Jakiś czas temu dowiedzieliśmy się o bardzo ciekawym projekcie rozwijanym przez Dziky’ego. Projekt uderza w problem, który pojawia się wtedy, gdy opieramy się wyłącznie na HomeKit i mamy niewielką możliwość analizy danych z czujników. WebPanel DzikyHołmKit znacząco zwiększa możliwości analizy naszego smart domu.
Projekt DzikyHołmKit jest w tym momencie na etapie rozwoju, a my mamy wielką przyjemność uczestniczyć w jego testach. Jego efektem jest Dashboard (WebPanel), który dokładnie przeanalizuje wszystko to, co podają nam urządzenia HomeKit. Mowa tutaj o czujnikach, żarówkach, gniazdkach i wielu innych sprzętach. Nasze testy dopiero się rozpoczynają, ale już w tym artykule opowiemy, na czym polegają i jak je zacząć.
DzikyHołmKit – jak zacząć?
Żeby móc spróbować WebPanelu od Dziky’ego, musicie założyć sobie konto. Link do niego znajdziecie tutaj. Dodatkowo, polecamy dołączyć do grupy na Facebooku, na której będziecie mogli zadać wszystkie nurtujące Was pytania – Grupa na Facebooku.
Kiedy pierwszy raz zobaczyliśmy WebPanel, to pomyśleliśmy, że jest to mocno skomplikowany i być może nie każdy sobie z nim poradzi. Szybko jednak dostaliśmy poradnik, który krok po kroku wyjaśnił: jak się zalogować, jak dodać czujniki, jak utworzyć pokoje i podstawowy przykład do wprowadzenia.
Netatmo Welcome – recenzja kamery z HomeKit Secure Video!
Wrażenie skomplikowania zniknęło w okamgnieniu i dosłownie po kilku minutach mieliśmy gotowe pierwsze czujniki. Nie będziemy opisywać, jak wszystko pododawać, bo byłaby to kopia przygotowanej przez zespół instrukcji. Możecie ją znaleźć w tym miejscu: Link.
Ale to nie wszystko, bo jeśli wolicie film video, to również go znajdziecie! Żebyście nie musieli szukać, dajemy Wam go poniżej 🙂
Co nam oferuje DzikyHołmKit?
Ok, dodaliśmy urządzenia za pomocą podstawowych automatyzacji i co dalej? Teraz trzeba trochę poczekać, żeby system zebrał wszystkie potrzebne dane. Najlepiej dać mu na to kilka dni.
Poniżej możecie zobaczyć wygląd głównego Dashboardu, czyli Hołm Overview. Dodaliśmy do niego czujniki temperatury oraz wilgotności.
Jest to dopiero początek ale już możemy zobaczyć, jak zmienia się temperatura i wilgotność w czasie. W aplikacji Dom tego nie zobaczymy. To dopiero początek zabawy, ponieważ panel skrywa znacznie więcej możliwości.
Wykresy
W sekcji wykresy możemy bardziej zagłębić się w to, w jaki sposób zmieniały się odczyty poszczególnych sensorów w czasie. Widzimy wartości minimalne, maksymalne oraz średnie. Możemy wybrać zakres czasu oraz porównać dwa wyniki, np. temperaturę w salonie i temperaturę w sypialni.
Oś czasu
Jeśli wolimy analizować dane na bazie osi czasu, to też mamy taką możliwość. Wystarczy, że określimy zakres czasowy i czujniki, które chcemy przeanalizować. Po chwili pojawi się oś pokazująca, jak zmieniały się dane wartości w czasie.
Konsumpcja
To bardzo ciekawa funkcja. Możemy przypisać stawkę energii i sprawdzić, jak wygląda nie tylko jej zużycie, ale również koszt! Możemy także spiąć to z inteligentnym gniazdkiem bądź lampą.
Co najważniejsze, nie potrzebujecie do tego specjalnego sprzętu mierzącego energię! System mierzy pobór na podstawie mocy urządzenia i czasu w jakim jest aktywne. Zatem nie potrzeba „specjalnych” urządzeń jak gniazdka które liczą pobór energii.
Weźmy jako przykład lampkę nocną. Musimy podać jej moc i ustawić automatyzację, żeby system wiedział kiedy się włącza, a kiedy wyłącza. Może nawet co 5 min wysyłać stan lampki. System, bazując na zegarze czasu rzeczywistego, sam obliczy ile lampka była włączona i policzy koszt zużycia prądu.
Na poniższych wykresach zobaczycie magię jaką możemy tym uzyskać:
Pojedyncze pomiary
Jeśli chcecie sprawdzić, jak często są pobierane pomiary i czy przypadkiem któryś z czujników nie działa nieprawidłowo, możecie to zrobić w tej sekcji. W prosty sposób będziecie mogli np. usunąć wadliwy czujnik.
Podsumowanie DzikyHołmKit
Chcesz otrzymać podsumowanie z wartościami zebranymi z sensorów w poszczególne dni? A może wolisz pracować z danymi w Excelu? W dziale Podsumowanie możesz zrobić zrzut danych do formatu Excel albo PDF.
Film 😉
A jeśli lubicie oglądać filmy na YouTube, to wszystko, o czym Wam wcześniej pisaliśmy oraz inne zagadnienia, zobaczycie na kolejnym filmie projektu:
Prywatność
To jest projekt hobbystyczny, więc warto tutaj zaznaczyć kwestię prywatności. Wszystkie dane, które przekażecie do WebPanelu będą przetwarzane na serwerach projektu. Nie możecie, na ten moment, uruchomić WebPanelu lokalnie.
Cała komunikacja jest szyfrowana, a na wszystkie ewentualne pytania znajdziecie odpowiedzi na wcześniej podlinkowanej grupie Facebook.
Podsumowanie
DzikyHołmKit to ciekawy projekt, który oferuje naprawdę wiele możliwości związanych z analizą danych, a za pomocą dobrze przygotowanych poradników możecie z niego skorzystać praktycznie od razu.
W kolejnych tygodniach będziemy jeszcze prowadzili jeszcze więcej testów DzikyHołmKit i pokazywali Wam, co jeszcze można uzyskać z WebPanelu.
Cieszymy się też, że możemy promować takie projekty. Jeśli Wy również nad jakimś pracujecie, to napiszcie do nas – z chęcią o nim opowiemy!