Termostat Netatmo zagościł u mnie w domu dzięki wspólnemu zestawowi z trzema głowicami. InteligentnyDom.com podesłał mi je na testy, a ja zwróciłem uwagę, że to pierwszy smart termostat z HomeKit, który mam w rękach. Z wypiekami na twarzy zamontowałem głowice, żeby móc go przetestować i ruszyłem do pracy.

Dla niewtajemniczonych, krótko opiszę czym jest Termostat Netatmo. Jeśli posiadacie ogrzewanie podłogowe albo grzejniki, to wygodnym sposobem sterowania takim ogrzewaniem są właśnie termostaty. Najczęściej montujemy je na ścianach w pokoju, w którym mamy sterować daną temperaturą. Zadajecie na nich oczekiwaną temperaturę, a termostat już komunikuje się z głowicą bądź kotłem.

Termostat Netatmo

Liczy się wnętrze

Zacznijmy od tego, jak wygląda termostat, bo w pudełku znajdziemy sporo elementów. To najlepiej wypadło na filmie, który możecie zobaczyć poniżej:

Jak widzieliście w filmie, Netatmo pomyślało kompleksowo o swoim termostacie. Możemy go ustawić na półce, albo przymocować do ściany. Możemy go zasilać z baterii bądź wprost z kabla. Opcji jest sporo.

Jeśli chodzi o wygląd, to moim zdaniem termostat Netatmo nie zestarzał się ani dnia, mimo że na rynku jest już naprawdę długo.

Przydatna jest również opcja z jego obracaniem. Możecie sami zadecydować, czy cyfry mają się wyświetlać w poziomie czy w pionie.

Jeszcze słowo o samych cyfrach. Białe cyfry na czarnym tle to temperatura, którą chcemy osiągnąć, a czarne cyfry na białym tle to temperatura, która aktualnie panuje w pomieszczeniu.

Specyfikacja techniczna

Integracja z chmurą danych Amazon Alexa, Apple HomeKit , Google Assistant, IFTTT
Zasilanie bateryjne , poprzez zasilacz sieciowy
Histereza 0.5 °C
Maksymalne ustawienie temperatury 30 °C
Minimalne ustawienie temperatury 7 °C
Kolor biały
Szerokość 83 mm
Wysokość 22 mm
Długość 83 mm
Wyświetlacz tak
Stacja bazowa wymagana
Rodzaj montażu oddzielny, ścienny
Napięcie robocze 230 V
Obciążenie styku 4 A
Prąd na styku 4 A
Rodzaj produktu Termostat pokojowy, bezprzewodowy

Montaż i pierwsze uruchomienie

Termostat Netatmo, tak jak wspominałem, może być w opcji zarówno bezprzewodowej, jak i przewodowej. To zależy wyłącznie od Was. Można go postawić w dowolnym miejscu jako termostat wolnostojący zasilany bateryjnie, można go umieścić na ścianie z zasilaniem bateryjnym albo na ścianie i podpiąć kable z puszki.

Termostat Netatmo

Ta dowolność jest naprawdę wygodna i jest to bardzo duża zaleta tego produktu. Żeby sparować termostat, potrzebujemy oczywiście bramki Netatmo. Całość robimy w aplikacji Energy. Najlepiej jest tam najpierw wszystko skonfigurować, a dopiero potem przechodzić do aplikacji Dom.

W aplikacji Energy parujemy nasz termostat z naszym domem i przypinamy go do źródła ciepła. W moim przypadku była to konkretna głowica. W łazience. Po poprawnym sparowaniu widać na ekranie, że ikona głowicy zmieniła się na ikonę termostatu.

Termostat Netatmo na co dzień

Termostat ma ułatwić sterowanie ciepłem w mieszkaniu. Dzięki sparowaniu go z głowicą jestem w stanie zmienić temperaturę w łazience, siedząc w salonie. Biorę termostat i nastawiam taką temperaturę, jaką chcę. Mogę również sprawdzić, jaka jest aktualnie temperatura w tym pomieszczeniu i do jakiej wartości aktualnie grzeje grzejnik.

Wydaje mi się, że takie ustawienie, czyli termostat z łazienki w salonie jest dość naturalne. Siedzę przed telewizorem, za pół godziny mam się myć, więc łapię termostat i ustawiam mu 26 stopni.

Aplikacja Energy oraz Dom

Przeważnie skupiam się na aplikacji Dom, ale dzisiaj będzie inaczej. To dlatego, że Energy oferuje nam znacznie, znacznie więcej. Tak jak pisałem wcześniej, termostat można dopiąć do konkretnej głowicy.

Zacznę od prostej rzeczy, czyli możliwości podniesienie lub obniżenia temperatury. Możemy to zrobić za pomocą aplikacji i wtedy nie musimy sięgać po termostat, tylko robimy to zdalnie. Podstawa.

Termostat Netatmo

Poza tym w Energy możemy potworzyć harmonogramy i to już jest ciekawsze. Możemy ustawić, jaka ma być temperatura, gdy jesteśmy w domu, gdy nas nie ma albo w nocy. Następnie możemy to dopasować do konkretnych godzin w dniu oraz poszczególnych dniach w tygodniu. Dzięki temu idealnie ustawimy ogrzewanie współpracujące z naszym trybem dnia.

W aplikacji mamy również dostęp do wykresów, które pokażą nam jak się kształtowała temperatura w czasie. Dla mnie było to najbardziej przydatne, gdy chciałem się dowiedzieć, czy temperatura w pomieszczeniu faktycznie podążała za harmonogramem, który sobie ustawiłem.

Z ciekawych funkcji wewnątrz aplikacji warto na pewno dodać funkcję automatycznego wyłączenia grzania, jeśli zostanie wychwycone, że właśnie otworzyliśmy okno. Możemy to zostawić samym głowicom (wtedy działa to słabiej) albo połączyć z czujnikiem otwarcia/zamknięcia drzwi (działa znacznie lepiej).

Oczywiście termostat jest również widoczny w aplikacji Dom. W samej aplikacji możemy jedynie ustawić temperaturę na zadanym poziomie, więc opcji jest zdecydowanie mniej. Możemy ją jednak powiązać z różnymi automatyzacjami. W nocy ustaw się na 19 stopni, a gdy wyjeżdżam na wakacje, to ma zacząć grzać wyłącznie, jeśli spadnie poniżej 7 stopni.

Taki o to jest Termostat Netatmo

Netatmo stworzyło termostat kompletny. Takie mam wrażenie, gdy z nim obcuję. Chcecie termostat na ścianie? Macie. Wolicie postawić go na biurku? Proszę bardzo. Chcecie sterować ręcznie na głowicy? Da się. Z aplikacji? Również. A może z termostatu w sypialni? Też możecie.

Jeśli szukaliście naprawdę wszechstronnego termostatu do swojego domu, który będzie inteligentny i który będzie się idealnie integrował z HomeKit, to nie musicie szukać dalej.

Termostat dostaniecie w cenie 849 zł ze sklepu InteligentnyDom.co. To stamtąd dostałem ten sprzęt i gorąco polecam Wam go tam kupić.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz