Niemiecka marka Eve ściśle współpracuje z Apple HomeKit. Jeśli zatem jesteś użytkownikiem sprzętu z „jabłuszkiem” i chcesz budować smart home – dobrze trafiłeś! Prezentowany dziś czujnik Eve Door & Window mimo paru niespotykanych rozwiązań jest pozycją niezwykle ciekawą i nad wyraz użyteczną. Innym tematem jest sam „ekosystem” Apple i specyfika budowania smart domu w oparciu o ich rozwiązania – szczególnie w Polsce według aktualnego stanu.

Jak sprawuje się czujnik, który ma nas szansę uratować na przykład przed włamywaczami*? Zapraszam do recenzji Eve Door & Window.

Zawartość

Zacznijmy od pudełka, w którym znajduje się sprzęt. Jest eleganckie, proste i spójne z innymi produktami Eve. Oprócz dwuczęściowego czujnika otrzymujemy niespotykaną baterię (również z logo Eve), dodatkowe akcesoria montażowe i instrukcje obsługi. Podkładki montażowe pozwalają odpowiednio zamontować czujnik, gdy mamy różnicę w krawędzi drzwi i futryny, dzięki czemu urządzenie zadziała wszędzie. Klej także trzyma mocno, więc jeśli zamontujemy czujnik za nisko, nie ma obawy – dzieci lub przypadkowe zadarcie torbą o futrynę przy wejściu do domu nie powinno zaszkodzić Eve. O baterię też nie trzeba się martwić. Ta w zestawie powinna wystarczyć na około 1-2 lata bardzo niskonapięciowej pracy czujnika. Czujnik Eve Dior & Window łączy się z resztą systemu dzięki standardowi Bluetooth Low Energy (Bluetooth LE).

Eve Door & Window

Drzwi się otwierają… Co na to Eve Dior & Window?

Po instalacji czujnika na drzwiach i skonfigurowaniu urządzenia przez HomeKit możemy wybrać ustawienia powiadomień otwarcia i zamknięcia drzwi lub okna, na których umieściliśmy urządzenie. Wysyła ono natychmiast powiadomienie o otwarciu wskazanych drzwi lub okna. Mnogość opcji pozwala dostosować sposób działania Eve Door & Window do naszych potrzeb. To, jak będziemy z niego korzystać, ukształtuje się z czasem. Być może nie wystarczy jedno „posiedzenie” i ustawienie powiadomień. Zarówno w opisie na pudełku, jak i na swojej stronie internetowej Eve chwali się naciskiem na ochronę prywatności. Wszystkie dane rejestrowane przez czujnik pozostają lokalnie na urządzeniu, z którym jest sparowany. Do statystyk otwierania drzwi lub okien mamy oczywiście dostęp z aplikacji.

Halo, baza?

Możemy w podstawowej opcji po prostu otrzymywać powiadomienia na iPhone’a, gdy tylko drzwi się otworzą. Trzeba jednak pamiętać, że nie zadziała to, gdy nas nie będzie, bez ustawienia domowego huba –  może być nim kilka urządzeń.

  1. Głośnik HomePod – najdroższa opcja i ciężko dostępna w Polsce
  2. Głośnik HomePod Mini – nowsza, całkiem rozsądna jak na Apple opcja. Konkurencja dla Google Home Mini. Podobnie jak w przypadku większego brata słabo z dostępnością w Polsce.
  3. Apple TV – przystawka do telewizora. Jeśli czujesz, że coś podobnego ci się przyda to może być najtańsza opcja na „bazę” dla twojego Smart Home budowanego w ekosystemie Apple.
  4. iPad – ostatecznie jeśli masz gdzieś w kącie iPada w miarę nie starego (nawet 9-letnie obsługują HomeKit – wystarczy iOS 11.4 na pokładzie), to może być taką bazą. Aby jednak działał, musi mieć zapewniony prąd i być ciągle w domu. iPady słyną z dobrych czasów pracy, ale w przypadku dłuższego wyjazdu dla pewności trzeba po prostu takiego iPada zostawić pod ładowarką.

Jest to ważne, gdy chcesz, by twój system pełnił funkcje antywłamaniowe. Uważam, że w przypadku omawianego czujnika to jego podstawowa funkcja. (Chyba, że chcesz też śledzić domowników). Należy też powiedzieć, że choć czujnik jest biały, to jest dość niewielki i powinien się sprawdzić w niemal każdej aranżacji. Powiadomienie można ustawić np. tylko nocy lub innych określonych scenariuszach. Przykład? Czujnik otwiera drzwi i z automatu włącza światło w przedpokoju. Wszystko zależy od tego, jak ustawimy urządzenie i ile innych z rodziny HomeKit posiadamy. Inne opcje automatyzacji? Albo sygnał/animacja w powiadomieniu, gdy drzwi będą zbyt długo otwarte.

Eve Door & Window

Drzwi się zamykają…

Trudno o wady. Eve Door & Window jest prosty w montażu i konfiguracji, a do tego intuicyjny. Z mojego punktu widzenia praktycznie bezobsługowy. Esencja smart home. Do wad może należeć kolor – kiedy ma się ciemne drzwi, czujnika trudno nie zauważyć. Mnie to jednak nie przeszkadzało. Pod wady można podciągnąć tę niespotykaną baterię, którą w najmniej dogodnym momencie, gdy zapomnimy o jej istnieniu, trzeba będzie wymienić (jest połowy długości zwykłej AA). Cena? Niecałe 200 zł. Oczywiście zawsze chciałoby się taniej, tym bardziej, gdy chcemy zabezpieczyć wszystkie okna i drzwi w domu. Powiedzmy, że mamy w domu łącznie 10 miejsc (drzwi i okien) do obstawienia i kwota również skacze 10-krotnie…

Reszta wad, które możecie napotkać wynika z samego Apple’a i budowania Smarthome w oparciu o rozwiania HomeKit.

Apple Polska?

Pierwsza, jaka się nasuwa, to brak Siri mówiącej po polsku. Na razie poza Google nikomu się to nie udało, jednak w rodzimym oddziale firmy pojawiły się ofert pracy podpowiadające, że w niedalekiej przyszłości przestaniemy być traktowani przez korporację z Cupertino jak kraj drugiej kategorii. W przypadku Eve Door & Window Siri raczej nie ma wielkiego znaczenia, ale warto pamiętać. Drugą jest wspomniana wcześniej dostępność niektórych urządzeń Apple jak głośników. Idzie ku lepszemu, ale obecnie jest jak jest.

Podsumowanie Eve Door & Window

Eve door & window to obowiązkowa pozycja na liście zakupów do smart home dla użytkownika sprzętów Apple. Jest to najbardziej praktyczne a za razem proste w zastosowaniu urządzenie z rodziny HomeKit. W kwestii poprawy komfortu na pewno znajdą się ciekawsze opcje, ale jako podstawa podwyższenia poziomu bezpieczeństwa to obok kamer podstawa. Co ciekawe, że jest to jedno z niewielu urządzeń, które w porównywarce cenowej jest droższe niż w oficjalnym sklepie Apple… A jeszcze w kwestii komfortu, to czy poczucie bezpieczeństwa nie daje komfortu?

Specyfikacja Eve Dior & Window:

Łączność: Bluetooth 4.0/LE, Zgodne z HomeKit

Źródło zasilania: zasilanie z baterii 1/2 AA (ER14250 3,6 V)

Wysokość: 2,54 cm

Długość: 2,3 cm

Szerokość: 5,33 cm

System operacyjny: iPhone, iPad lub iPod touch z systemem iOS 11.4 lub nowszy

Cena to 199,95 zł.

* – lub niezapowiedzianą wizytą teściowej.

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz