W domowej instalacji poza czujnikami przydatne są także urządzenia wykonawcze, czyli tzw. aktory. Jednym z nich może być gniazdko Wall Plug FIBARO. W poniższej recenzji odpowiem na pytanie, czy dobrze wykonuje ono swoje zadanie?

Inteligentne gniazdko jest przede wszystkim przekaźnikiem umożliwiającym włączanie i wyłączanie urządzeń elektrycznych. Oprócz swego podstawowego zadania Wall Plug jest wyposażony w szereg dodatkowych funkcji. Dzięki udostępnionemu przez FIBARO produktowi Wall Plug mam okazję przyjrzeć się gniazdkom dokładniej.

Gniazdko Wall Plug FIBARO – wygląd

Estetyka wykonania jest bardzo dobra. Gniazdko jest w kolorze biały połysk, co wpisuje się w ogólną stylistykę produktów FIBARO. Po podłączeniu odstaje od bazowego gniazda około 3 cm. Nie jest to dużo, ale warto o tym pamiętać, jeśli chcielibyśmy użyć Wall Plug na przykład za meblami. Wokół aktora znajduje się świecący pierścień, który dodaje urządzeniu charakteru, a przede wszystkim pełni funkcję komunikacyjną.

Inteligentne gniazdko – instalacja i działanie

Każdy może się pomylić przy instalacji, ale nie w przypadku omawianego aktora. Wystarczy podłączyć Wall Plug do gniazdka, skomunikować z centralą, np. Home Center 3, poprzedniczką – Home Center 2 lub wersją „mini” – Home Center Lite, i gotowe.

Gniazdko Wall Plug FIBARO jest zdalnym włącznikiem, umożliwiającym uruchomienie i wyłączenie podpiętych do niego urządzeń elektrycznych, takich jak lampka, telewizor, konsola do gier, toster, wiatrak i wiele innych, które nie wymagają dodatkowej ręcznej konfiguracji po uruchomieniu. Ja używam go do zapalania światła w skrytce pod schodami. Wcześniej musiałem na oślep szukać włącznika na kablu od lampki, teraz przy zastosowaniu czujnika otwarcia i Wall Pluga cieszę się automatycznym oświetleniem.

Wspomniany wcześniej pierścień emituje lekkie światło, przez co może z powodzeniem pełnić funkcje lampki nocnej. Kolor, którym świeci, jest jednocześnie wskaźnikiem aktualnego zużycia energii. Skala oraz legenda używanych kolorów jest umieszczona na przodzie aktora.

Warto zauważyć, że Wall Plug stanowi ochronę gniazdka przed najmłodszymi. Małe dziecko nie będzie wstanie wyjąć go z gniazdka, a samo urządzenie będzie pod napięciem, tylko jeśli sami tego chcemy. Dodatkowo wbudowane jest w nim zabezpieczenie przeciwobciążeniowe.

W całej instalacji aktor służy również jako wzmacniacz sygnału między urządzeniami i centralką.

FIBARO Home Center – aplikacja

Do obsługi inteligentnego gniazdka przydaje się aplikacja FIBARO. Przy jej użyciu można ręcznie sterować zadziałaniem przekaźnika oraz odczytać, kiedy ostatnio został uruchomiony. Wszystkie skomunikowane urządzenia widzimy podzielone na odpowiednie pomieszczenia lub kategorie, np. oświetlenie, rolety, bramy, alarmy, piloty itp.

Jeśli sobie tego zażyczymy, aplikacja poinformuje nas wiadomością o tym, że jakiś urządzenie pracuje ponad ustawiony czas.

Kiedy Wall Plug jest uruchomiony, mamy możliwość sprawdzić dokładne zużycie energii elektrycznej, a im więcej ich mamy tym więcej wiemy o średnim lub chwilowym zużyciu dla całego domu.

Podsumowanie

Gniazdko Wall Plug FIBARO świetnie sprawdza się do zautomatyzowania podstawowych urządzeń elektrycznych. Jest proste i bezpieczne w użyciu oraz zaopatruje właściciela w przydatne informacje o poborze mocy i czasu pracy podłączonego urządzenia.


Większości z nas w żyłach płynie krew, ale są tacy, którym płynie prąd. Taki jest właśnie Remik. Za dnia przykładny ojciec, ale jak tylko zajdzie słońca wyciąga sprzęty Fibaro i patrzy co jeszcze można z nich wyciągnąć! Projektant i Redaktor 🙂

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

2 myśli na “Inteligentne gniazdko – recenzja FIBARO Wall Plug

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *