Kilka dni jeden z moich kolegów wręczył mi ściemniacz Blebox, żebym trochę się nim pobawił. Nigdy nie myślałem o tym, że potrzebuję takiego urządzenia. Ale teraz już wiem, że tak jest! Recenzja Blebox wLightBoxS.
Pierwsze pytanie, które się pojawi to: co to jest ściemniacz i do czego służy? Jeśli macie LED, które nie są inteligentne, to pewnie świecą Wam tak, jak sobie zażyczył producent. Czasem jednak nie chcemy zbyt mocnego światła, bo zwyczajnie nas oślepia. Wolimy, żeby było słabsze, bardziej nastrojowe. Do tego właśnie służy ściemniacz.

Ściemniacz

Ściemniacz Blebox – pierwsze wrażenie i montaż

Pudełko jest malutkie, a urządzenie jeszcze mniejsze! To jest naprawdę miniaturowej wielkości produkt. Wygląda jak kostka z trzema miejscami do podpięcia kabli. Dzięki takiemu rozmiarowi będziecie mogli ją wygodnie schować tam, gdzie znajduje się zasilacz do Waszych LED-ów.

Ściemniacz

Montaż również jest bardzo prosty. Wystarczy, że zamontujecie je za swoim zasilaczem do LED-ów. W moim przypadku musiałem tylko mieć jedną, potrójną złączkę wago i dwa kawałki kabla. Po 10 minutach  całość bardzo fajnie działała. Pamiętajcie jednak, że jeden dimmer będzie wam działać na jednym zasilaczu. Ja w jednym z pokojów mam aż trzy zasilacze. W efekcie tego potrzebowałbym mieć trzy ściemniacze.

Aplikacja

Kiedy już zainstalujecie ściemniacz, należy się z nim połączyć przez WiFi i podpiąć go do aplikacji. U mnie pojawił się od razu i mogłem zacząć go testować praktycznie z miejsca. Ledy zmieniały swój poziom jasności bez żadnego problemu. Aplikacja daje nam również całkiem sporo możliwości. Możemy zmieniać jasność suwakiem:

Możemy też wybrać jedną z dostępnych opcji:

  1. Wyłączone,
  2. 25%,
  3. 50%,
  4. 75%,
  5. 100%.
Ściemniacz
Ściemniacz

Poza tym, mamy możliwości budowania harmonogramu.Możemy zdecydować, że rano, kiedy wychodzimy do pracy, LED-y mają być włączone na 100%. Za to, gdy wracamy zmęczeni z pracy, będą działać tylko na 50%, żeby nas rozluźnić. Kolejnym plusem tej aplikacji jest to, że urządzenie można podpiąć do WiFi. Dzięki temu możemy nim sterować z każdego miejsca na ziemi!

Ściemniacz
Ściemniacz

HomeKit i Home Assistant

Nie widziałem opcji integracji z Home Kit, nawet po Homebridge. Jeśli ktoś z czytelników wie o takim rozwiązaniu, niech napisze w komentarzu – natychmiast zaktualizuję wpis!

Z Home Assistant jest lepiej, bo ok. 9 miesięcy temu powstał gotowy komponent. Możecie go pobrać z tej strony. Znajdziecie tam gotowe komponenty do SwitchBox’a, wLightBox(d) oraz właśnie Dimmera. Podpięcie go do Home Assistant pozwoli wam zaoszczędzić miejsce z kolejną aplikacją na telefonie.

Ściemniacz – ogólne wrażenie i podsumowanie

Podsumowując, jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tym rozwiązaniem. Prostota podłączenia i efekt końcowy są naprawdę zadowalające. Sam miałem egzemplarz wyłącznie na testy, więc niebawem będę musiał go zwrócić, ale na pewno go kupię! Szczególnie przyda się w jednym z pokojów, gdzie LED-y świecą aż rażą w oczy…

Zatem trzy razy na tak!


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Jedna myśl na temat “Blebox wLightBoxS – miniaturowy ściemniacz

Dodaj komentarz