Karnisze elektryczne to szyny aluminiowe wyposażone w silnik elektryczny, które umożliwiają sterowanie zasłonami za pomocą przycisku ściennego, pilota, smartfona czy szarpnięcia (funkcja Touch Motion uruchamia przesuw zasłony po wykryciu jej ruchu). Recenzowaliśmy karnisze od Mio Decor i wspólnie z tą firmą przygotowaliśmy dla Was poradnik!

O karniszach elektrycznych najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania instalacji elektrycznej. Umożliwi to doprowadzenie odpowiednich przewodów zasilających i oszczędzi sporo problemów. Do wyboru są karnisze uniwersalne Mio Decor Comfort umożliwiające sterowanie radiowe (z pilota), przewodowe 230V (pod przełącznik ścienny lub systemy automatyki) oraz sterowanie bezpotencjałowe (impulsowe). Silnik posiada przewód 5 żyłowy, więc lepiej, aby zainstalował go elektryk.

Alternatywnie, jeżeli interesuje nas sterowanie zasłonami tylko za pomocą pilota i telefonu, można wybrać karnisz Mio Decor Comfort WiFi. Ten silnik zakończony jest wtyczką, więc wystarczy, że przygotujemy gniazdko w okolicy silnika.

Najlepiej? Bateria

A co jeśli chcemy zautomatyzować zasłony, ale nie ma już możliwości doprowadzenia przewodów? Rozwiązaniem są karnisze bateryjne wyposażone w akumulator, który na jednym ładowaniu będzie działał około pół roku. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie i najmniej widoczne.

Karnisz bateryjny wysterujemy z pilota (lub smartfona po zakupie dodatkowej centralki). Najlepiej, aby przewód lub gniazdko znalazły się około 10 cm przed końcem szerokości karnisza i ok. 30 cm od sufitu lub górnej krawędzi szyny przy montażu do ściany.

Mio Decor

Mio Decor
Mio Decor

Na jednej szynie można powiesić jedną zasłonę parkującą po stronie silnika lub dwie zasłony rozchodzące się symetrycznie ze środka na boki. W przypadku rozsuwania dwustronnego jedna z zasłon musi być 10 cm szersza, aby zawiesić ją na cięgnie zachodzącym, które gwarantuje brak prześwitu w miejscu zejścia się zasłon.

Mio Decor

Jeżeli planujemy zautomatyzowanie zarówno zasłon, jak i firan, konieczny jest zakup dwóch karniszy elektrycznych.

W przypadku gdy tylko zasłony mają być sterowane elektrycznie, a firany obsługiwane będą ręcznie, należy wybrać jeden karnisz elektryczny i jedną nieelektryczną aluminiową szynę sufitową.

Minimalna szerokość wnęki w systemie standard z oczkami co 10 cm (pod zasłony microflex i na taśmach marszczących) to 10 cm dla szyny pojedynczej i 20 cm dla szyny podwójnej.

Jeżeli na ścianie znajdują się np. wystające parapety czy grzejniki, należy dodać ich szerokość do wymaganego wymiaru wnęki.

Mio Decor
Mio Decor

Karnisze elektryczne zazwyczaj montowane są do sufitu, ale także można przytwierdzić je do ściany za pomocą kątowników o regulowanej długości.
Instalacja szyn jest bardzo prosta. Należy przykręcić mocowania co około 50 cm, następnie przyłożyć szynę do sufitu i obrócić wsporniki o 90 stopni, blokując w nich szynę.

Kluczowe w doborze karniszy elektrycznych jest dopasowanie długości szyny i przesuwu. Pomocna w tym jest tabela szacująca szerokość zaparkowanej zasłony dla danej długości szyny. Przykładowo zasłony na karniszu pod zasłony microflex o długości 620 cm zajmą po zaparkowaniu ok. 68 i 77 cm, a otwarta przestrzeń wyniesie ok. 475 cm.

Mio Decor

Jeżeli karnisz montowany jest na całej długości ściany/wnęki, należy odjąć po 1,5 cm luzu z każdej ze stron. Przykładowo wnęka ma szer. 400 cm to karnisz należy zamówić o długości 397 cm.

Zasłony Microflex – idealne obszycie tkanin pod karnisze elektryczne Mio Decor.

Mechanizm karnisza to dopiero wstęp do pięknych dekoracji okiennych. Opatentowany system haczyków wszywanych w zasłonę to nowoczesny, prosty i praktyczny sposób obszycia zasłon. Haczyki tworzą fałdy, które na stałe marszczą tkaninę. Zawieszenie i zdjęcie zasłon microflex jest szybkie i łatwe w odróżnieniu od marszczenia taśm czy zapinania żabek.

Obszycie tkanin pod karnisze elektryczne wymaga doświadczenia i dopasowania schematu obszycia. Mio Decor współpracuje z kilkunastoma dekoratorami w Polsce, którzy specjalizują się w doborze zasłon, firan i rolet pod systemy manualne i elektryczne.

Przykładowe realizacje:


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz