Mamy go! Jeszcze ciepły, prawie prosto z taśmy. Jedna z nowości z kuźni znanej nam wszystkim firmy opatrzonej dwoma literkami MI. Router Xiaomi AC2350 Mi AIoT. Sześć anten dla Wi-Fi, jedna przeznaczona pod AIoT, szybkość przesyłu Wi-Fi sięgająca prawie 2200 Mbps, procesor Qualcomm – to tylko kilka z imponujących parametrów  urządzenia. Mamy dziś okazję przetestować dla Was tego „potwora” i uchylić rąbka tajemnicy, co drzemie w środku. Sprzęt dostaliśmy dzięki uprzejmości firmy x-kom.

Zawartość, wygląd, estetyka

Wewnątrz opakowania z routerem Xiaomi AC2350 prócz samego urządzenia, które jest dość dobrze zabezpieczone przed niebezpieczeństwami czyhającymi podczas transportu,  odnajdziemy standardowe wyposażenie w postaci zestawu gwarancji, instrukcji, zasilacza oraz krótkiego kabla RJ-45. Klasycznie.  Zapraszamy też do naszego filmiku z unboxingu, który znajdziecie na naszym koncie YouTube – KLIK.

Emocje odczujemy już przy unboxingu, ponieważ sam router jest wykonany w eleganckiej i raczej typowej dla tego typu urządzeń czarnej kolorystyce, która w połączeniu z pewnego rodzaju unikalnością prezentowaną przez parametry routera (ilość anten, waga, rozmiar) powoduje, że dostajemy nie tylko urządzenie, ale także całkiem ładny element, który wkrótce stanie się częścią naszej domowej sieci. Na rynku pojawiają się urządzenia o różnej estetyce i często ze względu na ich dość toporne kształty dominuje trend w postaci chowania sprzętu bądź jego „kamuflowania”. W tym przypadku mamy jednak wrażenie, że wiele osób postawi na jego ekspozycję.

Xiaomi MI AIoT AC2350

Model AC2350 ze względu na ilość anten oraz swoją wielkość jest w porównaniu z innymi urządzeniami nieco większy. Wymiary zewnętrzne skrzyneczki, w której umieszczone jest wnętrze routera, to  177 x 268 x 179 mm, natomiast sama waga to dokładnie 540 g. Jest to raczej lekkie urządzenie, natomiast z zewnątrz wydaje się być toporne i ciężkie – sami daliśmy się tutaj złapać i pozytywnie się zaskoczyliśmy.

Xiaomi MI AIoT AC2350

Router wyposażony jest w 3 gniazda RJ-45 (10/100/1000) oraz jedno gniazdo RJ-45 WAN. Obsługuje najnowsze standardy łączności, tj. Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), 802.3, 802.3 ab oraz 802.3 u.

Jest to więc urządzenie estetyczne, ładne i solidnie uzbrojone w zestaw najpotrzebniejszych funkcji.

Instalacja

Po podłączeniu urządzenia pierwsza instalacja przebiega dość sprawnie. W naszym otoczeniu pojawiają się dwie sieci, łączymy się z jedną z nich, zaznaczamy zgody oraz kraj użytkowania i już! Po krótkiej chwili testów łączności przeprowadzanych przez urządzenie oraz ustaleniu naszego hasła dostępu – jesteśmy! Aby zarządzać routerem, łączymy się po adresie 192.168.31.1 z naszej przeglądarki, a następnie przy użyciu zdefiniowanego hasła lub aplikacji MiWiFi możemy uzyskać dostęp do systemu.

Po zainstalowaniu i zalogowaniu się do panelu administratora zyskujemy dostęp do wszystkich funkcjonalności urządzenia. Interfejs wygląda dość schludnie, jest przedstawiony w kolorystyce, do której jesteśmy raczej przyzwyczajeni. Na wstępie uzyskujemy widok panelu statusu wraz z dodatkowymi zakładkami ustawień i opcji zaawansowanych. Niestety, pomimo aktualizacji firmware, zdaje się, że nie istnieje obecnie wsparcie dla języka polskiego, stąd cała obsługa i zarządzanie routerem odbywa się w języku angielskim.

Konfiguracja, aplikacja

W panelu „Status” mamy szybki dostęp do informacji dotyczącej ilości generowanych sieci (domyślnie 2.4 oraz 5.0 GHz), hasła oraz ilość podłączonych obecnie urządzeń. Mamy tam także dostęp do informacji na temat obecnego firmware, adresu MAC, modelu itp. Po przejściu w opcje konfiguracji zaczynają się kwestie nieco bardziej interesujące, np. możliwość wyboru funkcji Smart Connect (przełączanie między sieciami w zależności od siły sygnału, np. w pobliżu routera połączy nas przez 5.0 GHz, ale w miejscu, gdzie sygnał nie jest dostatecznie dobry, z automatu zostaniemy przełączeni na 2.4 GHz w celu utrzymania stabilności połączenia).
Jesteśmy w stanie z tego miejsca włączyć funkcję AIoT Intelligent Scan, która z automatu będzie przechwytywać urządzenia smart firmy Xiaomi, które nie zostały jeszcze skonfigurowane, a następnie połączy je poprzez aplikację Mi Home. Sam router uzbrojony jest jeszcze w funkcję MU-MIMO (tj. multi-user MIMO), które zapewniają zwiększenie przepustowości sieci przez wykorzystanie równoległej transmisji.
Standardowo router możemy przełączyć w tryb pracy repeater, który będzie rozszerzał zasięg jakiejś sieci już istniejącej w naszym lokalu/domu/mieszkaniu. Przechodząc do opcji zaawansowanych, odkrywamy dodatkowe,  choć standardowe funkcjonalności, m.in. QoS ( Quality of Service ) – możliwość regulacji i dzielenia prędkości łącza dla danego klienta, przypisywanie stałego adresu DHCP, DDNS, forwardowanie portów, VPN czy też protokół UPnP. Interfejs jest dość prosty i przejrzysty, przykładowo zakładanie czy też dołączanie serwisu VPN trwa dosłownie kilkanaście sekund, nie mamy tutaj żadnej komplikacji związanej z jej funkcjonowaniem, a dodatkowo otrzymujemy dość obszerne wyjaśnienia w postaci małego, krótkiego tutoriala.
Jedyna rzecz, której w pewien sposób brakuje, to logi. Jeżeli chcemy nieco „głębiej” przyjrzeć się kwestii dostępu oraz temu, co się dzieje w samym routerze, nie jest to do końca możliwe z poziomu panelu zarządzania, co np. w porównaniu do referencyjnego routera TP-Link Archer C6, którego wykorzystamy w tej recenzji jako punkt odniesienia, jest odmienne. W Archer C6 logi systemowe oraz szczegółowy opis aktualnego stanu routera jest dostępny z głównego dashboardu.
Xiaomi MI AIoT AC2350

Testy – szybkość, sygnał, funkcje dodatkowe Xiaomi AC2350

Na potrzeby pisania recenzji przeprowadziliśmy kilkanaście testów prędkości, zasięgu oraz siły sygnału. W tym cel  wykorzystaliśmy inny router firmy TP-Link: model Archer C6, który będzie służył jako model referencyjny. Do testów sygnału użyliśmy aplikacji NetSpot Free oraz popularnego serwisu speedtest.pl. Po testach szybkości oraz sygnału mieliśmy okazję zbadać także kwestie jednej z ważniejszych i unikalnych funkcji tego urządzenia, czyli systemu AIoT.
Testy szybkości przeprowadzane były na połączeniu światłowodowym 400 Mbps w budynku domu jednorodzinnego, w którym router znajduje się na strychu. Testy były wykonywane na parterze w różnych pomieszczeniach. Ściany domu są raczej konstrukcji typowej, ceglane, stropy lekkie, drewniane.
Sygnał urządzenia na parterze w centralnym punkcie domu był odbierany generalnie dobrze. Należy jednak wspomnieć o wahaniach i zakłóceniach, które pojawiały się w obu urządzeniach, z przewagą na minus dla urządzenia Xiaomi, które pomimo słabego sygnału, prezentowało swoiste wahania szybkości.  Sygnał potrafił czasem się minimalnie gubić i dławić, przy czym router nadrabiał to szybkością połączenia. Poniżej przedstawiamy trzy wykresy: barwy seledynowe (2.4 GHz) oraz ciemnoniebieskie (5.0 GHz)  należą do routera TP-Link, jasnoczerwone (2.4GHz) oraz ciemnoczerwone (5.0 GHz) do routera Xiaomi. Mamy też trzeci wykres, który posiada cztery charakterystyki nałożone na siebie. Widzimy tutaj pewną przewagę siły sygnału  TP-Link nad Xiaomi.
Dodatkowo, poniżej znajdują się także dane tabelaryczne z wyświetlonymi parametrami każdego z urządzeń.
Ponownie widzimy przewagę siły sygnału TP-Link nad urządzeniem Xiaomi. Warto nadmienić, że router AC2350 posiada znacznie wyższą szybkość przesyłu sygnału WiFi (prawie 2200 Mbps), podczas gdy TP-Link Archer C6 ma tylko 1200 Mbps. Jeżeli dodamy do tego fakt, że w ramach likwidacji martwych stref zastosujemy repeater, to problem zasięgu sieci zmaleje, a zatem  parametrem ważniejszym stanie się szybkość przesyłu. Nawet bez repeatera w codziennej pracy, która wymaga ciągłego połączenia z Internetem, wspomniane zaniki sygnału nie były dostrzegalne, uwidaczniały się głównie w szybkości transferu.
Szybkość transferu WiFi w oparciu o przedstawione powyżej wyniki wypadła naturalnie. Urządzenie TP-Link uzyskało minimalnie większy transfer, co jest oczywiste ze względu na siłę sygnału. Poniżej wyniki. Najpierw z samego źródła, tj. bramki brzegowej, a następnie z TP-Link oraz Xiaomi.
TP-Link Archer C6 (2.4 GHz)
TP-Link Archer C6 (5.o GHz)
 Xiaomi AC2350 AIoT (2.4 GHz)
Xiaomi AC2350 AIoT (5.0 GHz)

 Jeżeli jednak zdecydujemy się na repeater, sytuacja wygląda znacznie lepiej i uzyskamy po prostu sensowniejsze transfery z prędkością zbliżoną do prędkości natywnej/po kablu.

Xiaomi AC2350 AIoT (2.4 GHz)

Xiaomi AC2350 AIoT (5.0 GHz)

Artificial Internet of Things ( AIoT ) 

W celu sprawdzenia funkcjonalności AIoT, przygotowaliśmy smart gniazdko z firmy Xiaomi, które po zresetowaniu zostało wpięte do jednego z gniazdek na parterze budynku. Jak to działa? W panelu zarządzania routerem musimy jedynie włączyć opcje skanowania niezainicjowanego urządzenia, natomiast cała magia odgrywa się po stronie aplikacji Mi Home. Po jej włączeniu oraz zalogowaniu się na nasze konta, w głównym panelu pojawiają się urządzenia. Należy je wybrać i sparować, co trwa dosłownie kilka sekund. Jest to pewnego rodzaju ułatwienie dla wszystkich fanów firmy Xiaomi, ponieważ wraz z tym routerem parowanie sprzętu i zarządzanie nim odbywa się jeszcze szybciej niż dotychczas.

Podsumowanie – Xiaomi AC2350

Router AC2350 jest urządzeniem unikalnym ze względu na swoją konstrukcję, kształt oraz funkcjonalność. Jest to idealny wybór dla osób posiadających w domu urządzenia powiązane z ekosystemem smart Xiaomi. Ilość anten oraz szybkość transferu lokalizuje router na pozycji wystarczająco wysokiej, aby stanowić dość racjonalny i logiczny wybór przy okazji zakupu routera do domu. Niewielkie problemy z zasięgiem, które pojawiły się w trakcie testów, sugerują, iż w budynkach o nieco bardziej skomplikowanej strukturze bądź cięższych i grubszych przegrodach (ściany, stropy), można spodziewać się, że problem być może się pogłębi, co sugeruje w pewien sposób konieczność ewentualnego zakupu repeatera.
Pobór energii w trybie stand-by oraz podczas pracy i łączności z klientami nie odbiegał znacznie od tego, co możemy spotkać na rynku. Prócz standardowych funkcji routera, które często znamy już z urządzeń innych firm, dostajemy tutaj także bardzo ciekawą funkcję w postaci owego AIoT, które w pewnym stopniu może nam ułatwić i przyspieszyć spinanie naszej instalacji smart w jedną spójną całość.  Czy jest to urządzenie dobre? Tak. Czy są urządzenia lepsze? Na pewno. Choć w tym zasięgu cenowym (ok. 220 PLN) dostaniemy całkiem dobry sprzęt, wykonujący wszystkie wymagane funkcje do obsługi domowej sieci oraz stanowiące centrum naszego Xiaomi smart domu.
Router możecie kupić pod tym adresem.


Mawiają, że Daniel zaczął swoją przygodę z nowymi technologiami już w kołysce i chyba coś w tym jest. Do godziny 16 szanowany programista, a po niej redaktor, bezwzględny dla wszystkiego, co tylko udaje bycie smart. Uwielbia podróże małe i duże.

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

4 myśli na “Internet, Xiaomi, router, AIoT, czyli recenzja Xiaomi AC2350

  1. Qmpt pisze:

    Nasuwa się pytanie czy system AIoT oddziela urządzenia smart od głównej sieci tworząc sieć gościa z dostępem do Internetu, której takowej nie ma jako funkcjonalności.

    1. SmartMe pisze:

      Nie, ale mógłbym tak robić

Dodaj komentarz