Po evencie na którym poznaliśmy producentów nawiązujących współpracę w obszarze Smart Home. Wywiad przeprowadziliśmy z Thomasem Moserem, wiceprezesem firmy Yale.

1) SmartMe: W jakim obszarze Yale widzi największy potencjał na najbliższe lata?

Thomas: Trendy, które obserwujemy, są takie, że rynek zamków smart home wzrośnie do 24,20 miliarda dolarów do 2024 roku. Widzimy różne tempo na rynkach i regionach. EMEA, Europa Wschodnia ma naprawdę duże tempo. Współcześni konsumenci wymagają połączonego środowiska użytkownika, w którym produkty różnych marek bezproblemowo ze sobą współpracują. Dlatego partnerstwo z innymi liderami rynku nadal będzie priorytetem Yale.

Podobnie, widzimy potencjał w rozszerzaniu naszej oferty inteligentnego dostępu. Różne badania wykazały, że dostępność pozostaje najwyższym priorytetem dla konsumentów. Niezależnie od tego, czy dotyczy to dostaw do domu, wynajmu krótkoterminowego, czy opieki nad osobami starszymi, konsumenci poszukują bezpiecznych rozwiązań, które zapewnią kontrolowany dostęp do ich domów podczas ich nieobecności. Co ważne, inwestujemy w integracje takie jak Bosch i Home Connect Plus, które na razie są dostępne tylko w Niemczech i Austrii.

2) SmartMe: Jakich kolejnych integracji możemy się spodziewać? Widzieliśmy Philips Hue, Now Bosh i Home Connect. Co następne?

Thomas: Aby chronić nasze dziedzictwo, musimy starannie dobierać partnerów biznesowych i technologicznych. W konsekwencji zastanawiamy się, w jaki sposób możemy wnieść wkład do naszego istniejącego portfolio z myślą o naszych konsumentach i biznesie. Chcemy wiedzieć, kto uzyskuje dostęp i jakie poświadczenia są dla niego dostępne. Chociaż na tym etapie nie możemy ujawnić konkretnych nazw, w przyszłości zamierzamy rozszerzyć nasze portfolio partnerskie w różnych obszarach. Obejmuje to ochronę, automatykę domową, nieruchomości, wynajem krótkoterminowy, a nawet telekomunikację. Wszystko po to, aby odpowiedzieć na potrzeby konsumentów, rynku i naszych partnerów handlowych.

3) SmartMe: Która technologia daje Yale największy potencjał?

Thomas: Oprócz naszej zdolności do integracji z systemami partnerów w chmurze za pomocą naszego interfejsu API, podejmujemy również inicjatywy takie jak Matter, które umożliwią wysoki poziom interoperacyjności między systemami inteligentnego domu. Pracujemy również nad dostosowaniem się do naszych partnerów integracyjnych, aby umożliwić takie rozwiązania dla produktów Yale.

4) SmartMe: Czy Yale zamierza wdrożyć HomeKit Secure Video w swoich kamerach?

Thomas: Obecnie nie mamy na to konkretnych planów. Jest dużo możwliości w przyszłości, ale tego nie ma w planie.

5) SmartMe: Czy Yale doda HomeKit do swojej klawiatury? Doskonałe narzędzie do wykorzystania w automatyzacjach.

Thomas: Pracujemy nad przyszłymi aktualizacjami.

6) SmartMe: Jakie obszary inteligentnego domu Yale będzie rozwijać w nadchodzących latach?

Thomas: Patrząc na nasze dziedzictwo, chcemy utrzymać pozycję lidera. Wprowadziliśmy Linus jak zamek modernizacyjny. Przyglądamy się nowym budynkom – inteligentny zamek w drzwiach, nie tylko na starych. Linus jest odpowiednim zamkiem dla każdego regionu i takie jest nasze podejście. Chcemy przyspieszyć tę podróż. Rok 2022 będzie z pewnością pracowity dla Yale, z nowymi osiągnięciami w obszarach dostępu do domu, nadzoru oraz bezpieczeństwa domowego i partnerstwa.

7) SmartMe: Jakich trendów w inteligentnym domu i IoT możemy się spodziewać w 2022 roku?

Thomas: Od półtora roku trendy się zmieniają  – szczególnie wzrósł na znaczeniu home office. Poza tym niektóre z aspektów smart home mogą polegać na tym, że konsumenci wolą zrobić coś sami, zamiast wzywać monterów. Tak więc obsługa klienta jest teraz kluczowa. I to będzie jeszcze ważniejsze właśnie w przypadku samodzielnej instalacji. Interoperacyjność również będzie kluczowa, gdyż producenci nie chcą wielu aplikacji do wszystkiego.

9) SmartMe: Czym Yale planujecie nas zaskoczyć w 2022 roku?

Thomas: Nadal pracujemy nad obydwoma sposobami zwiększania interoperacyjności poprzez integracje i partnerstwa oraz dalej rozwijamy nasz własny ekosystem w celu zwiększenia komfortu użytkowników.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *