Podejmując decyzję o postawieniu HomeBridge, pojawia się kolejne pytanie – jakie wybrać wtyczki? Sprawne i bezproblemowe wtyczki HomeBridge sprawią, że upragniony sprzęt pojawi się w HomeKit. Z kolei wtyczki wadliwe mogą sprawić, że konieczne będzie wgranie backupu waszego HB.
Wszystkie wtyczki HomeBridge, o których będziemy pisać, są sprawdzone i w pełni sprawne w momencie pisania artykułu. Jeśli okaże się, że macie z nimi jakieś problemy, dajcie nam proszę znać w komentarzach. Będziemy aktualizować to na bieżąco.
Config UI X
Zaczniemy od najważniejszej wtyczki, która sprawi, że kompletnie inaczej spojrzycie na HomeBridge. To jej widok jest zdjęciem tytułowym tego artykułu. Jest to nakładka graficzna na cały system. Dzięki niej wyjdziecie poza terminal i będziecie mogli zarządzać wygodnie wtyczkami w interfejsie webowym. Config UI X to wtyczka, którą musicie mieć, szczególnie dlatego, że jest na bieżąco rozwijana i ma wsparcie dla języka polskiego!
HomeBridge w 10 minut
Wtyczki HomeBridge dla Google
Podstawową wtyczką dla Google jest Homebridge Google Smart Home. To właśnie dzięki niej możemy sterować urządzeniami HomeBridge poprzez Google Home. Szerzej omówiliśmy to w tym artykule.
Temperatura naszej maliny
Ważną wtyczką jest nas Homebridge Raspberrypi Temperature. Dzięki niej możemy na bieżąco sprawdzać, jaka jest temperatura Raspberry Pi 4B. Zwróćcie jednak uwagę na to, żeby usunąć ją z ulubionych w waszej aplikacji Dom. W przeciwnym razie zaburzy Wam pokazywanie temperatury w całym domu.
Wtyczki HomeBridge dla Xiaomi
Zaczynamy od Xiaomi, które będzie posiadać całą podsekcję. Jest to związane z tym, że sprzętów Xiaomi jest naprawdę dużo, a co za tym idzie – również wtyczek jest bardzo wiele. Jeśli więc szukacie wtyczek od tego chińskiego producenta, to dobrze trafiliście!
Odkurzacz
W kwestii odkurzaczy Xiaomi polecamy Wam wtyczkę Homebridge Xiaomi Roborock Vacuum. Wtyczka wspiera zarówno roboty Roborock, jak i Mijia. Musicie jednak pamiętać o tym, że w HomeKit nie ma czegoś takiego jak odkurzacze, zatem Wasz odkurzacz będzie widniał w postaci Wiatraka. Wykorzystujemy to do robota Roborock S6.
Oczyszczacz
Kolejne, bardzo popularne urządzenia Xiaomi to oczyszczacze. Chwilę zajęło znalezienie wtyczki działającej z Mi Air Purifier 3, ale w końcu się udało. W pełni działającą wtyczką jest Homebridge Xiaomi Air Purifier3. Ta wtyczka wspiera wyłącznie trzecią wersję oczyszczacza.
Nawilżacz
U siebie mam dwa nawilżacze, które miałem okazję recenzować. Nawilżacz ewaporacyjny oraz nawilżacz ultradźwiękowy. Udało mi się znaleźć wtyczkę, która świetnie działa z nawilżaczem ewaporacyjnym, ale niestety z nawilżaczem ultradźwiękowym jeszcze dobrze nie działa. Niemniej jednak, jeśli macie pierwszy typ, to polecamy Homebridge Smartmi Humidifier.
Oświetlenie
Jeśli chodzi o oświetlenie, to jedynego, czego mi brakowało, to Lampy Led od Philips – Xiaomi. Świetnie jednak sprawuje się Homebridge Mi Philips Light. Wspiera ona trzy urządzenia:
1.Mi Philips Smart Bulb
2.Mi Philips Table Lamp 2
3.Mi Philips Ceiling Lamp
Wtyczki do gniazdka
Wtyczki Xiaomi, które mieliśmy okazję testować, miały ten mankament, że działały tylko po WiFi. Można je jednak bez problemu dodać do HomeBridge. Idealnie służy do tego Homebridge Mi Outlet. Wspiera ona aż 6 produktów:
- Mi PlugBase
- Mi PlugBase With USB
- Mi Intelligence Pinboard
- Mi Qing Pinboard
- Mi Qing Pinboard With USB
- Mi Plug Base Enhanced
Wtyczki HomeBridge dla telewizorów
Jeśli jesteście posiadaczami telewizora LG sprzed 2019 roku lub wielu innych modeli, to nie posiadacie wsparcia HomeKit. Na szczęście z pomocą przychodzi nie co innego, jak właśnie HomeBridge! Używamy dwóch wtyczek do dwóch różnych telewizorów.
LG WebOs
Do LG używamy wtyczki HomeBridge Webos TV. Dzięki niej nie tylko włączymy i wyłączymy telewizor, ale również przełączymy kanał, zmienimy głośność oraz będziemy sterować za pomocą HDMI. Wtyczka ma własne ustawienia (duży plus), które oferuję sterowanie praktycznie wszystkim.
Panasonic Viera
Drugi telewizor, jaki posiadamy, to Panasonic z 2014 roku. W jego wypadku polecam wtyczkę Homebridge Panasonic Viera Tv. W tym wypadku musicie jednak sprawdzić, czy Wasz telewizor obsługuje opcję „Power On Standby”. Jeśli tak, to instalujcie od razu. A jeśli nie, niestety nie będziecie w stanie go uruchomić. Jedyną opcją będzie możliwość wyłączenia telewizora. Możecie ją wykorzystać przy scenach „Dobranoc” i „Do widzenia”.
Wtyczki HomeBridge – podsumowanie
Na ten moment to wszystko. Jeśli sami chcielibyście się podzielić swoimi ulubionymi wtyczkami, to gorąco zachęcamy Was do komentowania tego artykułu!