oknach i też, np. grzeje słońce lub wieje „straszny” wiatr to zasłaniam. Mam kilka sprzętów Xiaomi (głównie z Chin, mam też jakaś bramkę od nich, ale nie wiem dokładnie jaka, bo mam w innej lokalizacji, nie podłączone.
Jak i czym to ogarnąć? Jakie poszczególne urządzenia kupić, najlepiej dopuszkowe.
Pozdrawiam serdecznie
Idź raczej w Home Assistant lub HomeKit. Xiaomi samo nie da rady
Witam
Myślę na czym zbudować „smarta” u siebie. Mam takie „zachcianki” jak:
-sterowanie bramami garażowymi (2sztuki)
-rolety okienne (5sztuk)
– światło w ogrodzie, dwa albo trzy 'zestawy’ świateł.
Chciałbym, żeby włączało się wieczorem, wyłączało np. o 23, ale żebym też mógł ręcznie wyłączyć lub włączyć wcześniej jak jest potrzeba.
Na czym to zbudować? Mam jakąś bramkę od xioami, chyba zigbee 2
Na Xiaomi to za dużo. Idź w HomeKit albo Home Assistant
Hej. Mam w planach ogarnięcie sobie takiego amatorskiego „sekiuryty systemu”. Docelowo ma składać się z czujników dymu (5 sztuk), czujników ruchu (2 lub 3 sztuki), czujników zalania (2 sztuki), termostatu (1 sztuka), czujników otwarcia drzwi (2 sztuki) oraz automatycznego zamka (1 sztuka). Być może w przyszłości będę chciał go rozbudować także o kilka głowic do grzejników. Docelowo zakładam jednak, że przy maksymalnym rozbudowaniu będzie to nie więcej niż 20 końcówek.
Wybrałem urządzenia oparte o protokół Zigbee ponieważ mieszkam na końcu wszechświata i moje pasmo 2,4 GHz jest w całości wolne. Jednocześnie uznałem, że jest to bardziej rozsądny protokół w porównaniu do Z-Wave (cena, otwartość) oraz 433 MHz (dwustronna komunikacja). Prawdopodobnie wykorzystam Home Assistant na RPi i bramkę CC1352P-2 lub CC2652RB.
Mam jednak kilka wątpliwości co do słuszności swoich rozwiązań, ponieważ jakkolwiek ogarnąłem teorię, to jednak doświadczenia zero 🙂
1. Wiesz może czy te 12-20 urządzeń to nie za wiele jak na Zigbee?
2. Przy planowaniu systemu odrzuciłem z góry 433 MHz ponieważ zależało mi na wiarygodności co do skuteczności systemu. Tymczasem jeżeli dobrze zrozumiałem, urządzenia oparte na 433 MHz oferują nieszyfrowaną komunikację jednostronną, stąd też takie urządzenie może np. wysłać do huba sygnał o słabej baterii lub wyzwoleniu alarmu, ale sam hub nigdy nie będzie w stanie ustalić czy połączenie jest ustanowione lub odpytać to urządzenie jaki jest jego stan, natomiast Zigbee oferuje szyfrowaną komunikację dwustronną i w ten sposób będę mógł sobie ustalić w HA np. sytuację, aby hub odpytywał co kwadrans czujnik o jego stan? Mam nadzieję, że łapiesz o co mi chodzi 🙂
Będę wdzięczny za odpowiedź i gratuluję strony, dużo przydatnych informacji!
Cześć, co do 1 to żaden problem. bramki ZigBee dają już radę nawet ze 128 urządzeniami (pytanie jaka bramka), tylko musisz mieć wzmacniacze. A co do drugiego to czujnik będzie dawał znać o stanie co 1-2 minuty, więc w sumie nawet nie potrzebujesz tego odpytywania 😉
Dzięki za opinię 😀 Wbijaj też na naszą grupę w razie czego 🙂
Niby wszystko jest napisane ale jednak za dużo informacji na raz. Dążę do Smart Home. Mam kilka urządzeń pod aplikacja tuya (gniazdka, osuszacz powietrza). Chce teraz dołożyć dwie kamery, dwa czujniki otwarcia drzwi, dymu i gazu. Planowałem pod aplikacje tuya kupić ale natrafiłem na ZigBee i o ile mam wybrane urządzenia, o tyle mam problem z wyborem bramki na allegro takiej która ma dobry zasięg. Wszystkie urządzenia będą w promieniu max 15m (piętro i piwnica). Z racji że piwnica jest pod ziemią i nie łapie zasięg WiFi (musiałem w piwnicy dać drugi router) i GSM dlatego zależy mi na zasięgu bramki. Ktoś pomoże z wyborem bramki?
Cześć, Smart Home to naprawdę duży temat, więc z automatu mamy sporo informacji.Jak ZigBee to nie patrz tylko na bramkę, ale też na to co możesz po drodze wsadzić do gniazdka, żeby Ci przedłużyło sygnał. Możesz popatrzeć na bramki z ekstra anteną ZigBee. Mają większy zasięg
Już wstępnie zdecydowałem a ZigBee i Tuya. Z Tuya moge robić schematy automatyki łącząc urządzenia ZigBee z urządzeniami Tuya które nie mają ZigBee. Jeśli chodzi o centralkę z lepszą antena to można prosić o jakiś model, najlepiej kompatybilne z tuya.
A czy bramka z LIDLa jest otwarta i czy sprzęty z LIDLa są otwarte na inne bramki?
One działają na Tuya, więc jako tako – tak. Ale i tak musisz mieć np. Home Assistant
czy udało się wam w Home Assistant zintegrować z Tuya?
instrukcja z: https://www.home-assistant.io/integrations/tuya nijak się ma do tego co jest w HA (potrzebny login i hasło a nie dane do API) i po pomyślnym połączniu nie ma żadnych urządzeń
Poproszę eksperta od HA, żeby zerknął na ten komentarz 🙂
If zero devices are imported. Try changing the DataCenter and check the account used is the “Home Owner”.
Sprawdź przez jaki serwer dodałeś urządzenia w aplikacji i czy to pokrywa się z ustawieniami w API (na stronie internetowej).
Mam podstawowe pytanie. Jaka nazwa dotyczy czego. O ZigBee można zwykle przeczytać, że to sieć typu mesh i jakie to genialne. Cieszę się, że warstwa sieciowa jest taka wyrafinowana. Ale praktycznie. Czy jak urządzenie jest ZigBee to już będzie działać ze Tuya? Czy musi być nie tylko ZigBee ale też Tuya? Czy jak urządzenie ma radio ZigBee to jeszcze musi mieć dodatkowy firmware, żeby gadać z Tuya, czy tez jest to już w standardzie ZigBee?
ZigBee to forma komunikacji – jak WiFi. Tylko, że jest znacznie bardziej energooszczędna. Zawsze i tak potrzebna jest bramka, która działa również po WiFi. Tuya to ekosystem, czyli urządzenie może być ZigBee i Tuya, ale nie musi. Może być ZigBee i Xiaomi. To są dwie technologie, które są wykorzystywane w ramach jednego sprzętu.
Artykuł powinien zostać skorygowany. Obecnie są dostępne bramki tuya ze wsparciem homekit.
O, to coś nowego. Dzięki!
Jest sprawa.
Szukam jakiejś centralki i głowic do kaloryferów. Wymagania są takie, że całość ma działać lokalnie, nie chcę zakładać jakiegoś konta na stronie producenta po to, żeby móc sterować ogrzewaniem z telefonu. Choć sterowanie z telefonu też jest wymogiem. Ale właśnie bez logowania się u producent.
Chcę zalogować się prosto do centralki (aplikacja nie jest konieczna, wystarczy panel przez przeglądarkę) i móc dokonać jakichś ustawień.
Poleci ktoś coś takiego? Inne rzeczy nie będą mnie interesować, tylko sterowanie kaloryferami.
Posiadam bramkę Sonoff Pro (zigbee 3.0). Zauważyłem że mogę dodać urządzenia tylko takie które wyraźnie mają oznaczone że pracują w tym standardzie (IEEE 802.15.4). Wtedy urządzenie, czujnik jest bez problemu wykrywany, natomiast inne niestety nie. Czytałem że standard zigbee jest kompatybilny w dół, jak to w końcu jest?