Muszę się Wam do czegoś przyznać. Mój mikrofon biurkowy jest mikrofonem wędrującym. Raz wiozę go do biura SmartMe i tam nagrywam przy jego pomocy wywiady, a innym razem biorę go ze sobą do siebie z myślą, że nagram na nim kilka podcastów. Wczoraj jednak postanowiłem, że czas sobie sprawić kolejny mikrofon i ten zostawić w jednym miejscu, a do studia kupić nowy. Pojawiło się zatem pytanie – jaki mikrofon wybrać?

W tym artykule nie będę kreował się na eksperta w obszarze mikrofonów. Ten temat jest tak obszerny i tak specjalistyczny, że kupno jednego, czy dwóch mikrofonów nie uprawnia mnie w żadnym stopniu do mówienia Wam jaki jest dobry, a jaki słaby. Ale niemniej jednak postaram się Wam pokazać jak ja podchodzę do poszukiwania mojego mikrofonu i może Wam to pomoże w waszych poszukiwaniach.

Jaki mikrofon służy do czego?

Dopóki nie potrzebowałem mikrofonu do nagrywania podcastów nigdy nie zadawałem sobie pytania jakie istnieją rodzaje mikrofonów (https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-rodzaje-mikrofonow-ktory-do-czego.bhtml). Mikrofon podpinany po USB? A może ze specjalnym złączem? Mikrofon dookólny, dwukierunkowy, czy kardioidalny? Pierwszym i najważniejszym punktem przy poszukiwaniu dobrego mikrofonu jest wybranie rodzaju mikrofonu, którego będziemy szukać.

Nasza przygodę możemy rozpocząć z prostym mikrofonem dynamicznym. Jest to prosta konstrukcja, która nie wymaga żadnego dodatkowego zasilania i która sprawdzi się w pokoju, który nie został przystosowany do nagrywania dźwięku. Po drugiej stronie mamy mikrofony pojemnościowe, które są już zdecydowanie bardziej skomplikowanymi konstrukcjami. Taki mikrofon wymaga zewnętrznego zasilania, ale jakość naszego głosu jest znacznie wyższa. Musimy jednak pamiętać o tym, że mikrofony pojemnościowe nie sprawdzą nam się zbytnio w niewygłuszonych pomieszczeniach. Jeśli chcemy nim nagrywać dobre audio to miejsce, gdzie będziemy go używać, powinno być do tego przystosowane. Nie ma sensu kupować mikrofonu za 1000 zł, jeśli jedyne co będziemy słyszeć to echo.

Ważnym punktem na który musimy również zwrócić uwagę jest to skąd będzie dochodził dźwięk do mikrofonu. Czy ma to być mikrofon dookólny, który zbiera informacje ze wszystkich stron. Czy jest to mikrofon, który będzie skierowany w jedną, konkretną stronę. Umiejscowienie mikrofonu i rozmówcy w stosunku do niego jest niezwykle ważne. Na przykład, gdy nagrywamy podcast i mamy mikrofony kierunkowy to bardzo ważne jest, żeby rozmówca mówił wprost do niego. Jeśli tego nie będzie robić to różnica jest diametralna.

Po moich kilku przygodach z różnymi mikrofonami mogę powiedzieć jedno – każdy jest skrajnie różny. Każdy rodzaj da nam naprawdę odmienny dźwięk i nie jest to tylko gadka marketingowa. Faktycznie musimy spędzić trochę czasu w tym temacie i poznać chociaż podstawowe opisy różnych rodzajów mikrofonów, żeby móc ruszyć.

Milion producentów, a budżet jeden

Gdy już wybierzemy rodzaj mikrofonu jaki potrzebujemy (bardziej podcastowy albo dedykowany do karaoke) pojawia się pytanie jaki mikrofon dokładnie kupić. Tutaj znowu pojawia się problem, bo producentów jest naprawdę ogrom i rozstrzał cenowy jest dramatyczny! Postawmy obok siebie dwa mikrofony krawatowe, które wyglądają identycznie. Jeden dostaniemy od ręki w markecie elektronicznym i kosztuje 15 zł. Drugi to Rode, który kosztuje 300 zł. Który kupić?

Z doświadczenia mogę Wam powiedzieć, że nie zawsze trzeba inwestować od razu w topowy model. Niekoniecznie musimy od razu wykładać 300 zł, czasem faktycznie wystarczy 15 zł. Warto jednak zobaczyć jakie spojrzenie na to mają inne osoby. Dobrym pomysłem jest to, aby wyszukać w google ranking mikrofonów (https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-ranking-mikrofonow.bhtml). Rankingi są dobrym rozwiązaniem, bo pokazują nam wiele produktów od różnych producentów. Możemy spojrzeć na ich zalety oraz wady i porównać je w kontekście ceny.

Ja zawsze zwracam uwagę na takie rzeczy jak to, czy mikrofon ma filtr pop, wysięgnik i co najważniejsze – jak mogę go podpiąć do swojego sprzętu. Lubię też spojrzeć na recenzje blogerów, bo takie osoby często muszą sprawdzić wiele mikrofonów, żeby znaleźć taki, którego będą używać na codzień. A jeśli jest on w moim zasięgu cenowym to warto się nad nim zastanowić.

Poszukaj artykułów dedykowanych

Jeśli macie już wybrany rodzaj mikrofonu i przejrzeliście kilka rankingów, ale w dalszym ciągu nie wiecie, który wybrać to warto jest dalej brnąć w temat. Ja w takim wypadku szukam arytkułów dedykowanych danemu tematowi. Przykładowo, gdy szukam mikrofonu do wokalu (kiedyś byłem wokalistą i lubię śpiewać 😉 ) to wstukuję dodatkowo hasła typu mikrofon do śpiewania (https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-mikrofon-do-spiewania-jak-wybrac-najlepszy-do-nagrywania-wokalu.bhtml). Czy dane artykuły są często sponsorowane? Oczywiście, ale nie zatrzymujcie się na jednym. Przeczytajcie dwa, trzy, cztery i zbierzcie kilka opinii. To powinno Wam pomóc podjąć najlepszą decyzję.

A co jeśli okaże się, że mimo wszystko mikrofon nie spasował? Jednak nasz dźwięk nie jest taki jak chcieliśmy, albo konstrukcja wyglądała lepiej w internecie niż na żywo? Po to często kupujemy przez internet, żeby móc skorzystać ze zwrotów. Jeśli będzie trzeba to możecie go odesłać z powrotem i wziąć numer dwa. Wierzę jednak, że znajdziecie swój idealny mikrofon!

Materiał przygotowany z Euro RTV AGD


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz