Sterowanie oświetleniem wydaje się być oczywistym punktem w instalacji smart domu. Nie chodzi o proste włączanie i wyłączanie, ale też kontrolę jasności czy automatyzację z innymi urządzeniami. Może w tym pomóc FIBARO Dimmer 2. Przyjrzyjmy się temu kontrolerowi i jego podstawowym funkcjom!
Możliwość sterowania jasnością oświetlenia bywa bardzo pomocna, zwłaszcza w pomieszczeniach, w których nie zawsze potrzebne jest mocne światło. Czasami w nocy nie trzeba włączać pełnego światła, aby dotrzeć przykładowo do szklanki z wodą, lub gdy wieczorem chcemy obejrzeć coś w telewizji nie całkowicie po ciemku. Taką możliwość zapewnia nam kontroler udostępniony przez FIBARO. Przyjrzyjmy mu się dokładniej.

Kontroler oświetlenia – instalacja

Kontroler jest przeznaczony do montażu w puszce elektrycznej pod włącznikiem światła. Oznacza to, że wymaga wygospodarowania niego odpowiednio dużo miejsca. Urządzenie posiada wymiary 42,5 x 38,25 x 20,3 mm (długość x szerokość x wysokość). Jest to mały rozmiar, ale przeciętna puszka podtynkowa też spora nie jest, a musi się zmieścić w niej jeszcze mechanizm włącznika i przewody. Nie jest to proste, aby wszystko tak upchać, ale możliwe. Mimo wszystko warto pomyśleć o takim ściemniaczu odpowiednio szybko, kiedy jeszcze mamy możliwość zainstalowania w domu głębszych puszek.

Podłączenie nie jest trudne, wymaga tylko odpowiednio małego śrubokręta, kilku szybkozłączek i dodatkowego przewodu. Kontroler jest zasilany z naszej domowej sieci 230V, dzięki czemu nie potrzebuje baterii czy przetwornika napięcia. Dimmer można podłączyć z łącznikiem pojedynczym, podwójnym lub w instalacji schodowo-krzyżowej. W załączonej do produktu instrukcji znajdziemy odpowiednie schematy.

Kiedy Dimmer jest już zasilony, można go skomunikować z innymi urządzeniami. Parowanie odbywa się przy użyciu protokołu Z-Wave. Możliwe jest parowanie z urządzeniami bezpośrednio lub poprzez centralkę FIBARO, np. FIBARO Home Center 2, której użyłem. Użycie centralki jest zdecydowanie prostsze.

Działanie FIBARO DImmer 2

Docelowo zależy nam na kontrolowaniu natężenia oświetlenia, jednak wymaga to zastosowania odpowiednich urządzeń świetlnych. Typów jest kilka, a wiele z nich posiada różne parametry techniczne. Na szczęście Dimmer ma funkcję, dzięki której rozpoznaje podłączone do niego źródło światła i dostosowuje się do potrzeb elektrycznych.

Sterowanie natężeniem jest płynne, a Dimmer zapamiętuje ostatnio wybrany poziom.

Nawet jeśli nasze żarówki są bez funkcji ściemniania, kontroler umożliwia proste sterowanie włącz/wyłącz.

Miłym dodatkiem jest funkcja pomiaru mocy, jaką pobiera sterowane oświetlenie. Zawsze może nam to pomóc w optymalizacji zużycia energii elektrycznej.

Jeżeli posiadamy asystenta głosowego takiego jak Alexa, Dimmer umożliwi sterowanie oświetleniem przy pomocy komend głosowych.

Parametry techniczne

  • Napięcie zasilania: 100-240 V~ 50/60 Hz
  • Pobór mocy: < 1.3W
  • Temperatura pracy: 0-35°C
  • Wymiary (dł. x szer. x wys.): 42.5 x 38.25 x 20.3 mm
  • Do montażu w puszkach: Ø ≥ 50mm
  • Prąd pracy: 0.25-1.1A
  • Zabezpieczenie temperaturowe: 105°C
  • Protokół radiowy: Z-Wave
  • Zasięg: do 50m w terenie otwartym, do 40m w budynkach (w zależności od materiałów budowlanych)

FIBARO Home Center – aplikacja

Możliwość sterowania światłem bez konieczności podchodzenia do ściany jest bardzo wygodna. Umożliwia nam to aplikacja FIBARO.

Przy jej użyciu możemy nie tylko włączać i wyłączać światło czy sterować jego natężeniem. Umożliwia nam ona śledzenie aktualnego zużycia energii elektrycznej oraz zapewnia komfort w postaci informacji o tym, czy światło w domu zostało zapalone czy nie.

Podsumowanie

Kontroler oświetlenia FIBARO Dimmer 2 świetnie się sprawdza w swojej roli i warto o nim pomyśleć jeszcze na etapie instalacji elektrycznej. Sterowanie światłem z telefonu lub głosowo jest niezwykle wygodne, a komfort wiedzy o tym, czy w domu świeci się światło, pozwala z niego wyjść ze spokojną głową.


Większości z nas w żyłach płynie krew, ale są tacy, którym płynie prąd. Taki jest właśnie Remik. Za dnia przykładny ojciec, ale jak tylko zajdzie słońca wyciąga sprzęty Fibaro i patrzy co jeszcze można z nich wyciągnąć! Projektant i Redaktor ?

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz