W instalacji smart domu nie  zawsze chodzi tylko o wygodę. Wszystkie zamontowane ułatwienia na nic się zdadzą, jeśli nie będziemy czuć się bezpiecznie. W poprawie bezpieczeństwa i przeciw zalaniu domu pomoże FIBARO Flood Sensor. Przyjrzyjmy się temu czujnikowi i jego podstawowym funkcjom!

Zabezpieczenie domu przed zalaniem to jedna z podstawowych kwestii bezpieczeństwa. Czujnik zalania poza swoją podstawową funkcją spełnia też kilka dodatkowych zadań. Dzięki udostępnionemu przez FIBARO produktowi mam okazję przyjrzeć się im dokładniej.

Czujnik zalania – wygląd

Sensor wpisuje się w estetykę pozostałych produktów FIBARO, czyli jest nowocześnie gładki, zaokrąglony i w kolorze biały połysk. Niestety nie posiada różnych wariantów kolorystycznych, ale nie jest to problem z uwagi na funkcję, jaką pełni. Zalania możemy się spodziewać w miejscach, gdzie są rury, czyli pod zlewem czy też za pralką, więc zostawiając tam czujnik, nie myślimy o wizualnych kompozycjach. Istotne jest natomiast to, czy Flood Sensor zmieści się tam gdzie chcemy. Szerokość 71 mm i wysokość ok. 30 mm pozwalają nam bez problemu zmieścić czujnik tam, gdzie potrzeba – np. w sąsiedztwie pralki, zmywarki, lodówki czy zlewu.

FIBARO Flood Sensor – instalacja i działanie

Czujnik wystarczy postawić na równej powierzchni, najlepiej takiej, gdzie możemy spodziewać się pojawienia wody w razie wycieku. Jego domyślne zasilanie to dołączona do opakowania bateria. Ewentualnie można zasilić go z zewnętrznego źródła napięcia 12/24 VDC. Ostatnim krokiem w instalacji jest dodanie sensora do domowej instalacji przez centralkę, np. FIBARO Home Center 2, której użyłem.

Uruchomienie czujnika jest sygnalizowane mrugającą diodą oraz sygnałem dźwiękowym. Jeżeli utworzymy odpowiednie sceny w naszej centralce, to każdy alarm będzie wysyłał nam wiadomość push do aplikacji FIBARO na naszym telefonie lub maila. Najlepsze rozwiązanie jest takie, gdy zastosujemy w naszym domu sterowalny elektrozawór, którego zamknięcie będzie sterowane przez sygnał z Flood Sensora. Dodatkowym zabezpieczeniem może być odłączenie urządzeń elektrycznych w zalanym pomieszczeniu, np. przez zasilenie ich z FIBARO Wall Plug, który odetnie prąd po zadziałaniu alarmu z czujnika zalania.

Omawiane urządzenie posiada zabezpieczenie przed naruszeniem. W jego podstawie znajdują się również trzy złote nóżki, które wykrywają, czy sensor został naruszony. W przypadku niechcianego poruszenia uruchamia się alarm dźwiękowy. Taką informację otrzymamy również na telefon. Nóżki poza tą funkcją służą do wykrycia zalania.

Czujnik zalania jest zbudowany w taki sposób, że unosi się na wodzie i ciężko go zatopić.

Dodatkowa funkcja urządzenia to pomiar temperatury. Pomiar odbywa się przy samej podłodze, więc takie wskazanie świetnie nadaje się do sterowania ogrzewaniem podłogowym.

FIBARO Home Center – aplikacja

Wspomniane wcześniej komunikaty o zalaniu można odebrać przy użyciu aplikacji mobilnej FIBARO. Można w niej też podejrzeć temperaturę, jaką wykrywa Flood Sensor, oraz czas od ostatniego zdarzenia.

Oczywiście aplikacja nie służy tylko do przekazywania informacji z czujnika zalania, ale też z wszystkich zastosowanych produktów FIBARO i innych urządzeń dodanych do naszej sieci.

 

 

Podsumowanie

Czujnik zalania Flood Sensor jest świetnie sprawdzającym się elementem domowej instalacji. Działa bez zarzutu, jego zgrabne rozmiar powala umieścić go tam, gdzie chcemy, a dodatkowy pomiar temperatury stanowi ciekawe uzupełnienie funkcji. W moim odczuciu taki sensor powinien stanowić podstawowe wyposażenie każdemu domu. Będzie jednym z zabezpieczeń, bo w końcu przypadki zalania nie są takie rzadkie, a w dodatku potrafią wyrządzić dużo szkód.


Większości z nas w żyłach płynie krew, ale są tacy, którym płynie prąd. Taki jest właśnie Remik. Za dnia przykładny ojciec, ale jak tylko zajdzie słońca wyciąga sprzęty Fibaro i patrzy co jeszcze można z nich wyciągnąć! Projektant i Redaktor 🙂

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *