Rozbudowujecie funkcje smart home? Jednym z jego elementów są smart włączniki. Dlatego postanowiłem przygotować poradnik dotyczący rodzajów włączników i sposobów ich podłączania.
Na forach i stronach internetowych wciąż pojawiają się pytania o to, jak podłączyć smart włączniki – zwykły, schodowy, krzyżowy – aby działały samodzielnie albo w naszych smart instalacjach. Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.
Włącznik schodowy
Włączniki schodowe to włączniki działające w parze. Zazwyczaj są umieszczane w długich korytarzach, po dwóch stronach pokoju czy właśnie na schodach. Zasada ich działania nie różni się niczym od zwykłego włącznika. Urządzenia różnią się jedynie budową wewnętrzną i sposobem podłączenia do instalacji. Po co wykorzystuje się włączniki schodowe? Abyśmy oświetlenie mogli włączyć w jednym miejscu, a wyłączyć w drugim i odwrotnie. Dzięki temu nie musimy wracać do pierwszego włącznika, a światło możemy włączyć i wyłączyć z dowolnego miejsca bez względu na to, w jakim położeniu jest inny włącznik.
Co wtedy, gdy nasze pomieszczenie wymaga więcej niż 2 włączników? Wtedy mamy do czynienia z włącznikiem krzyżowym, który musimy umieścić między włącznikami schodowymi.
Aby zobaczyć różnice w połączeniu włączników schodowych oraz krzyżowych, zacznijmy od schematu podłączenia włącznika pojedynczego.
Tu nie ma zbyt wielkiej filozofii. Gdy przełączymy włącznik do stanu „Włącz”, obwód zostaje zamknięty i prąd przepływa do żarówki. W przypadku włącznika schodowego obwód musi zamykać każdy z włączników, abyśmy zawsze mogli włączyć światło
Jak widać na powyższym schemacie, przełączając dowolnym z przełączników, zawsze zamkniemy lub przerwiemy obwód. Musimy więc mieć między przełącznikami 2 przewody komunikacyjne.
Smart włączniki krzyżowe
Jeśli chcemy sterować światłem z więcej niż 2 punktów, konieczne jest zastosowanie włączników krzyżowych. Ich styki namalowałem kolorem, by lepiej zobrazować zasadę działania.
Pomiędzy włącznikami schodowymi możemy stosować dowolną liczbę włączników krzyżowych. Pomiędzy nimi też są wymagane 2 przewody komunikacyjne.
Moduł sterowania światłem przez telefon
Jeśli mamy przełączniki mechanicznie, to niezależnie od tego, czy są to włączniki schodowe, czy krzyżowe, moduł zawsze instalujemy na końcu jako ostatni element przed żarówką. Trzeba tylko sprawdzić, czy nasz moduł jest sterowany kablem fazowym lub neutralnym i taki podłączyć do włączników.
Należy też pamiętać, że powyższe schematy dotyczą przełączników. Natomiast włączniki dzwonkowe (chwilowe, które przewodzą tylko wtedy, gdy trzymamy wciśnięty klawisz) musimy podłączyć równolegle tak jak na poniższym schemacie.
Włączniki dzwonkowe
Smart włączniki
W przypadku przycisków smart, np. Sonoff, Tuya, do wszystkich podpinamy kabel fazowy i neutralny, ale tylko do jednego podłączamy żarówkę. W aplikacji ustawiamy opcję, by włączniki przyjmowały tę samą wartość.
Uwaga! Pamiętajcie, by przy podłączaniu wszelkich włączników, modułów i elementów wykonawczych wyłączać napięcie na bezpiecznikach.