Mamy go! Jeszcze ciepły, prawie prosto z taśmy. Jedna z nowości z kuźni znanej nam wszystkim firmy opatrzonej dwoma literkami MI. Router Xiaomi AC2350 Mi AIoT. Sześć anten dla Wi-Fi, jedna przeznaczona pod AIoT, szybkość przesyłu Wi-Fi sięgająca prawie 2200 Mbps, procesor Qualcomm – to tylko kilka z imponujących parametrów urządzenia. Mamy dziś okazję przetestować dla Was tego „potwora” i uchylić rąbka tajemnicy, co drzemie w środku. Sprzęt dostaliśmy dzięki uprzejmości firmy x-kom.
Zawartość, wygląd, estetyka
Wewnątrz opakowania z routerem Xiaomi AC2350 prócz samego urządzenia, które jest dość dobrze zabezpieczone przed niebezpieczeństwami czyhającymi podczas transportu, odnajdziemy standardowe wyposażenie w postaci zestawu gwarancji, instrukcji, zasilacza oraz krótkiego kabla RJ-45. Klasycznie. Zapraszamy też do naszego filmiku z unboxingu, który znajdziecie na naszym koncie YouTube – KLIK.
Emocje odczujemy już przy unboxingu, ponieważ sam router jest wykonany w eleganckiej i raczej typowej dla tego typu urządzeń czarnej kolorystyce, która w połączeniu z pewnego rodzaju unikalnością prezentowaną przez parametry routera (ilość anten, waga, rozmiar) powoduje, że dostajemy nie tylko urządzenie, ale także całkiem ładny element, który wkrótce stanie się częścią naszej domowej sieci. Na rynku pojawiają się urządzenia o różnej estetyce i często ze względu na ich dość toporne kształty dominuje trend w postaci chowania sprzętu bądź jego „kamuflowania”. W tym przypadku mamy jednak wrażenie, że wiele osób postawi na jego ekspozycję.
Model AC2350 ze względu na ilość anten oraz swoją wielkość jest w porównaniu z innymi urządzeniami nieco większy. Wymiary zewnętrzne skrzyneczki, w której umieszczone jest wnętrze routera, to 177 x 268 x 179 mm, natomiast sama waga to dokładnie 540 g. Jest to raczej lekkie urządzenie, natomiast z zewnątrz wydaje się być toporne i ciężkie – sami daliśmy się tutaj złapać i pozytywnie się zaskoczyliśmy.
Router wyposażony jest w 3 gniazda RJ-45 (10/100/1000) oraz jedno gniazdo RJ-45 WAN. Obsługuje najnowsze standardy łączności, tj. Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac), 802.3, 802.3 ab oraz 802.3 u.
Jest to więc urządzenie estetyczne, ładne i solidnie uzbrojone w zestaw najpotrzebniejszych funkcji.
Instalacja
Po podłączeniu urządzenia pierwsza instalacja przebiega dość sprawnie. W naszym otoczeniu pojawiają się dwie sieci, łączymy się z jedną z nich, zaznaczamy zgody oraz kraj użytkowania i już! Po krótkiej chwili testów łączności przeprowadzanych przez urządzenie oraz ustaleniu naszego hasła dostępu – jesteśmy! Aby zarządzać routerem, łączymy się po adresie 192.168.31.1 z naszej przeglądarki, a następnie przy użyciu zdefiniowanego hasła lub aplikacji MiWiFi możemy uzyskać dostęp do systemu.
Po zainstalowaniu i zalogowaniu się do panelu administratora zyskujemy dostęp do wszystkich funkcjonalności urządzenia. Interfejs wygląda dość schludnie, jest przedstawiony w kolorystyce, do której jesteśmy raczej przyzwyczajeni. Na wstępie uzyskujemy widok panelu statusu wraz z dodatkowymi zakładkami ustawień i opcji zaawansowanych. Niestety, pomimo aktualizacji firmware, zdaje się, że nie istnieje obecnie wsparcie dla języka polskiego, stąd cała obsługa i zarządzanie routerem odbywa się w języku angielskim.
Konfiguracja, aplikacja
Testy – szybkość, sygnał, funkcje dodatkowe Xiaomi AC2350
FIBARO – poradnik dla każdego
Jeżeli jednak zdecydujemy się na repeater, sytuacja wygląda znacznie lepiej i uzyskamy po prostu sensowniejsze transfery z prędkością zbliżoną do prędkości natywnej/po kablu.
Xiaomi AC2350 AIoT (5.0 GHz)
Nasuwa się pytanie czy system AIoT oddziela urządzenia smart od głównej sieci tworząc sieć gościa z dostępem do Internetu, której takowej nie ma jako funkcjonalności.
Nie, ale mógłbym tak robić