Zaczynając naszą zabawę z HomeBridge musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy – robieniu backupów. Świat dzieli się na dwie grupy osób. Tych, którzy robią backupy i tych, którzy zaczną to robić. W tym poradniku pokażemy Wam jak to zrobić bezboleśnie.

Nauczyłem się z HomeBridge, że często wtyczka może nam nieźle namieszać. Wystarczy, że ściągniecie złą wtyczkę, zrobią się dziwne powiązania, albo nawet posypie się w trakcie aktualizacji! Chwila moment i HB leży…

Na początku próbowałem dochodzić co się stało z wtyczką, ale często problem był na tyle poważny, że znacznie szybciej było wgrać backup. I to właśnie zrobimy w dzisiejszym artykule. Będzie potrzebować:

  1. Komputer (PC, Mac, Linux)
  2. Kartę SD albo dysk na którym siedzi HB.
  3. Urządzenie na którym będzie backup – np. pendrive, na dysku komputera albo w chmurze

Przygotowanie backupu

Zaczynamy od zgrania aktualnego obrazu z naszego HomeBridge na dysk, który będzie nam służył jako backup. Ja do tego używam programu “ApplePiBaker”. Jest wręcz banalny w obsłudze. Możecie go użyć zarówno do zrobienia backupu jak i do wgrania ponownie na kartę.

Ja używam ApplePiBaker wyłącznie do zgrywania backupów. Kwestia przyzwyczajenia i tego jak wam wygodniej. Po przygotowaniu backupu upewnijcie się, że dysk na którym go przechowujecie nie zostanie przypadkiem wyczyszczony.

Wgrywanie backupu

Jak już stworzycie swój backup i kiedyś doszczętni położycie swojego HomeBridge warto jest go wgrać ponownie. Do tego używam programu “balenaEtcher”. Tutaj też obsługa jest banalna. Wybieramy obraz, który ma zostać wgrany i zaznaczamy dysk na którym ma nie znaleźć. Później klikamy flash.

Po dłuższej chwili wasza karta będzie gotowa. I tyle, ponownie możecie działać na swoim HomeBridge i używać go do woli! (Albo zepsuć jak kto woli 😛 ).

Na pytanie, czemu używam dwóch programów, odpowiedź jest prosta – tak mi wygodnie. A wierzcie mi, trochę tych backupów już wgrywałem. A zgrywalem? Może z kilka 😉

Niech HomeBridge i HomeKit będą z Wami!


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

2 myśli na “Jak wykonać backup HomeBridge na Rpi 4 (macOS)

  1. Krzysztof Surma pisze:

    Nie będę cię namawiał ale w HA jest łatwiej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *