Internet Rzeczy (Internet of Things, IoT) to przyszłość. Warto zatem zastanowić się, czy nie chcemy przypadkiem związać swojej kariery. Przy obieraniu takiej ścieżki warto się zastanowić, czy istnieją już jakieś certyfikaty w tym obszarze.

Certyfikat IoT omawia aspekty Internetu Rzeczy, uczą określonych umiejętności oraz oferują profesjonalne certyfikaty potwierdzające kompetencje IoT. Dysponując sprawdzoną wiedzą, eksperci znajdą się na doskonałej pozycji, aby zrobić kolejny krok w rozwoju kariery, a organizacje będą ich szukać. Najlepiej jest wskoczyć na statek wiedząc, że zaraz odpłynie, a my będziemy na jego przodzie.

Przyjęcie IoT gwałtownie wzrosło, a organizacje poszukują osób z odpowiednimi umiejętnościami. Jeśli nie mogą ich zatrudnić, prawdopodobnie głównym celem szkolenia będzie przekwalifikowanie obecnych pracowników w zakresie umiejętności IoT. Dotyczy to zarówno programistów, analityków, czy monterów.

Według prognoz IDC do 2025 roku na całym świecie będzie ponad 41,6 miliarda połączonych urządzeń IoT. Jednak ankieta firmy Microsoft wykazała, że ​​47% respondentów ankiety obawia się znalezienia wystarczającej liczby wykwalifikowanych pracowników IoT do wdrażania i obsługi technologii IoT. 38% ankietowanych przyznało, że złożoność i techniczne wyzwania związane z korzystaniem z IoT stanowią istotne bariery utrudniające ich wdrażanie w ich organizacjach.

Wybierz rodzaj i specjalizację kursu, aby zdobyć Certyfikat IoT

Specjaliści techniczni, którzy zdobywają certyfikaty IoT, aby rozwijać swoją karierę, mają szeroki wybór opcji, które mogą dostosować do swoich celów zawodowych.

Programy certyfikacji oferują podstawowe i zorientowane na biznes kursy IoT na początek, nawet jeśli specjaliści techniczni mają niewielką wiedzę na temat IoT lub pracują po stronie biznesowej. Dla osób w tej kategorii kurs niezależny od dostawców może zapewnić im solidne podstawy.

Eksperci IT w sieciach, aplikacjach, architekturze lub bezpieczeństwie mogą odnieść największe korzyści z certyfikacji IoT dla określonych dostawców lub technologii, z których korzysta ich organizacja i ogólny rynek. Dlatego właśnie poniżej znajdziecie 7 najciekawszych kursów z tego obszaru. Wszystkie są po angielsku, ale oferują naprawdę wiele.

Certyfikat Cloud Credential Council IoT Foundation

Oferowany przez Cloud Credential Council certyfikat Internet of Things Foundation obejmuje główne tematy IoT i jest niezależny od dostawców. Nie musicie się zatem obawiać, że będzie on dotykać np. wyłącznie sprzętów Google lub innych dużych graczy. Zajęcia koncentrują się na aspektach biznesowych IoT i obejmują podstawowe terminy, koncepcje, adopcję i monetyzację technologii IoT. Program bada również rolę przetwarzania w chmurze i dużych zbiorów danych w IoT.

Certyfikat IoT

Kurs jest skierowany do ekspertów, takich jak:

  • inżynierowie oprogramowania,
  • twórcy aplikacji,
  • oraz administratorzy systemów.

Można go ukończyć we własnym tempie z ponad 16 godzinami zajęć, debatami grupowymi, ćwiczeniami laboratoryjnymi i scenariuszami studiów przypadku. Koszt samokształcenia i egzaminu internetowego Fundacji Internet of Things wynosi łącznie 349 USD. Nie jest to zatem przesadnie dużo.

CertNexus Certified Internet of Things Security Practitioner

CertNexus oferuje również niezależny od dostawców certyfikat Certified Internet of Things Security (ITS) Practitioner. Eksperci IT, którzy zdecydują się wykazać biegłość w posługiwaniu się narzędziami dowolnego dostawcy Internetu Rzeczy, powinni uzyskać ten certyfikat. Obejmuje on każdy aspekt bezpieczeństwa IoT w cyklu życia urządzenia IoT, w tym projektowanie, wdrażanie, działanie i kompleksowe zarządzanie.

Certyfikat IoT

Podczas ośmiu lekcji studenci uczą się i przygotowują do egzaminu ITS-110 z zarządzania ryzykiem w IoT:

  • Interfejs,
  • Sieć,
  • Dane i bezpieczeństwo fizyczne,
  • Kontrola dostępu do zasobów IoT,
  • Prywatność danych,
  • oraz zarządzanie ryzykiem związanym z oprogramowaniem i oprogramowaniem sprzętowym.

Kurs ten wymaga wcześniejszej podstawowej znajomości technologii IoT, którą można również zdobyć w ramach kursu CertNexus Certified IoT Practitioner z egzaminem ITP-110. Uczestnicy mają różne opcje zakupu cyfrowych materiałów szkoleniowych, laboratoriów i kuponów egzaminacyjnych na samodzielną naukę lub kursy prowadzone przez instruktora w ciągu trzech dni. Sam zakup kuponu na egzamin kosztuje 250 USD.

Certyfikat IoT wydany na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine

Ten program zapewnia uczestnikom przegląd biznesowy, w jaki sposób organizacje mogą wykorzystać IoT, oraz szczegółowe spojrzenie na technologie, takie jak systemy sprzętowe Arduino i Raspberry Pi. University of California w Irvine oferuje certyfikację IoT studentom, którzy biorą udział w trzech kursach w ciągu dziewięciu miesięcy za dziewięć punktów i kończą z wynikiem pozytywnym (w sumie troch skomplikowane…)

Trzy kursy oferowane w programie to Internet rzeczy, Projektowanie i integracja urządzeń IoT oraz Tworzenie sieci i zabezpieczanie urządzeń IoT. Uwzględniono również integrację, standardy i zgodność, procesy biznesowe IoT oraz zabezpieczenia. Specjaliści IT mogą wziąć udział w tym kursie online za 2820 USD. Ta cena jest już konkretna.

Certyfikat Internet of Things Graduate School of Engineering na Uniwersytecie Stanford

Stanford oferuje certyfikat IoT, który obejmuje cztery kursy IoT, które kandydaci muszą ukończyć, zanim uzyskają certyfikat ukończenia studiów. Kurs zawiera przegląd podstawowej technologii IoT, w tym czujników, systemów wbudowanych, sieci, obwodów i aplikacji. Praktycy IoT mogą poszerzyć swój zestaw umiejętności, a specjaliści biznesowi, którzy współpracują z zespołami inżynierów IoT, uzyskaliby najwięcej właśnie z certyfikatu absolwenta Stanford. Nie zapominajmy jaką renomą szczyci się ten uniwersytet.

Program Stanford ma doradców akademickich, którzy mogą pomóc wybrać podzbiór z 15 oferowanych kursów IoT, który najlepiej odpowiada celom zawodowym i edukacyjnym. W przypadku niektórych kursów może być wymagana wstępna znajomość określonych języków programowania lub technologii. Kandydaci do świadectwa ukończenia studiów muszą ukończyć kurs w ciągu trzech lat, a czesne jest oparte na liczbie przyjętych jednostek kredytowych.

Cisco Learning Network ogólne certyfikaty IoT i specjalistyczne tematy

Cisco oferuje wiele certyfikatów dotyczących architektury IoT, przetwarzania i analizy danych brzegowych IoT, systemu operacyjnego Cisco IOx, przetwarzania brzegowego, IoT typu open source, wizualizacji danych i bezpieczeństwa. Organizacja oferuje również bezpłatny kurs wprowadzający IoT, który nie zapewnia certyfikacji, ale zapewnia solidny przegląd IoT.

Certyfikat Cisco Certified Network Associate (CCNA), skierowany do administratorów zakładów, inżynierów sterujących oraz informatyków i inżynierów sieci pracujących w produkcji, zapewnia osobom wiedzę i umiejętności niezbędne do budowy, zarządzania i obsługi konwergentnych sieci przemysłowych. Ceny certyfikatów Cisco są różne, podobnie jak kupony na egzaminy, można go wykonać bez problemy w Polsce.

Certyfikat Microsoft Azure IoT Developer

Firma Microsoft rozpoczęła oferowanie certyfikacji Azure IoT Developer w 2020 r. Omawiane tematy obejmują wszystkie aspekty cyklu życia urządzeń IoT, takie jak konfiguracja, konfiguracja, konserwacja, łączność, debugowanie, zabezpieczenia i usługi w chmurze.

Certyfikat jest przeznaczony dla programistów, którzy wdrażają, kodują lub utrzymują komponenty chmury i Edge IoT. Deweloperzy powinni już mieć doświadczenie w tworzeniu chmur i składników brzegowych dla produktów Azure IoT.

Deweloperzy IoT mogą wziąć udział w kursach ścieżki szkoleniowej firmy Microsoft – takich jak Wprowadzenie do Azure IoT lub Budowanie inteligentnej krawędzi za pomocą usługi Azure IoT Edge – w celu bezpłatnego przygotowania do egzaminu online lub opłacenia zajęć prowadzonych przez instruktora. Kandydaci muszą być w stanie rozpoznać ustawienia konfiguracji usługi Azure IoT w kodzie i wykonać określone zadania związane z kodowaniem. Egzamin Microsoft Azure IoT Developer AZ-220 kosztuje 165 USD.

Certyfikat Arcitura Certified IoT Architect

Certyfikat Arcitura IoT Architect składa się z trzech kursów obejmujących technologię i architekturę IoT, protokoły radiowe i wiadomości telemetryczne. Kurs obejmuje ćwiczenia laboratoryjne i egzamin końcowy, który należy zdać, aby uzyskać certyfikat. Treść równoważy zastosowanie techniczne i ogólne zrozumienie wartości biznesowej stojącej za IoT.

Certyfikowany architekt IoT musi być biegły w projektowaniu IoT ze skalowalną łącznością i funkcjonalnymi modelami dystrybucji. Kandydaci mogą wziąć udział w szkoleniu prowadzonym przez instruktora, uzupełnionym materiałami do samodzielnej nauki. Warsztat certyfikacyjny kosztuje 1200 USD. Egzamin IT Next-Gen IoT90.01 i materiały z zestawu do nauki podlegają dodatkowym opłatom.

Źródło: InternetOfThingsAgenda

Zdjęcie od  Morning Brew na Unsplash


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz