Są dwa istotne momenty w życiu związane z zewnętrznymi roletami. Pierwszy, gdy się pojawiają i możesz je zasunąć. Wtedy zwiększa się poczucie bezpieczeństwa i nareszcie możemy spać w pełnej ciemności. Drugi moment to ta chwila, kiedy urządzenie możemy je zautomatyzować i cieszyć się jak dzieci na myśl, że nie trzeba będzie znowu robić obchodu po całym mieszkaniu! Świetnym produktem, który Wam zautomatyzuje rolety, jest Shelly 2.5.
Shelly 2.5 to nie jest pierwszy produkt, który miał mi zautomatyzować sterowanie roletami. Pierwszym był Aqara Relay, którego recenzję znajdziecie tutaj. Ogółem świetne urządzenie, choć z jednym dużym mankamentem: było bardzo duże. Więc upchnięcie go w puszce było niemożliwe. Wtedy właśnie mój wzrok zatrzymał się na Shelly 2.5. A jako że jestem fanem nadgryzionego jabłka, to wybrałem wersję z wgranym HomeKit.

Zwróćcie jednak uwagę, z jakim softem wybieracie Shelly 2.5. Homekit Ravencore ma aktualnie lukę bezpieczeństwa, która pozwala na nieautoryzowany dostęp. HAA jest załatany.

Czym się ona różni od tej zwykłej? Ma wgrane inne oprogramowanie, które pozwala ją dodać do aplikacji DOM. Nie będziecie jednak mogli jej dodać do oryginalnej aplikacji. Coś za coś.

Na marginesie warto zaznaczyć, że Shelly 2.5 wyposażono w pomiar mocy, który za pośrednictwem HomeKit pozwala sprawdzić poziom zużycia energii elektrycznej zarówno dla wszystkich urządzeń, jak i każdego kanału z osobna.

Pierwsze wrażenie z Shelly 2.5

Kiedy przyszło do mnie pudełko z Shelly 2.5, to wiedziałem, że to jest to! Było znacznie mniejsze od pudełka Aqary. Wyciągnąłem urządzenie z opakowania: jakie niewielkie! Shelly 2.5 został zbudowany z myślą o naszych puszkach i to widać na pierwszy rzut oka.  W opakowaniu znalazłem oryginalną instrukcję Shelly ze schematem podłączenia i dodatkową instrukcję, jak dodać Shelly do aplikacji Dom. Dzięki temu ustawienie sterowania rolety jest łatwe i dostępne dla każdego.

Shelly 2.5

Nad kwestią estetyki czy kolorów nie będę się zbytnio rozwodzić. Zgodnie z założeniami, i tak finalnie urządzenie ma się schować w puszce.

Montowanie Shelly 2.5

Podpięcie Shelly 2.5 do puszki musi się odbyć zgodnie ze schematem. Razem z instrukcją dostajecie trzy schematy podłączenia. Ten, którego użyłem, dotyczył podłączenia rolet. I tutaj trzeba zacząć od tego, że podłączanie tych urządzeń to zabawa z energią elektryczną. Więc najlepiej, żeby robiła to osoba z doświadczeniem w obsłudze. Jeśli nigdy tego nie robiliście, to nie próbujcie się uczyć z Shelly 2.5. Jeśli coś źle podepniecie, to możecie narobić szkód urządzeniu albo zrobić sobie krzywdę.

Shelly 2.5 montowanie

Do zamontowania Shelly 2.5 potrzebujecie sporo kabli. W moim przypadku były to dwa kable uziemiające, które podłączyłem do Shelly poprzez rozgałęźnik. Następnie dwa kable neutralne, również podłączone przez rozgałęźnik. Później przewody od rolet i na koniec przewód fazowy poprzez SW1 i SW2 do przełącznika.

Jak zatem sami widzicie, trochę tych kabli jest. Jeśli chcecie zobaczyć podłączanie krok po kroku, to zapraszam Was na nasz kanał Youtube, na którym to opublikujemy.

Shelly 2.5

Największym problemem po podpięciu wszystkich kabli była ich objętość. Nawet jeśli samo urządzenie Shelly 2.5 jest niewielkie, to upchnięcie go w puszcze 60mm było naprawdę trudne. Całościowo zajęło nam to ok. 2,5 godziny, z czego 1 godzina to było upychanie w puszce.

Uruchomienie Shelly 2.5

Instalacja i konfiguracja nowego Shelly nie jest taka prosta. Co prawda dostajemy ją na kartce, ale paru informacji brakuje. Dlatego tutaj ją opiszę jeszcze raz, ale ze swoimi komentarzami.

  • Podłącz urządzenie do zasilania.
  • Połącz się z siecią rozgłaszaną przez urządzenie: w moim wypadku było to RavenCore.
  • W przeglądarce internetowej wpisz adres urządzenia. Adres będzie indywidualny. U mnie otworzył się automatycznie.
  • Spośród dostępnych sieci wybierz tę,do której ma się łączyć, i wpisz hasło.
  • Urządzenie do sterowania roletami powinno uruchomić się ponownie i powinien być słyszalny charakterystyczny klik.

Kolejny etap to dodanie urządzenia Shelly 2.5 w aplikacji Dom. Oto instrukcja krok po kroku.

  • Musicie wejść do aplikacji HomeKit i kliknąć plus w prawym, górnym rogu.
  • Później klikacie „Dodaj akcesorium”.
  • Następnie wybieracie opcję, zgodnie z którą nie możecie zeskanować kodu i chcecie go wpisać ręcznie.
  • Wpisujecie ręcznie kod parowania, który powinien znajdować się na górze waszej papierowej instrukcji.

W tym momencie urządzenie pojawi się w aplikacji Dom, ale jako pojedynczy przycisk. Jeśli go klikniecie to nic się nie stanie. Żeby zaczął działać poprawnie, musicie ściągnąć aplikację Eve. Są w niej widoczne wszystkie urządzenia, która macie podpięte do HomeKit.

Sprawdźcie czy w Eve macie wszystko ustawione identycznie jak na zdjęciach powyżej. Dzięki temu w HomeKit zmieni się Wam pojedynczy przycisk w podwójny. Tym samym będziecie mogli finalnie sterować roletami w górę, dół oraz zatrzymywać je.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

30 myśli na “Shelly 2.5 – czyli automatyzacja rolet (wersja HomeKit)

  1. Michał Czarkowski pisze:

    Czy w Homekit to ma ikonke rolet czy zwyklego
    przelacznika?

    1. SmartMe pisze:

      Michał, zwykłego przełącznika

    2. oO0o pisze:

      U mnie jest ikona rolety

  2. The Truth pisze:

    A to czemu skonfigurowałeś to jako Switch a nie roletę? Jako „Window Covering” albo „Garage Door”?

    1. SmartMe pisze:

      Nie wiedziałem, że mam wybór. Zrobiło się to automatycznie. Jesteś w stanie opisać jak to zmienić?

  3. oO0o pisze:

    Jakiego rodzaju fizycznego przełącznika do rolet należy użyć żeby dobrze współpracował z Shelly? Taki, którego pozycja po wciśnięciu zostaje wciśnięta czy taki, który odbija jak w przełączniku dzwonkowym?

    1. SmartMe pisze:

      Działa dla obu, ale z doświadczenia Ci powiem, żebyś brał z wciśniętą pozycją, a nie dzwonkowy. Musisz tylko pamiętać, żeby go wyłączać (ja to robię automatyzację) bo może naraz chcieć jechać w górę i dół

      1. oO0o pisze:

        Dziękuję. Myślałem, że dzwonkowy będzie lepszy bo nie będzie sytuacji że np. przycisk w górę został wciśnięty, a w aplikacji dom ktoś wciśnie w dół.

        1. SmartMe pisze:

          Możesz mieć taką sytuację jak najbardziej. Kwestia wygodym, ja przestałem używać przycisków w ogóle. Wszystko robią sceny i harmonogramy.

          1. oO0o pisze:

            Dostałem wreszcie Shelly i wszystko działa bardzo dobrze. Włącznik typu dzwonkowego (odbijający po wciśnięciu) jest idealny – jedno przyciśnięcie powoduje całkowite zamknięcie (lub otwarcie drugim klawiszem) rolety. Naciśnięcie podczas zamykania/otwierania powoduje zatrzymanie rolety w danej pozycji. Przycisk w HomeKit widoczny jest jako roleta więc jest tylko jeden zarówno do otwarcia jak i zamknięcia, a w trakcie pracy silnika rolety pokazuje status: otwieranie/zamykanie.

          2. SmartMe pisze:

            Zmieniłeś właśnie mój świat. Jak można w ten sposób skonfigurować Shelly?

          3. oO0o pisze:

            Ja zakupiłem Shelly z wgranym już oprogramowaniem pod HomeKit – z tego co widzę to wgrany jest RavenCore v2. Po uruchomieniu i podstawowej konfiguracji Shelly zachowuje się jak opisałem powyżej – dokładnie tak jak chciałem.

          4. Chris Krawczyk pisze:

            Zakupiłem shelly 2.5 pod HomeKit i mam dwa włączniki – jeden do rolety w dół – drugi do rolety w górę i nie mogę przez EVE zmienić na przełącznik roletowy bo nie wiem gdzie się to robi? Czy można to jakoś zmienić?

          5. oO0o pisze:

            Ja EVE nawet nie instalowałem. Mam wgrany ravencore v2 z powyższą konfiguracją (Json powyżej) i widoczny jest 1 przycisk z ikoną rolety

          6. SmartMe pisze:

            A gdzie kupowałeś? U mnie nie działa :/

          7. kaktus pisze:

            W sumie jest jakaś instrukcja. jak podgrać takiego JSONa? Czy może można to zmodyfikować przez Eve?

          8. SmartMe pisze:

            Muszę chyba zrobić o tym dedykowany artykuł, żeby było jasne

          9. kaktus pisze:

            Byłoby super choć udało mi się to już testowo rozkminić 🙂 ale zanim podpiąłem to nie było takie oczywiste

          10. oO0o pisze:

            Masz wgrany RavenCore v2?

          11. SmartMe pisze:

            Dokładnie, w takim razie muszę się bardziej przyjrzeć w jaki sposób mogę to zmienić.

          12. oO0o pisze:

            Sprobuj zmienić konfigurację na taką: JSON:
            {„c”:
            {„l”:0,”b”:[{„g”:2,”t”:5}]},
            „a”:[{
            „t”:45,
            „o”:30,
            „c”:30,
            „0”:{„r”:[{„g”:15},{„g”:4,”v”:1}]},
            „1”:{„r”:[{„g”:15,”v”:1},{„g”:4}]},
            „2”:{„r”:[{„g”:15},{„g”:4}]},
            „3”:{„r”:[{„g”:15},{„g”:4,”i”:1}]},
            „4”:{„r”:[{„g”:15,”i”:1},{„g”:4}]},
            „f3”:[{„g”:5,”p”:0}],
            „f4”:[{„g”:13,”p”:0}]}
            ]}

          13. Adrian pisze:

            Tutaj trochę inna konfiguracja JSONa:

            {„c”:
            {„l”:0,”b”:[{„g”:2,”t”:5}]},
            „a”:[{
            „t”:45,
            „o”:18,
            „c”:14,
            „f”:70,
            „0”:{„r”:[{„g”:15},{„g”:4,”v”:1}]},
            „1”:{„r”:[{„g”:15,”v”:1},{„g”:4}]},
            „2”:{„r”:[{„g”:15},{„g”:4}]},
            „3”:{„r”:[{„g”:15},{„g”:4,”i”:0.2}]},
            „4”:{„r”:[{„g”:15,”i”:0.2},{„g”:4}]},
            „f3”:[{„g”:5,”i”:1,”p”:0,”t”:0}],
            „f4”:[{„g”:13,”i”:1,”p”:0,”t”:0}]}
            ]}

            Podany przykład: Otwieranie 18 sekund, zamykanie 14 sekund, korekcja nieliniowa 70%.

            Można skalibrować pod swoje rolety.

          14. SmartMe pisze:

            Dzięki! wypróbuję 🙂

          15. Adrian pisze:

            Jak zrobić w HomeKit żeby roleta zatrzymała się natychmiastowo? Teraz mam skonfigurowane w aplikacji tak, że jest tylko jeden przycisk (jako roleta) – jedno wciśnięcie powoduje otwieranie, kolejne wciśnięcie zamykanie itp. Fizycznie mam dwa przyciski, shelly ustawione z json-em żeby działał jako roleta i fizycznie mogę zatrzymać kiedy chcę. Jak w takim razie zrobić zatrzymanie rolet przez apke? Macie jakieś pomysły?

          16. Adrian pisze:

            Jak zrobić w HomeKit żeby roleta zatrzymała się natychmiastowo? Teraz mam skonfigurowane w aplikacji tak, że jest tylko jeden przycisk (jako roleta) – jedno wciśnięcie powoduje otwieranie, kolejne wciśnięcie zamykanie itp. Fizycznie mam dwa przyciski, shelly ustawione z json-em żeby działał jako roleta i fizycznie mogę zatrzymać kiedy chcę. Jak w takim razie zrobić zatrzymanie rolet przez apke? Macie jakieś pomysły?

  4. Adrian pisze:

    Tez tak macie, że co chwile tracicie połączenie z roletami w HomeKit? Nie wiem czy to jest problem z samym softem HAA w Shelly czy z routerem (nie mam przypisanego stałego adresu IP). A może lepiej zresetowac do ustawień fabrycznych i wgrać Shelly do HomeKit przez wtyczkę w Homebridge?

    1. SmartMe pisze:

      Czasem się zdarza, ale nie co chwilę. HAA jest dość ok. Spróbuj mu przypisać ten stały adres i zobacz, czy to rozwiąże problem.

  5. Sebasdzk pisze:

    Witam czy ktoś może opisać jak skonfigurować shelly 2.5 tak aby w HomeKit był tylko jeden przycisk rolety ??

    1. SmartMe pisze:

      Ja nad tym będę siedzieć we wtorek, więc zrobię poradnik.

Dodaj komentarz