Mój dom jest już inteligentny od dwóch lat. Trudno nazwać go „istotą myślącą”, często coś się w nim psuje, ale jednak pomaga mi na co dzień. Postanowiłem go oprzeć o Smart Home HomeKit – wszystkie sprzęty są powiązane z aplikacją Apple DOM oraz z całym ekosystem Apple. Po tych dwóch lata mogę Wam powiedzieć, co się sprawdziło, a co nie. Zatem czas na najlepsze akcesoria Smart Home HomeKit 2022.

Często pojawia się pytanie: po co „opakowywać” dom technologią Smart Home HomeKit? A co się stanie, gdy zabraknie prądu? Czy to ma w ogóle sens?

Jak dla mnie inteligentny dom cały czas się sprawdza w jego podstawowych założeniach. Jest bezpieczny, bo mam czujniki, które nie tylko wykryją intruza, ale również zagrożenia, takie jak np. zalanie czy pojawienie się dymu. Jest wygodny, bo mogę nim sterować z poziomu aplikacji Smart Home HomeKit, asystenta głosowego lub po prostu urządzeń fizycznych, takich jak fizyczne włączniki. Jest zdrowy, bo przez moją fascynację pojawiły się w domu takie urządzenia, jak oczyszczacz czy nawilżacz. A na sam koniec – jest zdalny. Uwielbiam to, że mogę tym wszystkim sterować z dosłownie każdego miejsca na ziemi.

Pojawia się jednak pytanie: co wybrać? Po to właśnie często przychodzicie na nasz portal. Abyśmy podpowiedzieli Wam, co się sprawdza, a co jest naprawdę złe. O tym też będzie ten wpis. Znajdziecie w nim po jednym egzemplarzu w danej kategorii najlepszego sprzętu, z jakim miałem do czynienia. Wybrane akcesoria Smart Home HomeKit, które działają niezawodnie pomimo upływu lat. Będzie i drogo i tanio, no ale tak już często jest z tym naszym smart home. Zapraszam!

Akcesoria Smart Home HomeKit – sekcja oświetlenie

philips hue

Smart żarówki, lampy, LED-y – Philips Hue

Gdy ktoś gdzieś na świecie wpada na pomysł, aby zacząć produkować smart sprzęty, praktycznie zawsze zaczyna od żarówek. Tanie w produkcji, uniwersalne. Niestety prawdą jest, że efektem takich działań jest zalewanie rynku badziewiem. Żarówki często nie są beznadziejne, tylko średnie, przeważnie też działają, ale zdarza się, że nie zawsze.

Warto więc dokładnie przemyśleć zakup i wybrać odpowiednie urządzenie. Takie jak na przykład Philips Hue, który jest dla mnie niekwestionowanym królem. Philips wyrósł z oświetlenia i skupił się na Smart Home HomeKit – jako że jest to ekosystem ludzi od Apple’a, którzy kupują droższy, ale dobry sprzęt. Taki też właśnie jest Philips, który często góruje nad innymi produktami nie tylko jakością, ale również ceną.

Stawiam go na pierwszym miejscu nie ze względu na idealne działanie (czasem jego sprzęty po Bluetooth wypadają), ale ze względu na gamę oświetlenie. Mamy do czynienia ze smart żarówkami, lampami, LED-ami, oświetleniem Ambilight. Philips ma bogatą ofertę oświetlenia, w której każdy znajdzie coś dla siebie. A na dodatek wszystko działa pod Smart Home HomeKit!

Co ważne, znajdziecie ich produkty w wielu sklepach zarówno smart home homekit, jak i lokalnych elektromarketach oraz w Amazonie!

Aqara H1 Włącznik światła bez N

Inteligentne włączniki świateł – Aqara Smart Home HomeKit

Aqara pojawi się w tej recenzji po raz pierwszy, ale nie ostatni. Testowałem wiele rozwiązań zarówno w postaci przekaźników wkładanych wprost do puszki, jak i całych włączników świateł. Po wielu próbach mogę przyznać, że dla Smart Home HomeKit najlepsze są smart włączniki świateł Aqara.

Aqara wypuściła je niedawno. Seria H1, o której mowa, powstała w 2021 roku, ale nareszcie pojawiły się stabilne i ładne włączniki świateł, które działają pod Smart Home HomeKit! Ich minusem jest na pewno to, że nie możemy postawić dwóch obok siebie, ponieważ są zbyt szerokie na zwykły rozstaw naszych puszek. Wiem jednak ze sprawdzonych źródeł, że zmieni się to w  2022 roku 🙂 A seria E1 to seria bardziej budżetowa!

Aqara jeszcze nie przebiła się do mainstreamu. Nie znajdziecie jej w elektromarketach. Jest jednak wiele sklepów, gdzie można zakupić te produkty, a linki do nich znajdziecie poniżej.

Akcesoria HomeKit 2022 – kamery

Kamery wewnętrzne – Aqara Smart Home HomeKit

Kolejny raz  liderem jest Aqara. Gdy więc pojawia się hasło „akcesoria HomeKit 2022”, nie może zabraknąć tego producenta.

Kultowa Aqara G2H jest w dalszym ciągu produktem świetnie działającym, ale też trzeba przyznać, że jej następca – G3 – jest o wiele, wiele lepszy, choć też znacząco droższy. Z tego względu można więc pozostać przy Aqara G2H.

Kamera pojawiła się na rynku w 2020 roku. Oferuje odpowiednią jakość nagrywania (1080p), wsparcie Smart Home HomeKit Secure Video i możliwość lokalnego nagrywania – a to wszystko  za rozsądną cenę.

Aqara G2H jest jednym z najpopularniejszych produktów Aqara, więc znajdziecie ją w wielu sklepach – najważniejsze z nich znajdziecie poniżej.

eufyCam 2C

Kamera zewnętrzna – Eufy CAM 2 – Smart Home HomeKit

Seria Eufy Cam 2 (2C, 2 oraz 2 Pro) to zdecydowanie najlepsza seria kamer zewnętrznych zgodnych z HomeKit. Sam fakt, że mamy aż trzy kategorie kamer daje nam większe możliwości.

2C jest najtańsza, 2 jest normalna, a 2 Pro – jak wskazuje nazwa – najlepsza. Każda jednak oferuje zgodność z Smart Home HomeKit. Tak więc od nas zależy to, czy chcemy większe kamery z 2K, czy wystarczy nam mniejsza z 1080p. Ja posiadam najmniejszą i nie narzekam 🙂

Kamery Eufy znajdziemy w kilku sklepach ze sprzętami smart home homekit.

Netatmo Doorbell

Wideodzwonek – Netatmo Doorbell

Netatmo podbija akcesoria HomeKit 2022 z prostego powodu. Jest jedynym wideodzwonkiem, który działa natywnie z HomeKit i który możemy bez problemu kupić w Polsce.

Osobiście jestem z niego średnio zadowolony. Montaż jest bardzo skomplikowany. Musimy mieć wyśmienite WiFi, żeby działał jakkolwiek. Jego zaletą na pewno jest to, że idealnie przykrywa normalny dzwonek i że przesyła wszystkie powiadomienia m.in. na Apple TV.

Netatmo to ugruntowana firma, więc znajdziecie ją w wielu sklepach. Poniżej wybrane, ale pewnie niejedyne.

Akcesoria HomeKit 2022 – czujniki

Aqara

Może jestem nudny, ale nic z tym nie zrobię. Gdy mówimy o czujnikach typu kontaktron, czujnik zalania, dymu, czy czujnik ruchu, to dla mnie wyznacznikiem jest Aqara.

Aqara została co prawda trochę z tyłu ze względu na Thread i Matter, ale zgodnie z informacjami z zeszłego miesiąca wszystko już nadganiają. Wkrótce zobaczymy ich nowe czujniki zgodne z nowym sposobem komunikacji.

Mam cały dom opakowany czujnikami Aqara i nie narzekam!

Oczyszczacze i nawilżacze

Oczyszczacz powietrza HomeKit

Oczyszczacz – VOCOlinc

Gdy mowa o najlepszym oczyszczaczu powietrza z HomeKit, to od razu przypominam sobie nazwę „VOCOlinc”. Nie jest to ani najmniejszy, ani najtańszy oczyszczacz powietrza. Jest to jednak najlepszy oczyszczacz powietrza, który posiada natywną nawigację z HomeKit!

Oczyszczacz ma bardzo duży wyświetlacz i jest przeznaczony do większych pomieszczeń. Jego budowa jest dość nietypowa, bo posiada dwa filtry po bokach, a nie jeden centralny, do którego przyzwyczaiło nas np. Xiaomi. Największym minusem jest niestety cena oczyszczacza. Kosztuje on ponad 1500 złotych.

Nawilżacz – Xiaomi

Nawilżacz Xiaomi to jedyny produkt w dzisiejszym zestawieniu, który nie posiada natywnej integracji z HomeKit. Możemy go jednak dodać do HomeKit za pomocą Homebridge, a jako że nie znalazłem żadnego innego nawilżacza natywnego, Xiaomi wygrywa.

Nawilżacz drugiej generacji jest naprawdę świetny. Z wyświetlaczem pokazującym aktualny poziom wody oraz wilgotność. Z technologią, która przeciwdziała powstawania pleśni. Xiaomi stworzyło naprawdę dobry nawilżacz!

O dziwo, jest go bardzo ciężko znaleźć. Nawet na AliExpress. Poniżej z trudem znalezione oferty.

HomePod Mini

Akcesoria HomeKit 2022 – głośnik HomePod Mini

Uwielbiam taki wybór, gdy mam jednego kandydata… Co prawda mamy głośniki, które posiadają wsparcie dla AirPlay, ale jeśli chcemy głośnik, który ma sterować Siri, to wtedy pozostaje HomePod Mini.

Siri nie mówi po polsku, HomePod nie odtwarza polskiego radia i czasem rozłącza się z Apple TV. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale jedyne, więc nie ma co dalej drążyć. W Polsce nie ma oficjalnej dystrybucji, ale są sklepy, które sprowadzają urządzenie zza granicy i sprzedają je regularnie. Poniżej je znajdziecie.

Linus Smart Lock

Smart zamek do drzwi – Linus

Zamków do drzwi miałem kilka. Tedee mogłoby wygrać to zestawienie, ale w związku z faktem, że jeszcze nie miało dostępu do HomeKit, gdy je testowałem, zwycięzcą jest Linus.

Świetne rozwiązanie, zawsze stabilne, dodatkowo z klawiaturą, która pozwala na dostanie się do domu nawet wtedy, gdy zapomnimy kluczy albo telefonu 🙂

Akcesoria HomeKit 2022 – Podsumowanie

Czas na podsumowanie! Powyżej możecie znaleźć listę, jak najbardziej subiektywną, najlepszych sprzętów HomeKit w 2022. Są to produkty, które się sprawdziły i mogę je Wam szczerze polecić.

Często są dość drogie, ale tym razem nie kierowałem się ceną, tylko faktycznie bezawaryjnością. Możecie też spodziewać się kolejnych zestawień tego typu. Niekoniecznie HomeKit 😉


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz