Ostatnio w moje ręce wpadło inteligentne gniazdko Xiaomi działające przez WiFi. Chwilę myślałem, gdzie je umieścić, żeby rzeczywiście mi się przydało. Inteligentne gniazdko może być bardzo przydatne, jeśli chcemy zautomatyzować urządzenie, które nie jest smart. Jak się sprawdził ten produkt Xiaomi? I czy można go porównać np. do Smart DGM? Zapraszam do przeczytania recenzji.
Gniazdko Xiaomi, które testuję, to model Mi Smart Plug Wifi (Basic). Jest to jedno z pierwszych gniazdek od Xiaomi, które działa przez WiFi. Oznacza to, że nie potrzebujemy do niego żadnego Huba. Wystarczy, że podepniemy je do prądu i skonfigurujemy, a sieć będzie dostępna. Gniazdko może działać od razu.

Gniazdko Xiaomi. Pierwsze wrażenie

Jak to bywa z urządzeniami Xiaomi, tym razem również mamy do czynienia z ładną, białą bryłą. Urządzenie jest stosunkowo duże. W szczególności z przejściówką, którą musimy dodać z przodu, bowiem jest przeznaczone na rynek chiński. Posiada jeden przycisk, którym manualnie możemy je włączyć lub wyłączyć. Przycisk służy też do parowania.

Gniazdko Xiaomi

Gdyby gniazdko Xiaomi miało końcówkę europejską (a takie już się pojawiły), to można by je eksponować. Jednak z przejściówką wygląda niezbyt ładnie. Przez to raczej wolę je schować, niż pokazywać na zewnątrz.

Gniazdko Xiaomi

Parowanie i aplikacja

Parowanie gniazdka z aplikacją odbywa się w aplikacji Mi Home. Musimy kliknąć „+” w prawym górnym rogu i znaleźć interesujący nas produkt. To, czego szukamy, to Mi Smart Plug WiFi (Basic). Parowanie trwa kilka chwil i zaraz potem możemy dodać gniazdko do odpowiedniego pokoju oraz je nazwać. Ten element jest niezwykle istotny, bo w przeciwnym wypadku może wam się pomieszać z innymi gniazdkami.

Mi Home
Mi Home

W aplikacji jest bardzo mało opcji, co dość negatywnie mnie zaskoczyło. Na głównym ekranie wyświetlają się trzy opcje:

  1. Możemy włączyć lub wyłączyć gniazdko Xiaomi.
  2. Możemy ustawić czas, kiedy powinno się włączyć/wyłączyć.
  3. Możemy ustawić minutnik, za ile minut powinno się wyłączyć.

Ostatniej opcji nie użyłem nigdy. Z pozostałych najczęściej używam  włącz/wyłącz, ale i tak robię to z poziomu głównego w aplikacji. Bardzo brakuje mi  mierzenia energii, taką funkcjonalność znajdziemy zazwyczaj w innych gniazdkach. W opcjach dodatkowych nie znajdziecie też nic ponad standard. Możemy zmienić lokalizację gniazdka i zacząć budować automatyzacje, ale o tym przeczytacie poniżej.

Mi Home
Mi Home

Gniazdko Xiaomi na co dzień

A jak gniazdko Xiaomi sprawuje się na co dzień? Powiem szczerze, że spodziewałem się po nim czegoś więcej. Pierwsze, co rzuca się w oczy, to duża bezwładność. Po kliknięciu opcji włącz/wyłącz trzeba odczekać minimum kilka sekund, żeby był jakiś efekt. Czasem jest to 4-5 sekund, czasem nawet 12. W efekcie klikamy kilka razy, bo myślimy, że może nie załapał. A w efekcie dostajemy pokaz włączania się i wyłączania gniazdka przez kolejne pół minuty.

Gniazdko sprawuje swoją podstawową funkcję, czyli jest w stanie sterować sprzętami, które nie są smart. Możecie je podłączyć do telewizora, nawilżacza albo wiatraka. Ja je wykorzystałem w trzech przypadkach:

  1. Lampki na balkonie.
  2. Listwa zasilająca do ładowania laptopów.
  3. Czajnik Xiaomi.
Gniazdko Xiaomi
Gniazdko Xiaomi

Gniazdko do czajnika Xiaomi podłączyłem dlatego, że ostatnio zaczął się dziwnie zachowywać. Wolę go odłączyć od prądu, kiedy nie jest używany. W przypadku lampek podmieniłem moje gniazdko Smart DGM na Xiaomi, żeby mieć więcej produktów w jednej aplikacji.

Xiaomi dodatkowo rozczarowało mnie w kwestii rozdzielacza. Jakiś czas temu kupiłem rozdzielacz na większą ilość wtyczek. Miałem nadzieję, że dzięki niemu do jednego gniazdka będę w stanie podłączyć dwa gniazdka Xiaomi. Niestety – są za duże… Może wejść tylko jedno, bo drugie już się nie mieści. Zrozumiałbym, gdyby to byli różni producenci, ale w takim wypadku… Zresztą sami zobaczcie.

Gniazdko Xiaomi

HomeKit i Home Assistant

HomeKit – brak. Niestety, ale gniazdko działa po WiFi i nie ma certyfikacji HomeKit. Nie podłączycie go do Huba.

W kwestii Home Assistant jest już lepiej. Na stronie HA jest poradnik, jak krok po kroku dodać gniazdko do Waszego domu – Link. Poza opcją włącz/wyłącz możecie jeszcze wyciągnąć z gniazdka jego temperaturę.  Model, który Was interesuje, to Xiaomi Smart Wifi Socket.

Gniazdko Xiaomi – automatyzacje w Mi Home

W kwestii automatyzacji mogę Wam zaproponować kilka sposobów wykorzystania, które możecie oprzeć na tych gniazdkach. Oferują one opcje włącz/wyłącz, więc bez problemu dodacie je do swoich istniejących scen.

  1. Powrót do domu – scena, którą bardzo lubię wykorzystywać, aczkolwiek mam ją zbudowaną na bazie HomeKit. Kiedy wchodzicie do domu, włączają się wszystkie gniazdka. Nie ma problemu, żeby wyzwolić włączenie w gniazdko, ale potrzebujecie wyzwalacza. W tym wypadku najlepiej jest mieć dedykowany przycisk Xiaomi albo kostkę.
  2. Wyjście z domu – analogicznie do „Powrotu”, klikacie przycisk Xiaomi i wyłączają się wszystkie gniazdka.
  3. Dobranoc – kiedy idziecie spać również, warto jest wyłączyć wszystko, co niepotrzebne. W moim wypadku zostawiam sobie listwę zasilającą, która ładuje laptopy przez noc.

Podsumowanie

Czy warto mieć inteligent gniazdko Xiaomi? Jak najbardziej! A czy warto wybrać ten model? Niestety, ale nie.

Jest ono bardzo ubogie, nawet w stosunku do gniazdka Smart DGM, które już testowaliśmy. O wiele bardziej czekam na gniazdko Aqara lub Xiaomi, które będę w stanie podpiąć do HomeKit i wyciągnąć z nich coś więcej. A w tym wypadku, werdykt jest na nie. Lepiej spojrzeć na nowsze modele, które zaoferują wam więcej za praktycznie taką samą cenę.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

3 myśli na “Gniazdko Xiaomi – recenzja

Dodaj komentarz