Nie tak dawno pisałem Wam o tym, że nareszcie mam samochód z CarPlay. Jednak jednym z problemów tego systemu jest to, że telefon musimy podłączać kablem. Bezprzewodowy CarPlay jest nadal rzadkością i jeśli samochód posiada ten system, to na 99% działa za pomocą kabla. Copilot to zmienia!
Na produkt Copilot trafiłem dzięki… reklamie na Facebooku. Wyskoczyła mi, gdy przymierzałem się do zakupu samochodu. Jako że producent jest z Nowej Zelandii,  stwierdziłem, że zamówię i najwyżej będę go mieć przed samochodem.

Urządzenie zostało przysłane tydzień po sfinalizowaniu wszystkiego. Tranzyt był w maju, kiedy wszystko było jeszcze zamknięte, więc kiedy napisałem po dwóch tygodniach do producenta, to dostałem informację, że ciągle czekają na pierwszy z czterech samolotów. Po około 1,5 miesiąca w końcu dotarł!

Copilot – podejście pierwsze (Ma w sobie coś z Bentleya!)

Po wyciągnięciu urządzenia z opakowania (niezbyt specjalnego), pierwsze, co mi przyszło na myśl, to Bentley. Myślę, że jest to kwestia logo Copilot. Trzeba jednak przyznać, że urządzenie jet naprawdę eleganckie. Całe czarne, z czerwoną lub zieloną diodą sygnalizującą działanie.

Copilot

U góry znajdziemy wejście na USB-C, a na dole na USB. Dlaczego? Za pomocą USB-C podpinamy Copilot do samochodu. Często jednak w samochodach jest tylko jedno gniazdo USB z przodu (ja tak mam). W tym wypadku możemy podłączyć kabel z USB do Copilot i np. ładować nasz telefon! Sprytnie!

Copilot

Po podłączeniu urządzenia do samochodu pojawił się… Ekran wyszukiwania CarPlay, czyli nic nowego. Kombinowałem i kombinowałem z kabelkiem, ale bez skutku. Napisałem do supportu i odpisali, że kabel może być uszkodzony. Zaproponowali wykorzystanie innego. Miałem trzy pod ręką.

Podpiąłem pierwszy USB-C, ale był bez przesyłu danych i tylko dawał napięcie na urządzenie bez możliwości uruchomienia CarPlay. Drugi kabel nie pasował (Copilot ma nienaturalnie głęboko usadowione gniazdo dla USB-C, moim zdaniem to wada konstrukcyjna).  Trzeci też nie działał… Tak zrezygnowany odpuściłem sobie walkę z Copilot i pozostałem przy kablu.

Copilot – podejście drugie

Drugie podejście było w zeszły weekend, kiedy dostałem dedykowaną ładowarkę indukcyjną do samochodu. W pierwszej chwili, kiedy  ją zobaczyłem na AliExpress, stwierdziłem, że to trochę ściema, ale spróbuję. Jednak kiedy ją dostałem do rąk, stwierdzam, że to całkiem fajny produkt.

Po tym jak miałem ładowarkę stwierdziłem, że dam jeszcze jedną szansę Copilot. Poszedłem do samochodu z całym naręczem kabli i stwierdziłem, że się nie poddam! Udało się z trzecim podejściem. Ekran pokazał CarPlay i zaczęła się konfiguracja.

Jak skonfigurować Copilot?

Całość zajmuje kilka minut i trzeba ją wykonać tylko raz, ponieważ telefon automatycznie połączy się za każdym kolejnym razem.

Copilot

  1. Włącz tryby Bluetooth i WiFi w telefonie iPhone. Upewnij się, że tymczasowo rozłączysz się z istniejącą siecią Bluetooth lub WiFi, taką jak samochodowy Bluetooth lub domowa sieć Wi-Fi.
  2. Podłącz adapter Copilot do portu USB CarPlay w samochodzie. Copilot wyświetli czerwone światło.
  3. Poczekaj, aż na ekranie pojazdu pojawi się monit konfiguracji. Może to potrwać do 30 sekund.
  4. Kliknij przycisk wyszukiwania.
  5. Wybierz telefon, z którym chcesz się sparować lub połącz za pomocą urządzenia Bluetooth wyświetlanego na ekranie.
  6. Wybierz „Sparuj” na iPhonie, gdy pojawi się powiadomienie.
  7. Zaktualizuj oprogramowanie Copilot, aby mieć pewność, że masz najnowsze aktualizacje.

Gdyby nie zabawa z kablami, to całość zajęłaby może z 30 sekund. Już po chwili trzymałem w ręku telefon, a na ekranie widziałem CarPlay! Pozostała jeszcze kwestia ładowarki i wręcz idealne współdziałanie ładowarki z Copilot. Ładowarka jest gumowa i dopasowuje się do miejsca, w którym jest umieszczona. W schowku, gdzie chciałem ją włożyć, jest wgłębienie, przez co telefon nie miał pełnego styku z ładowarką. Wystarczyło jednak na spód dać Copilot i wszystko idealnie zagrało!

Copilot

Jak zaktualizować oprogramowanie?

Aktualizacja oprogramowania to trochę więcej zabawy, ale nie ma tragedii. Wystarczy wykonać poniższe kroki:

  1. Podłącz swój iPhone do adaptera Copilot i poczekaj, aż CarPlay pojawi się na ekranie pojazdu.
  2. Otwórz Safari na swoim iPhonie i przejdź do strony http://192.168.50.2
  3. Jeśli aktualizacja jest dostępna, dotknij, aby zaktualizować.
  4. Poczekaj, aż pasek postępu zgłosi 100% ukończenia.
  5. Poczekaj, aż CarPlay uruchomi się ponownie i pojawi się ponownie na ekranie pojazdu.

Gotowe, wasz Copilot jest teraz zaktualizowany i możecie działać!

Efekt przerasta moje oczekiwania!

Copilot świetnie rozszerza użyteczność CarPlay. Kiedy odpalamy samochód, automatycznie uruchamia się CarPlay. Nie muszę nic podpinać! A jeśli chcę go sobie podładować , po prostu kładę urządzenie na mojej ładowarce indukcyjnej. Grubość Copilot + ładowarka + telefon idealnie wpasowuje się w mój schowek, który mogę zamknąć. Wszystko jest schludne i eleganckie!

Copilot

Jeśli macie CarPlay, to koniecznie polecam Wam Copilot. Nie jest to tani produkt, ale widziałem też rozwiązania od innych firm. Podejrzewam, że działają podobnie. Jest to naprawdę duża zmiana w użytkowaniu tego systemu! A jak dołożycie sobie do tego ładowarkę, o której pisałem, to otrzymacie zestaw idealny!

Bardzo podobało mi się też podejście supportu. Nie działa? Zaraz wysyłamy nowy. Widać, że bardzo dbają o markę i nie chcą, żeby było coś nie tak. Gorąco polecam Wam  kontakt z nimi w razie jakichkolwiek problemów. Obsługa klienta Copilot jest na naprawdę wysokim poziomie.

Urządzenie możecie kupić na tej stronie. Jego cena to 148,95 euro.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

4 myśli na “Copilot – recenzja urządzenia do bezprzewodowego Apple CarPlay

  1. Włóczykij? pisze:

    Super, a jest jakies urzadzenie dajace car play w „klasycznej” nawigacji co ma tylko bt?

    1. SmartMe pisze:

      Musisz mieć radio z CarPlay. Sporo ich na Ali m.in.

      1. Włóczykij? pisze:

        Chyba to sie ie da, bo tam poza radiem i navi jest jeszcze cale info o samochodzie (porsche cayenne).

Dodaj komentarz