Dobrze jest móc sterować wieloma funkcjami z jednego miejsca, dlatego przydatne jest domowe “centrum zarządzania”. Jak się okazuje, nie musi ono oznaczać drogiego i wielkiego tabletu na ścianie z problematycznym częstym ładowaniem. Można użyć prostego pilota Heatit Z-Push Button 8.

Naścienny panel to nic innego jak prosty pilot dla naszego smart domu, który przy zastosowaniu technologii Z-Wave może  posłużyć do sterowania wieloma aktorami z jednego miejsca. Dzięki udostępnionemu przez Heatit produktowi Z-Push Button 8 mam okazję sprawdzić, jak współpracuje on z urządzeniami FIBARO.

Z-Push

Naścienny pilot – wygląd

Z-Push

Z zewnątrz urządzenie wpisuje się w estetykę typowych podtynkowych przycisków do świateł. Po zamontowaniu panel odstaje od ściany na odległość 11 mm, czyli na przeciętną grubość typowego włącznika. Do dyspozycji są dwa kolory: czarny lub biały.

Podczas użytkowania nie słychać odgłosu tandetnych plastików ani nie widać odgięć. Podoba mi się, że przyciski są podzielone na dwie kolumny, co sprawia, że korzystanie jest bardziej intuicyjne. Przycisk może mieć 2, 4 lub 8 klawiszy.

Jego zaletą jest także to, że bez problemu zmieścimy go w puszcze Gira System 55, najpopularniejszej w naszych domach.

Z-Push Button 8 – instalacja i działanie

Do ściany panel można przytwierdzić na dwa sposoby. Taśma dwustronna lub wkręty – obie opcje są załączone w opakowaniu. Osobiście jestem zwolennikiem taśmy, ponieważ dopiero z czasem okazuje się, które miejsce oferuje najwygodniejszy dostęp do pilota.

Sam pilot działa na baterie, więc nie musicie się obawiać o to, czy w danym miejscu macie instalację elektryczną. Nie jest potrzebna.

Kolejnym krokiem jest skomunikowanie urządzenia. W tym celu niezbędna jest centralka działająca w standardzie sieci Z-Wave, np. FIBARO Home Center 2, której użyłem. Mimo że urządzenia są z innych firm, połączenie jest proste i nie sprawia żadnych problemów. Dedykowana dioda sygnalizuje wciśnięcie przycisku lub rozpoczęcie parowania.

Każdy przycisk może mieć działanie monostabilne lub bistabile. Oznacza to, że można sprawić, aby podłączony do sieci ściemniacz przygasał lub rozjaśniał światło podczas przytrzymywania odpowiedniego przycisku na pilocie.

Ten sam przycisk może wykonać zupełnie inne działanie, gdy się go krótko naciśnie, np. wyłączy światło całkowicie. Oczywiście nie sam przycisk, ale podłączony do tej samej sieci aktor, taki jak FIBARO Wall Plug 

Każda para klawiszy (lewy i prawy) stanowi też parę asocjacyjną, co pozwala na wygodne sterowanie ściemniaczami lub roletami – jeden przycisk służy do zwiększania jasności/otwierania rolet, drugi ściemniania/zasuwania

Pilot działa płynnie, nie zawiesza się, a same przyciski mają bardzo przyjemne odbicie. Możecie go wykorzystać na wiele różnych sposobów, podłączając do wielu źródeł świateł. Dzięki temu nie ma potrzeby posiadania całego panelu przełączników. Jeden przycisk Heatit posiada tyle przycisków co panel 4 podwójnych przełączników.

Poza tym kontroler może działać na dwa sposoby. Może wywoływać dowolne sceny na bramce lub służyć jako direct assoc secondary controller i wtedy działa nawet wtedy, gdy padnie gateway.

Parametry techniczne:

  • Protokół: Z-Wave 500, 868,4 MHz (EU)
  • Zasilanie: 1 bateria CR2450 (w zestawie)
  • Temperatura pracy: 0 st C do 40 st C
  • Kod IP: IP 20
  • Wymiary: 71,2 x 71,2 x 13,6 mm
  • Certyfikacje: CE, RoHS 2011/65/EU

Podsumowanie

Dla prostych instalacji panel ośmiu przycisków, którymi obsłużymy 16 scen jest w moim odczuciu czymś całkowicie wystarczającym. Jeśli potrzeba więcej, zawsze można bez problemu użyć takich dwóch, ale raczej mało kiedy będzie to wymagane. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i stanowi prostszą alternatywę dla typowego tabletu.

Taki przycisk możecie kupić na stronie Z-Home pod tym linkiem.


Większości z nas w żyłach płynie krew, ale są tacy, którym płynie prąd. Taki jest właśnie Remik. Za dnia przykładny ojciec, ale jak tylko zajdzie słońca wyciąga sprzęty Fibaro i patrzy co jeszcze można z nich wyciągnąć! Projektant i Redaktor 🙂

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *