Geneza problemu

W 2017 roku portal internetowy smartairfilters.com zwrócił uwagę, że oczyszczacze powietrza utrzymują poziom zanieczyszczenia wyższy niż zalecany przez organizację WHO. Wartości zalecane przez WHO:

  • Średnia dobowa: PM2.5 < 25 μg/m3 , PM10 < 50 μg/m3 ,
  • Średnia roczna: PM2.5 < 10 μg/m3 , PM10 < 20 μg/m3 .

W teście brał udział także Xiaomi Air Purifier 2 i wypadł wyjątkowo niekorzystnie. Testy wykazały, że w czasie 12-godzinnego testu jego działania, przez 86% czasu w pokoju utrzymywał poziom zanieczyszczeń, które organizacja WHO uznaje za szkodliwe dla zdrowia. Być może chińskie standardy są bardziej liberalne w tym temacie. Zwrócono także uwagę na to, że powodem może być duża niedokładność czujnika poziomu AQI (indeks jakości powietrza), który występuje w modelu Mi Air Purifier 2.

Od tamtego czasu w oczyszczaczach Xiaomi wiele poprawiono. Począwszy od modelu 2S, zastosowano dokładniejszy czujnik pyłu zawieszonego – laserowy czujnik PM2.5, a w najnowszych odmianach z dopiskiem H (2H i 3H), wprowadzono lepsze filtry powietrza.

Jednak nawet w najnowszym modelu 3H (podobnie jak w 2S, który także posiadam), mam wrażenie, że oczyszczacz w trybie automatycznym nie zawsze działa tak, jakbym tego chciał, w szczególności w niższych zakresach PM2.5 np. od 20 do 40. Często jego moc w tym przedziale jest na tyle mała, że zanieczyszczenie w pokoju utrzymuje się w tych granicach i nie chce spaść niżej. Najczęściej zdarza się tak przy większym zanieczyszczeniu na zewnątrz lub kiedy umieścimy oczyszczacz w większym pomieszczeniu.

Jak poprawić tryb automatyczny w Xiaomi Air Purifier

Na wstępnie chciałbym zaznaczyć, że rozwiązanie przedstawione w poradniku nie jest idealne. Polegać będzie na utworzeniu odpowiednich reguł automatyzacji w aplikacji Xiaomi Home (Mi Home).  Reguły te mają jednak wadę:

  • Nie można dowolnie wybrać prędkości obrotów wentylatora, są jedynie tryby: nocny, ręczny i automatyczny (a także wyłącz).

Definiowanie automatyzacji, wykorzystując dowolny z 16 poziomów prędkości wentylatora, możliwe jest tylko dzięki integracjom oczyszczacza z innymi systemami, np. Home Assistant. Niestety nie ma jeszcze integracji dla Air Purifier 3/3H, ale za to wersje 2 i 2S działają z Home Assistant wyśmienicie (w osobnym poradniku pokażę, jak je skonfigurować).

Instrukcja wykonania

Zacznę od założeń. Zakładam, że oczyszczacz będzie działał bez naszej dodatkowej ingerencji, tzn. bez ręcznej zmiany ustawień, wyboru przez nas trybów, ani nawet włączania i wyłączania urządzenia. Jeśli chcemy wprowadzić godziny działania i bezczynności oczyszczacza, potrzebne będą dodatkowe reguły.

Poniżej znajduje się wykres przedstawiający na pomarańczowo, jak według mnie zachowuje się tryb automatyczny oczyszczacza Xiaomi, oraz na niebiesko – jak będzie działał po utworzeniu nowych reguł automatyzacji w Xiaomi Home. Zaznaczam, że wartości procentowe wykresów są tylko orientacyjne – fabryczne działanie Xiaomi jest pewnie trochę bardziej skomplikowane, niż przedstawiłem. Najważniejsze na wykresie jest to, że próg zwiększenia mocy oczyszczacza w fabrycznym trybie automatycznym jest trochę za wysoki.

Dzięki regułom automatyzacji, obniżymy ten próg, dzięki temu urządzenie będzie w stanie utrzymać niższy poziom PM2.5. Zrealizujemy to w taki sposób, że w przedziale PM2.5 od 15 do 40, automatyzacja ustawi oczyszczacz na wcześniej zdefiniowaną przez nas wartość trybu ręcznego, która będzie wyższa w tym przedziale niż daje nam tryb automatyczny.

Warto wybrać wartość trybu ręcznego (pozioma niebieska linia na wykresie o wartości 20%) i już jej nie zmieniać.

Punkt zaznaczony okręgiem na wykresie, to punkt zmiany pomiędzy trybami ręcznym i automatycznym. Dobrze, żeby była to płynna zmiana. U mnie dla PM2.5 = 40, płynna była wartość trybu ręcznego dla pomieszczenia 7-12 m2.

Wartości PM2.5: 10, 15, 25 i 40 sprawdziły się u mnie, Ty możesz wybrać inne przedziały, natomiast warto pamiętać o zaleceniach WHO. Dlatego właśnie przyjąłem, że przy 25 chcę zmieniać tryb na mocniejszy.

Należy utworzyć 4 reguły automatyzacji w Xiaomi Home (Mi Home):

  1. Gry PM2.5 < 10, wyłączamy oczyszczacz,
  2. Gdy 10 < PM2.5 < 15, ustawiamy na tryb automatyczny,
  3. Gdy 25 < PM2.5 < 40, ustawiamy na tryb ręczny,
  4. Gdy PM2.5 > 40, ustawiamy na tryb automatyczny.

Na schemacie poniżej, nad klamrami wypisałem tryby, w jakich chciałbym, żeby znajdował się oczyszczacz w zależności od przedziału PM2.5.

Do tych czterech reguł opcjonalnie można dodać jeszcze dwie ręcznie uruchamiane sceny, aby móc jednym kliknięciem włączać/wyłączać wszystkie 4 reguły. Można również ustawić okres efektywności reguł tzn. w których godzinach reguły będą aktywne.

Całość w aplikacji będzie prezentować się następująco:

Podsumowanie

Konfiguracja automatyzacji w Xiaomi Home nie jest idealna. Jednak dzięki niej w prosty sposób, bez dodatkowych systemów tj. Home Assistant, możemy wprowadzić modyfikację poprawiającą działanie trybu automatycznego oczyszczaczy Xiaomi. Przedziały PM2.5 oraz wartość trybu ręcznego możemy zdefiniować wedle uznania i warunków pomieszczenia, w którym stoi oczyszczacz. Np. w moim Xiaomi Air Purifier 3H wybrałem wartość trybu ręcznego 7-12 m2, która odpowiada trybowi automatycznemu dla PM2.5 = 40 (aby przejście pomiędzy trybami było płynne). Dla PM2.5 = 60 będzie to już prawdopodobnie 12-22 m2.

Xiaomi 3H – wykorzystajcie kupon oraz kod, aby kupić go w cenie 487,35 zł!


Fascynat nowych technologii, któremu pomysły po prostu nigdy się nie kończą! Ciągle odkrywa nowe sprzęty do przetestowania, projektuje smart rozwiązania i sam je buduje. Człowiek orkiestra, który dodatkowo świetnie tańczy! Ps. to on odkrył, jak się porozumieć z chińskim budzikiem, więc szacunek ;)

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty