Netatmo Doorbell nie jest moim pierwszym inteligentnym dzwonkiem w domu. Jest to jednak pierwszy inteligentny dzwonek, który realnie spełnia swoją funkcję. Również pierwszy, który tak pozytywnie mnie zaskoczył! A czym? No cóż… Recenzujemy!
Smart wideodzwonek Netatmo Doorbell zadebiutował w styczniu 2019 roku. Minęły już zatem dwa lata od premiery, gdy piszę ten tekst co nie zmienia faktu, że nadal jest to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych sprzętów tego typu. Dzwonek ma bardzo wiele funkcji, które wszystkie je Wam opiszę w trakcie recenzji i ma natywne wsparcie dla HomeKit. HomeKit Secure Video jeszcze nie ma, ale to tylko kwestia czasu.

Netatmo Doorbell

A po co komu jest taki dzwonek? Zastosowań możemy mieć naprawdę wiele. Zacznijmy od najprostszych, czyli przychodzi kurier i prosimy go o zostawienie paczki pod drzwiami (albo otwieramy mu zdalnie drzwi i patrzymy inną kamerą jak zostawia paczkę w przedpokoju). Możemy porozmawiać z dowolnym gościem, który przyjdzie nas odwiedzić, pozostawiając funkcje zwykłego dzwonka na miejscu.

Po pierwsze – opakowanie

Opakowanie skrywa wideodzwonek, moduł do normalnego dzwonka, dwa rodzaje uchwytów (boczny na furtkę i zwykły na płaską ścianę), elementy montażowe oraz instrukcję. Pełny unboxing znajdziecie poniżej:

Wiecie co jest w tym wszystkim najważniejsze? Instrukcja! Zawsze jestem sprytny i nie czytam instrukcji tylko od razu ruszam do instalacji sprzętów, które do mnie przychodzą. Jestem mądrzejszy od instrukcji i jej nie potrzebuję.

W tym wypadku było inaczej. Instrukcja była mocno wertowana, ale nie dlatego, żej jest źle przygotowana ale dlatego, że próbowałem przeskoczyć z punktu numer 5 do 25… W takim razie parę słów o montażu.

Montaż Netatmo Doorbell

Gdy wypakujecie wszystkie elementy Netatmo Doorbell waszym oczom ukaże się pokaźnych rozmiarów ilość elementów. Gdy spoglądam na Dzwonek Xiaomi, który człowiek przyklejał do drzwi i gotowe to od razu widać, że z tym będzie więcej zabawy…

Netatmo Doorbell

Tak się zdarzyło, że w momencie montowania dzwonka, akurat mieliśmy spotkanie SmartMe i było nas kilka osób, w czym dwie osoby z uprawnieniami elektrycznymi. Tak przygotowani mogliśmy ruszyć do montażu!

Dzwonek montujecie w miejscu Waszego istniejącego dzwonka. Musicie rozmontować przycisk, którym dzwonicie oraz sam dzwonek. Podążanie zgodnie z instrukcją jest bardzo ważne, bo jeśli nie wykonacie wszystkich kroków (a jest ich ze 25) to dzwonek nie zadziała. Nie potrzebujecie montera, żeby go zamontować, ale nie jest to instalacja w 5 minut…

Dzwonek montujemy w miejsce istniejącego dzwonka, ale nie pasuje on w żaden sposób do naszej puszki. Będziecie zatem musieli nawiercić otwory, żeby go zamontować w ścianie. Minusem zatem jest to, że jeśli się rozmyślicie za jakiś czas to ciężko będzie go wymienić na coś innego. Szczególnie jeśli mieszkacie w bloku.

Na pierwszy ogień leci czarna zaślepka, która maskuje dziury i wszystko dookoła nich. Wygląda to naprawdę porządnie i finalny efekt jest naprawdę zadowalający. Następnie idzie płytka, którą przymocujecie do ściany. Pamiętajcie, aby przecisnąć kable przez dwa silikonowe otwory, bo potem może być z tym problem. Później kable wpinacie w kostkę, którą przykręcacie niewielką śrubą do głównej płytki. Na to wszystko mocujecie dzwonek, znów go przykręcacie do głównej płytki (nietypowe śruba, żeby nie dało się go łatwo ukraść) i gotowe. Klikacie dzwonek i… nie działa. ano nie działa, bo jeszcze potrzebny jest moduł dzwonkowy.

Netatmo Doorbell

Moduł dzwonkowy montujecie przy gongu, dzięki temu dzwonek idealnie integruje się z Waszym dzwonkiem. Musicie jednak o nim pamiętać, bo bez niego cały system nie zadziała, a można go nawet uszkodzić. Jak się czyta instrukcję to się takie rzeczy wie 😉

Czas instalacji? Myślę, że koło 30 minut – godziny. Jeśli idziecie według instrukcji. Jak nie, wtedy czas musicie wydłużyć o tyle godzin ile potrzebujecie, aby sięgnąć po instrukcję. U nas wyniósł on 3 godziny.

Netatmo Doorbell

Netatmo Security

Aplikacją do sterowania dzwonkiem jest Netatmo Security. Czyli inna aplikacja niż ta do sterowania Termostatami i Głowicami. Nie wiem, czemu Netatmo nie wrzuci tego do jednej aplikacji, tutaj minus.

Sama aplikacja działa jednak bardzo dobrze i pozwala nam sprawnie przejść przez proces parowania. Bardzo ważny jest kolor światełka, które pokazuje nasz dzwonek oraz częstotliwość mrugania. Jeśli coś źle podłączymy, albo skonfigurujemy to dzwonek nas o tym informuje, tutaj plus 🙂

Netatmo Doorbell w aplikacji Netatmo Security pokazał mi, czym prawdziwy smart dzwonek powinien być. Dzwonek pozwala na dwukierunkową komunikację, czyli gdy ktoś przyjdzie i zadzwoni nam do drzwi, wtedy pojawia się powiadomienie w telefonie, a my możemy rozpocząć rozmowę. Zatem nawet jeśli nie będzie nas w domu, wtedy nadal możemy np. porozmawiać z kurierem.

W aplikacji mamy dostęp do wcześniejszych nagrań (dzwonek ma wejście na kartę SD), przez co możemy sprawdzić kto jeszcze przychodził dzisiaj pod nasze drzwi. Dzwonek ma również wykrywanie ruchu, więc może zacząć nagrywać również wtedy, gdy ktokolwiek pojawi się pod drzwiami. Jest to duża zaleta pod kątem bezpieczeństwa, gdy ktoś sprawdza nasz dom/mieszkanie, żeby nas okraść.

W aplikacji mamy podgląd kamery. Jest to 1080p, przy 30 klatkach i polem widzenia 140 stopni. W moim przypadku zdecydowanie wystarczająco. Mamy też możliwość samemu nawiązania rozmowy. Wspominałem też, że aplikacja nie jest tylko dla iOS, ale również Android? Nie? No to wspominam 🙂

HomeKit

Tutaj dzwonek przerósł moje oczekiwania, więc zatrzymam się w tym miejscu na trochę dłużej. Dzwonek posiada wsparcie dla HomeKit i spodziewałem się szczerze mówiąc – funkcji kamery, bez HKS (wsparcie wkrótce). Okazało się jednak, że Apple dla tego typu urządzeń przygotował znacznie więcej funkcji.

W HomeKit mamy wszystkie te funkcje, które znajdziemy w aplikacji Netatmo Security. Możemy dostać powiadomienie, że ktoś dzwoni (tu warto wtedy wyłączyć powiadomienie z Netatmo Security, bo inaczej będziecie je mieć podwójnie), odebrać tą rozmowę i porozmawiać z petentem 😉

Co mnie jednak zaskoczyło na gigantyczny plus do Dzwonek w telewizorze. Gdy Krzysiek zadzwonił do drzwi, wtedy na ekranie telewizora pojawiło się pływające okienko z widokiem z kamery. Uwielbiam jak to wszystko ze sobą współpracuje i czasem mój Smart Dom jest w stanie zaskoczyć nawet mnie. Integracja na najwyższym możliwym poziomie…

Netatmo Doorbell na co dzień

Jak się sprawuje dzwonek? Bardzo dobrze, ma wszystkie funkcje, których potrzebuję i zdecydowanie rozszerzył moje pojmowanie świata wideodzwonków. W końcu wiem, kto przychodzi, a dzięki integracji z Yale Linus (po HomeKit) mogę zdalnie otworzyć drzwi!

Opóźnienie w uruchomieniu kamery trwa od 2 do 5 sekund, więc tutaj pewnie możnaby to jeszcze bardziej przyspieszyć. Miałem też problem z WiFi. Nie mam najlepszego WiFi i to jest problem, ale moim zdaniem można by tam wsadzić lepszą antenę, bo mimo wszystko ten sprzęt ma się znajdować dość daleko od routera.

Podsumowanie

Czy jestem zadowolony z tego dzwonka? Tak. Czy poleciłbym ten dzwonek? Tak. Czy jest to dzwonek bez Wad? Nie, ale wszystkie je Wam opisałem.

Jeśli szukacie prawdziwego Smart Wideodzwonka, a nie zabawki to polecam spojrzeć na ten model.

A możecie go kupić w bardzo dobrej cenie na zaprzyjaźnionym portalu InteligentyDom.co z którego go dostaliśmy!


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz