Dobrze skonfigurowany telefon może posłużyć nam naprawdę długo, bez względu na to, czy mówimy o Androidzie, czy iOS’ie. Źle skonfigurowany telefon potrafi napsuć nam krwi, bez względu na to jak drogi model kupiliśmy. Warto zwrócić uwagę na konfigurację już na samym początku, ale nawet jeśli na początku popełnimy błędy to większość bez problemu rozwiążemy w przyszłości. Zatem jak skonfigurować telefon, żeby później nie żałować?
Uwielbiam konfigurować sprzęt. Telefony, tablety, telewizory, bramki itd. W mojej rodzinie niedzielny obiad wygląda w ten sposób, że dostaję do ręki telefony wszystkich osób i sprawdzam jak wygląda ich stan. Aktualizuję aplikację i oprogramowanie, usuwam malware jeśli taki się pojawił, czyszczę pamięć. Lubię konfigurować wszystkie te sprzęty i dbać o to, żeby moja rodzina miała bezpieczne i szybkie sprzęty elektroniczne. Dlatego dzisiaj opiszę Wam jak skonfigurować telefon w moim wykonaniu 🙂
Jak skonfigurować telefon, czyli pierwsza konfiguracja telefonu – długa, ale konieczna
Świat się dzieli na tych, którzy lubią konfigurować telefon po raz pierwszy i tych, którzy wolą mieć to już za sobą. Ja należę do tej pierwszej grupy osób, ale jestem świadomy, że raczej należę do mniejszości 😉 Konfiguracja telefonu to długi proces. Z jednej strony producenci starają się skrócić czas konfiguracji nowego sprzętu, z drugiej strony dochodzą nam kolejne kroki, które go jeszcze bardziej wydłużają. Koniec końców – z każdym kolejnym modelem moim zdaniem jest dłużej.
Konfigurując po raz pierwszy telefon większość rzeczy sprowadza się do klikania „dalej” przez większość czasu i ewentualnie wpisania kilku haseł, w tym hasła do WiFi. Warto jednak czasem poczytać na co się zgadzamy klikając dalej. Pośród różnego rodzaju opcji konfiguracyjnych jest zaszytych wiele zgód na przekazywanie naszych danych podmiotom trzecim. Przeważnie na potrzeby poprawy jakości usług, ale klikając po prostu „dalej” przekazujemy prawie, że wszystkie informacje.
Podstawowymi zasadami pierwszej konfiguracji telefonu są trzy rzeczy:
- Czas
- Energia
- WiFi
Po pierwsze, musimy mieć czas. Zarezerwujmy sobie spokojnie godzinę, żeby wszystko dokładnie ustawić. Jeśli nie mamy tej godziny to po prostu odsuwamy temat w przyszłość, bo z czasem będziemy musieli dokończyć konfigurację.
Po drugie, warto, żeby telefon był naładowany, albo podpięty do zasilania. Proces konfiguracji jest długotrwały i często wiąże się z aktualizacjami systemu do najnowszej wersji (od momentu wsadzenia telefonu do pudełka w fabryce do wyjęcia przez Was minęło zapewne trochę czasu). Najgorsze co może się stać to rozładowanie się telefonu w tak krytycznym momencie. W skrajnych przypadkach telefon może się „uceglić”, czyli będziemy musieli mu wgrywać całkowicie nowy system, bo w momencie wprowadzania krytycznych poprawek skończyła się energia. Lepiej nie ryzykować.
Po trzecie, kluczowy jest dobry zasięg WiFi. Po co, skoro możecie mieć kartę SIM i sieć na niej? Na przykładzie iPhone’a – gdy go uruchamiamy to pobiera on wszystkie aplikacje, które mieliśmy na poprzednim modelu. Danych jest tak dużo, że może nam to całkowicie zjeść transfer. Część telefonów ma także zabezpieczenia przed ściąganiem dużych plików przez sieć GSM. Będąc podłączonym do dobrego WiFi mamy pewność, że pobieranie nie będzie aż tak uciążliwe.
Konfiguracja telefonu z Androidem
Pomimo tego, że na codzień używam iPhone’a to w swoim życiu skonfigurowałem kilkadziesiąt telefonów z Androidem. Mają go u mnie prawie wszyscy w rodzinie oraz często dostaję takie telefony do testów. Telefon z androidem to najpopularniejszy telefon jaki jest w Polsce, a przez to najczęściej nie jest do końca skonfigurowany.
Po tym jak uruchomimy telefony, przeklikamy się przez wszystkie zgody i udogodnienia typu tryb nocny w pewnym momencie zostaniemy poproszeni o nasze konto Google, Samsung, Xiaomi, Huawei itd. Od tego w jaki sposób mamy skonfigurowane te usługi możemy mieć prostą i szybką konfiguracją, albo mozolną.
Żyjemy w czasach chmury. Oznacza to, że praktycznie wszyscy producenci mają swoje chmury. Dla Androida bezsprzecznie najważniejszą chmurą jest ta od Google, ale praktycznie wszyscy producenci smartfonów mają również swoje chmury. Chmury na których mogą znajdować się nasze informacje, które bardzo pomagają przy konfiguracji telefonu.
Jeśli mieliśmy wcześniej telefon z androidem, na którym były robione automatyczne backupy do chmury Google albo innej chmury producenckiej to będziemy mogli to wykorzystać przy pierwszej konfiguracji. Jeśli nie, to zanim skonfigurujemy nowy telefon warto taki backup wykonać na starym smartfonie. Dzięki temu na nowy telefon przeniosą się nasze zdjęcia, kontakty, zainstalowane aplikacje i hasła do stron internetowych. W praktyce jedynym z czym ciągle jest problem to sms’y.
Tym sposobem nasz nowy telefon będzie miał wszystko to co poprzedni i będziemy mogli się skupić tylko na nowych funkcjonalnościach. Jeśli tego nie zrobimy to będziemy musieli ręcznie przepisywać kontakty, albo przypominać sobie z jakich aplikacji korzystaliśmy. Warto jest od razu zalogować się na konto Google oraz konto producenta, czyli np. konto Google oraz Samsung’a i rozpocząć pobieranie informacji. Na nowym telefonie też nie zapomnijmy o tym, żeby włączyć synchronizację danych z chmurą oraz backupy w chmurze.
Osobiście jestem osobą, która popiera korzystanie z tzw. Multi-Cloud, czyli po polsku Wielo-Chmury. Jak skonfigurować telefon to właśnie w chmurze, a najlepiej kilku. Zasada jest prosta. Jeśli dany producent ma mieć o nas wszystkie informacje to nawet jeśli jest zaufany to wolę mieć backup. Tym samym mam dane zarówno w chmurze Google jak i Samsung. Z jednej strony niby wielcy dostawcy rozwiązań nigdy nie upadną. Z drugiej w zeszłym roku spłonął budynek w którym stały serwery SmartMe, więc mądry Polak po szkodzie w tym wypadku 😉
Warto też nie zapominać o aktualizacjach, o których pisałem wcześniej. W przypadku telefonów z Androidem warto zajrzeć do trzech miejsc:
- Aktualizacji Androida – Warto jest zawsze posiadać najnowszy system operacyjny, bo nawet małe zmiany niosą poprawki bezpieczeństwa.
- Aktualizacji aplikacji Google Play – Tutaj są nasze wszystkie aplikacje, więc warto jest aktualizować je na bieżąco i na pewno zaktualizować je po raz pierwszy jak tylko skończymy podstawową konfigurację.
- Aktualizacji sklepu Producenta – Każdy z producentów ma swój sklep aplikacji, gdzie możemy znaleźć aktualizacje aplikacji systemowych. Je również warto trzymać na najnowszym poziomie.
Jak skonfigurować telefon z iOS, czyli iPhone?
Pod kątem pierwszej konfiguracji telefonu Android ciągle goni Apple iOS, który jest bez dwóch zdań liderem w obszarze pierwszej konfiguracji. Jeśli mieliśmy dobrze skonfigurowanego iPhone’a, który jest w pobliżu nowego urządzenia to praktycznie po chwili będziemy mieli już gotowy system. W Apple mamy możliwość podstawowej konfiguracji, albo pełnej konfiguracji telefonu (zostawiając nawet kolejność aplikacji jak je sobie ułożyliśmy na pulpicie).
Tutaj krytyczna jest dobra konfiguracja chmury iCloud, czyli chmury Apple. Apple oferuje przechowywanie znacznie większej ilości informacji w chmury ponad to co poprzedni producenci. Znajdziemy tam zdjęcia, kontakty, wiadomości iMessage, hasła, pocztę, elementy konfiguracji telefonu i nawet dane aplikacji!
Apple przechowuje bowiem dane aplikacji dzięki czemu po skończonej konfiguracji zobaczymy ekran z dużą ilością wyszarzonych aplikacji. Oznacza to, że iPhone wie o tych aplikacjach i aktualnie je pobiera – jedna po drugiej. Jeśli tylko zaznaczymy zgody na przechowywanie wszystkich tych informacji w iCloud to wymiana iPhone na nowy model to kwestia 20 minut.
Pomimo tego, nadal zalecam korzystanie z więcej niż jednej chmury. Czyli nawet jeśli mamy wszystko idealnie skonfigurowane w iCloud to warto jest zainstalować aplikację Google i tam również trzymać te dane. Jeśli kiedyś zmienimy zdanie i będziemy chcieli przenieść informacje na telefon z Androidem to bardzo się to przyda. A jeśli zrobimy to za późno to będzie nas to kosztować dużo czasu 😉 Tak jak mnie, który od tygodnia próbuje wrzucić na Zdjęcia Google ponad 35 tyś. zdjęć 😉
Co jeśli popełniono błędy przy konfiguracji?
Jeśli zostały wykonane jakieś błędy podczas konfiguracji, bądź coś nie zostało dokonfigurowane to istnieje prosta opcja – dokończ to! Rzadko kiedy będzie trzeba konfigurować telefon od nowa. W kolejnym artykule przybliżę Wam najpopularniejsze moim zdaniem błędy w konfiguracji i jak sobie z nimi poradzić!
Materiał przygotowany wspólnie z Euro RTV AGD