Geneza problemu

W 2017 roku portal internetowy smartairfilters.com zwrócił uwagę, że oczyszczacze powietrza utrzymują poziom zanieczyszczenia wyższy niż zalecany przez organizację WHO. Wartości zalecane przez WHO:

  • Średnia dobowa: PM2.5 < 25 μg/m3 , PM10 < 50 μg/m3 ,
  • Średnia roczna: PM2.5 < 10 μg/m3 , PM10 < 20 μg/m3 .

W teście brał udział także Xiaomi Air Purifier 2 i wypadł wyjątkowo niekorzystnie. Testy wykazały, że w czasie 12-godzinnego testu jego działania, przez 86% czasu w pokoju utrzymywał poziom zanieczyszczeń, które organizacja WHO uznaje za szkodliwe dla zdrowia. Być może chińskie standardy są bardziej liberalne w tym temacie. Zwrócono także uwagę na to, że powodem może być duża niedokładność czujnika poziomu AQI (indeks jakości powietrza), który występuje w modelu Mi Air Purifier 2.

Od tamtego czasu w oczyszczaczach Xiaomi wiele poprawiono. Począwszy od modelu 2S, zastosowano dokładniejszy czujnik pyłu zawieszonego – laserowy czujnik PM2.5, a w najnowszych odmianach z dopiskiem H (2H i 3H), wprowadzono lepsze filtry powietrza.

Jednak nawet w najnowszym modelu 3H (podobnie jak w 2S, który także posiadam), mam wrażenie, że oczyszczacz w trybie automatycznym nie zawsze działa tak, jakbym tego chciał, w szczególności w niższych zakresach PM2.5 np. od 20 do 40. Często jego moc w tym przedziale jest na tyle mała, że zanieczyszczenie w pokoju utrzymuje się w tych granicach i nie chce spaść niżej. Najczęściej zdarza się tak przy większym zanieczyszczeniu na zewnątrz lub kiedy umieścimy oczyszczacz w większym pomieszczeniu.

Jak poprawić tryb automatyczny w Xiaomi Air Purifier

Na wstępnie chciałbym zaznaczyć, że rozwiązanie przedstawione w poradniku nie jest idealne. Polegać będzie na utworzeniu odpowiednich reguł automatyzacji w aplikacji Xiaomi Home (Mi Home).  Reguły te mają jednak wadę:

  • Nie można dowolnie wybrać prędkości obrotów wentylatora, są jedynie tryby: nocny, ręczny i automatyczny (a także wyłącz).

Definiowanie automatyzacji, wykorzystując dowolny z 16 poziomów prędkości wentylatora, możliwe jest tylko dzięki integracjom oczyszczacza z innymi systemami, np. Home Assistant. Niestety nie ma jeszcze integracji dla Air Purifier 3/3H, ale za to wersje 2 i 2S działają z Home Assistant wyśmienicie (w osobnym poradniku pokażę, jak je skonfigurować).

Instrukcja wykonania

Zacznę od założeń. Zakładam, że oczyszczacz będzie działał bez naszej dodatkowej ingerencji, tzn. bez ręcznej zmiany ustawień, wyboru przez nas trybów, ani nawet włączania i wyłączania urządzenia. Jeśli chcemy wprowadzić godziny działania i bezczynności oczyszczacza, potrzebne będą dodatkowe reguły.

Poniżej znajduje się wykres przedstawiający na pomarańczowo, jak według mnie zachowuje się tryb automatyczny oczyszczacza Xiaomi, oraz na niebiesko – jak będzie działał po utworzeniu nowych reguł automatyzacji w Xiaomi Home. Zaznaczam, że wartości procentowe wykresów są tylko orientacyjne – fabryczne działanie Xiaomi jest pewnie trochę bardziej skomplikowane, niż przedstawiłem. Najważniejsze na wykresie jest to, że próg zwiększenia mocy oczyszczacza w fabrycznym trybie automatycznym jest trochę za wysoki.

Dzięki regułom automatyzacji, obniżymy ten próg, dzięki temu urządzenie będzie w stanie utrzymać niższy poziom PM2.5. Zrealizujemy to w taki sposób, że w przedziale PM2.5 od 15 do 40, automatyzacja ustawi oczyszczacz na wcześniej zdefiniowaną przez nas wartość trybu ręcznego, która będzie wyższa w tym przedziale niż daje nam tryb automatyczny.

Warto wybrać wartość trybu ręcznego (pozioma niebieska linia na wykresie o wartości 20%) i już jej nie zmieniać.

Punkt zaznaczony okręgiem na wykresie, to punkt zmiany pomiędzy trybami ręcznym i automatycznym. Dobrze, żeby była to płynna zmiana. U mnie dla PM2.5 = 40, płynna była wartość trybu ręcznego dla pomieszczenia 7-12 m2.

Wartości PM2.5: 10, 15, 25 i 40 sprawdziły się u mnie, Ty możesz wybrać inne przedziały, natomiast warto pamiętać o zaleceniach WHO. Dlatego właśnie przyjąłem, że przy 25 chcę zmieniać tryb na mocniejszy.

Należy utworzyć 4 reguły automatyzacji w Xiaomi Home (Mi Home):

  1. Gry PM2.5 < 10, wyłączamy oczyszczacz,
  2. Gdy 10 < PM2.5 < 15, ustawiamy na tryb automatyczny,
  3. Gdy 25 < PM2.5 < 40, ustawiamy na tryb ręczny,
  4. Gdy PM2.5 > 40, ustawiamy na tryb automatyczny.

Na schemacie poniżej, nad klamrami wypisałem tryby, w jakich chciałbym, żeby znajdował się oczyszczacz w zależności od przedziału PM2.5.

Do tych czterech reguł opcjonalnie można dodać jeszcze dwie ręcznie uruchamiane sceny, aby móc jednym kliknięciem włączać/wyłączać wszystkie 4 reguły. Można również ustawić okres efektywności reguł tzn. w których godzinach reguły będą aktywne.

Całość w aplikacji będzie prezentować się następująco:

Podsumowanie

Konfiguracja automatyzacji w Xiaomi Home nie jest idealna. Jednak dzięki niej w prosty sposób, bez dodatkowych systemów tj. Home Assistant, możemy wprowadzić modyfikację poprawiającą działanie trybu automatycznego oczyszczaczy Xiaomi. Przedziały PM2.5 oraz wartość trybu ręcznego możemy zdefiniować wedle uznania i warunków pomieszczenia, w którym stoi oczyszczacz. Np. w moim Xiaomi Air Purifier 3H wybrałem wartość trybu ręcznego 7-12 m2, która odpowiada trybowi automatycznemu dla PM2.5 = 40 (aby przejście pomiędzy trybami było płynne). Dla PM2.5 = 60 będzie to już prawdopodobnie 12-22 m2.

Xiaomi 3H – wykorzystajcie kupon oraz kod, aby kupić go w cenie 487,35 zł!


Fascynat nowych technologii, któremu pomysły po prostu nigdy się nie kończą! Ciągle odkrywa nowe sprzęty do przetestowania, projektuje smart rozwiązania i sam je buduje. Człowiek orkiestra, który dodatkowo świetnie tańczy! Ps. to on odkrył, jak się porozumieć z chińskim budzikiem, więc szacunek ;)

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

35 myśli na “Ulepszenie trybu automatycznego w Xiaomi Mi Air Purifier 3H

  1. BartekK pisze:

    Wykorzystałem zaproponowane przez Was ulepszenie, ale okazało się, że oczyszczacz się nie włączał wtedy kiedy trzeba.
    Proponuję skorygować sceny w ten sposób, żeby dodać warunek: jeśli PM2.5 > 10 i oczyszczacz wyłączony, to włącz.

    1. Tomek pisze:

      U mnie automatyzacja działa tylko gdy zadany jest tryb auto. Nie przełącza na zadane wartosci do trybu ręcznego

      1. Wojtek Pyszny pisze:

        Mam dokładnie ten sam problem. Jedyne co działa to automatyczne wyzwolenie trybu auto… :/

  2. shyha pisze:

    Czy ktoś wie co wnosi nowa wersja firmware 2.0.5.0014 do 3H?

  3. florin_virdol pisze:

    Hi,
    Thank you for this article, it is very helpful!
    I just set something similar (just slightly changed the values) but, it seems that it stays only in Auto mode, without changing the mode.
    Any thoughts or advices?
    Thank you in advance!
    https://uploads.disquscdn.com/images/bbb772d79579ea350be955e261ef6e12fda4edc6637c9bbe3158184070bcd3a3.jpg

  4. Robert Mrowiński pisze:

    Gdyby ktoś wiedział jak po kolei ustawić poprawnie te reguły to dajcie znać do mnie na priv albo tutaj. Niestety nie działa u mnie nic tak jak ustawię w modelu 3H. Mam wył. urządzenie i jak potraktuje go dymem ze świeczki i nagle zwiększy się wartość to wtedy załącza się w tryb auto, poczyści i zjedzie poniżej 10 to powinien się wyłączyć i czasami się wyłączy a czasami nie, a jak już wyłączy to sam się nie chce włączyć jak jest powyżej wartości 10. Dopiero jak drastycznie skoczy na ponad 50 i w górę. Z tych reguł niżej to działają dwie, że albo jest wyłączony i drastycznie zwiększę poziom PM to załącza tryb auto a jak spadnie poniżej 10 to raz się wyłączy raz nie, różnie bywa. I to tyle. Reszta nie działa. Jak ktoś wie co mam źle zrobione to dajcie znać.

    Moje reguły:

    1. Między 10 a 30 tryb ręczny – JEŚLI (gdy są spełnione wszystkie warunki) WYŁĄCZ + wyżej niż 10 + niżej niż 30 to ZAKOŃCZ Przełącz w tryb auto – OKRES EFEKTYWNOŚCI: codziennie 8:00 – 21:59

    2. Powyżej 30 tryb auto – JEŚLI powyżej 30 to ZAKOŃCZ Przełącz w tryb auto – OKRES EFEKTYWNOŚCI: codziennie 8:00 – 21:59

    3. Mniej niż 10 wyłącz – JEŚLI mniej niż 10 to ZAKOŃCZ Wyłącz – OKRES EFEKTYWNOŚCI: codziennie 8:00 – 21:59

    4. NOC – JEŚLI czasomierz – codziennie 22:00 to ZAKOŃCZ Wyłącz – OKRES EFEKTYWNOŚCI: cały dzień

    I niestety kolejności nie mogę zmienić w żaden sposób, nie wiem czy to ma znaczenie czy tylko to co jest w tych regułach ma znaczenie.

    //EDIT: Teraz nagle załączyła się 1 reguła. Jestem w szoku :O Ale musiałem mieć włączoną apkę :/ Urządzenie było wyłączone i dostało wartość ponad 10 i włączył się tryb ręczny.

    1. Adrian pisze:

      zauważyłem z obserwacji, że reguły działają poprawnie tylko w momencie kiedy ma się uruchomioną aplikację na telefonie (i wybrany właśnie ten oczyszczacz, tak żeby móc nim „sterować”). W przeciwnym razie reguły działają trochę jak chcą, albo nie działają wcale. Czy udało się jakoś rozwiązać ten problem?

    2. Adrian pisze:

      zauważyłem z obserwacji, że reguły działają poprawnie tylko w momencie kiedy ma się uruchomioną aplikację na telefonie (i wybrany właśnie ten oczyszczacz, tak żeby móc nim „sterować”). W przeciwnym razie reguły działają trochę jak chcą, albo nie działają wcale. Czy udało się jakoś rozwiązać ten problem?

      1. Marcin pisze:

        Mam tak samo i szukam rozwiazania, ale nic nie znalazlem jeszcze. Mam iPhone 6s z Xiaomi air purifier 3h.

    3. MaxDamage pisze:

      Zacznę od tego, że artykuł jest błędny i ustawiając według niego reguły nie będą one działały, gdyż są pod względem logicznym błędne, co już wiesz bo Ci nie działają 1. i 2., natomiast działają 3. i 4., bo te dwie ostatnie pod względem logicznym są ok.

      A teraz do rzeczy! Poprawnie zrób tak:
      W 1 i 2 przestaw z „spełnij wszystkie warunki” na „SPEŁNIJ KTÓRYKOLWIEK Z WARUNKÓW”. I nagle te warunki zaczną działać. „spełnij wszystkie warunki” jest kompletnym bezsensem w kontekście logicznym wartości PM 2,5, ale nie chce mi się tego tłumaczyć dokładniej.

      Ta uwaga dotyczy również wszystkich tych osób z komentarzy, których ten artykuł wprowadził w błąd i im te reguły opisane nie działają.

      1. Jarek pisze:

        Łączenie warunków jest ok. Może poczytaj najpierw o logice.
        Spełnij wszystkie warunki – to jest tłumaczone jako „I” (AND) co oznacza, że wykonujemy akcję jeśli oba warunki jednocześnie są spełnione. Czyli jeżeli masz ustawione [PM2.5 > 10 AND PM2.5 < 30] to reguła powinna działać w tym zakresie, odczyt PM2.5 jest jeden.
        Spełnij którykolwiek z warunków – to jest tłumaczone jako „LUB” (OR) co oznacza, że wykonujemy akcję jeśli jeden z wielu warunków jest spełniony. Czyli jeżeli masz ustawione [PM2.5 > 10 OR PM2.5 < 30] to reguła powinna działać dla PM2.5 które ma np. 11, 31, 150, 1000 lub 29, 9, 0 – i to jest tutaj "bezsensem" o którym piszesz. Taki zapis logiczny oznacza wszystkie liczby całkowite. Definiując kilka takich automatyzacji tak naprawdę aplikacja nie wie którą ma odpalić bo wszystkie jednocześnie się kwalifikują. Prawidłowo powinno to być połączone AND.
        Xioami spieprzyło tą aplikację, dlatego to nie działa. Jest jeszcze możliwość, że się rypnęli i opcje są w rzeczywistości zamienione – opisy czy w PL czy EN są zamienione, ale tego nie wiem.

        1. MaxDamage pisze:

          Poczytaj o logice która jest zastosowana w tym oczyszczaczu i obecnie obowiązuje, powtórzę:
          PM2,5>10 wydaje Ci się że oznacza:
          „jeżeli PM będzie większe od 10”, co nie jest prawdą, bo Xiaomi wymyśliło sobie że reguła zostanie spełniona, gdy:
          PM będzie mniejsze niż 10 i WZROŚNIE powyżej 10.

          Skoro już to wiesz, to już teraz wiesz również, że to co napisałeś np. w „Spełnij wszystkie warunki ” nie ma sensu. gdyż nigdy PM nie będzie większe niż 30 i nie spadnie poniżej 30 i JEDNOCZEŚNIE w TYM SAMYM MOMENCIE nie ma możliwości żeby było mniejsze niż 10 i wzrosło powyżej 10.

          Zawsze tak to działało na sprzętach Xiaomi z temperaturą, nawilżeniem i PM, tylko przez chwilę działało to inaczej na oczyszczaczu 3H po jego premierze, zanim to poprawili w chmurze, żeby było tak jak na pozostałych sprzętach.

          Z czego to wynika, nie wiem, opisałem jak to rzeczywiście działa pod względem logicznym.

  5. Andrzej Wlodyka pisze:

    Wg mnie te reguły są źle napisane. Dlatego że nie uwzględniają że to musi działać w OBIE strony, tzn. od małego pm do dużego, ale też odwrotnie.
    Ja pominąłem ten zakres gdzie nie ma żadnych ustaleń i działa tak :
    1. Jeśli pon 10 przełącz w tryb nocny
    2. Gdy co najmniej jeden warunek pow 11 pon 25 przełącz w tryb auto
    3. Gdy co najmniej jeden warunek pow 25 pon 40 przełącz w tryb ręczny – poziom musi zapewniać efektywność a więc na pierwszym ekranie metry 2 trzeba w miarę ustawić
    4. Jeśli pow 40 przełącz w tryb auto
    Działa, w obie strony. Aktualizacja trybu następuje dokładnie co pół h /dane do chmury tak idą / lub wcześniej gdy wejdzie się w aplikację albo poziom znacznie zmieni się /z tego co czytałem zmiana aqi o min 20/.

    1. SmartMe pisze:

      Dzięki! Wypromujemy Twój komentarz, żeby pozostali mogli skorzystać 🙂

  6. Mike G pisze:

    Thank you for this guide! I’ve a question though, is it possible to use images with English text? My Polish isn’t great and I’m from the Netherlands.

    1. SmartMe pisze:

      Hi Mike, will do our best! 🙂

  7. Uxia Pavlowa pisze:

    Hej.. Widziałem w sieci wytyk w strone 3H na forum Purepc.pl o tym że czujnik 3H jest mniej dokładny.. Cytuję poniżej ową krytyke, czy jesteście w stanie to potwierdzić lub zaprzeczyć? PS. pojawiły sie na rynku oczyszczacze marki córki Xiaomi Viomi, a właściwie jeden model,.. czy moglibyście go przetestować względem Xiaomi PRO 3H którego jest „konkurentem” posiada ponoć dodatkowo jonizację i lampy UV, zabijankę komarów i 2 rodzaje czujników (organicznych zanieczyszczeń) w tej samej cenie..

    „Marekwtm, 11-01-2021 08:57#
    Xiaomi Mi Air Purifier 3H ma zaniżone odczyty. Po co – nie wiem. Próbowałem pytać gdzie się da, wszędzie mnie zbywają. Mamy także model poprzedni , czyli Purifer 2s, i on pokazuje dużo wyższe odczyty (zbliżone do tego, co na Airly pokazuje czujnik w okolicy, przy otwartym oknie).

    Różnica jest kolosalna. Przy 34-stu jednostkach na 2s (czyli powietrze dużo powyżej normy), na 3H jest tylko 13. Przy 143 dla 2s na 3H jest 88. W załączeniu zdjęcie porównawcze. W efekcie oddałem go i kupiłem innej marki, bo cena to nie wszystko.”

    1. SmartMe pisze:

      Cześć co do czujników to mam od jakiegoś czasu bleboxa to mogę sprawdzić, ale nie porównam z 3C, bo już go nie mam 🙁 Co do Viomi to już testowaliśmy, możesz znaleźć na portalu 🙂

  8. Uxia Pavlowa pisze:

    Kupiłem ten oczyszczcz dziś dostałem, z firmy prolIne. ale zaskoczyło ze filtr nie byłz zapakowany w folię ani nic,, a według instrukcji na wewnętrznej klapce nalezy jakas folię z niego pierw zdjąć a tu nic.. w 2 innych oczyszczaczach jakie kupiłem folia tez była.. Czy Wasz 3H tez nie miał zadnej foli od nowosci w okol filtra???

    1. SmartMe pisze:

      Też nie miał. Dopiero nowo kupiony, zastępczy miał

      1. Uxia Pavlowa pisze:

        Dzięki za odp. ! .. Zauktualizowałem do firmware 0017, zmian nie widać, ale na pewno coś tam poprawiaja cały czas.. mam za to inny „problem” ten 3H przy niskich obrotach wydaje ciche terkotanie, szmeranie 😕 , Czy Ty też to zauwazyłeś u siebie przy np trybie automatyczny i/lub nocnym? Spóbuję to nagrać później

        1. SmartMe pisze:

          Tak ;( Rozwalone łożysko, nie do naprawy ;/ Mi po pewnym czasie przestał to robić, albo sam to przestałem zauważać

          1. Uxia Pavlowa pisze:

            Pewnie przez niedelikatne obchodzenie sie w transporcie.. Mozliwe ze sie wyrobi i bedzie cicho.. Ale przecią g robi musze przyznać zwłaszcza jak na te 35W przy pełnej prędkości(ręczne ustawienie jest o ok 20-25% mocniejsze od 3 poziomu/biegu) . Warmtec AP EVO poslkiej firmy oddałem by kupić własnie tego 3H, Warmtec miało 10W mniejszej ale nie robiło takiego „huraganu” w pokoju, i mimo że 3H ma tylko 3 stopnie filtracji a AP EVO 7(HEPA13, PET, Węglowy, Zimnokatalityczny/Zeolitowy, Sito molekularne, diody UV i jonizację) to te tanie chinskie filtry 5w1 mysle ze sa gorszej jakości niż 3w1 od Xiaomi, sa nawet sporo lżejsze i mają z 1/3 węgla aktywnego co 3H.. szkoda tylko ze brak jonizacji

          2. SmartMe pisze:

            Jeden z bardziej merytorycznych komentarzy, jakie ostatnie widziałem. Dzięki Tobie wiem, że muszę się doszkolić jeszcze w kilku sprawach 🙂

  9. D-Fence pisze:

    Hi, I try to follow your guide as well. The rules for switching to automatic above 40 and below 15 work fine for me. It doesn’t do the switching to manual mode though. I have it set to „higher than 15” „lower than 40”, all rules must be fulfilled, switch to manual. Doesn’t do it. Does it matter which order the rules are sorted? I can’t switch to manual sorting…

    https://uploads.disquscdn.com/images/8c7a5f2d9a05018aaedef894f0d2f304bd460402446bdc59f303dbdceabe8e04.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/d475c9d788e319ac7cd3537ecfb6b232ca5cd4a7cb0e038652a9a2c58a88d812.jpg

  10. Acrivec pisze:

    https://uploads.disquscdn.com/images/72942995e29c4ce0065a47fb16625733a0acebe031921bcb85b15e55386aa3c7.jpg Automatyzacja w Xiaomi Air Purifier Pro jest skopana doszczętnie.
    Mam ustawione wiele warunków – 65.
    W każdym warunku jest ustawienie trybu manualnego, i ustawienie poziomu trybu manualnego na: 1, 2, 3… odpowiednio od poziomu.

    Uruchamiają się tylko tryby 65… I nic więcej.
    Natomiast gry wyrzucę warunki „poniżej XX”, zostawiając tylko „powyżej YY”, to potrafi nawet działać. Wówczas gdy poziom jest np. 38 to w jednej sekundzie odpalają się wszystkie warunki aż do poziomu 36-45. Tylko w dół nie chcą potem schodzić – chyba że po godzinie jak już jest niski poziom. Ale zwykle muszę ręcznie…
    Ktoś ogarnia jak to zrobić żeby działało sensownie? Doprowadza mnie to do szału. Support xiaomi nie istnieje (przerzucają się pomiędzy obszarami). Nigdy więcej nie kupie niczego xiaomi.

    1. Gat pisze:

      Automatyzacje w tym oczyszczaczu nie radzą sobie z przedziałami, gdyż system włącza je gdy zadana wartość zostanie przekroczona, to znaczy np. gdy wartości PM rosną i masz zadaną automatyzację powyżej 15 tryb manual, to włączy się ona w momencie gdy system wyczuje zmianę z niższych wartości na powyżej 15. Jeśli wyjściowo już było powyżej 15 przy utworzeniu automatyzacji, to nie zadziała – wyczuwa tylko przekroczenie progu. Tak samo przy automatyzacji poniżej jakiejś wartości – system musi wyczuć przekroczenie jej progu. Dlatego automatyzacje z zakresem PM nie działają bo nie ma takiej możliwości żeby w tym samym momencie system wykrył np. przekroczenie w górę wartości 10 i w dół wartości 50.

      Teoretycznie można niby użyć tej opcji „gdy spełniony tylko jeden warunek” ale nigdy nie udało mi się tego ustawić. Ja mam zwyczajnie ustawione poniżej 10 auto, powyżej 11 manual, powyżej 51 auto, poniżej 50 manual i od ponad roku działa tak jak chcę tj. tryb auto poniżej 10, od 10-50 manualny i powyżej 50 auto.

      1. Maciej Kluba pisze:

        Witajcie, wszyscy zgadzamy się, co do tego, że automatyzacja w Xiaomi nie należy do najlepszych, a na pewno do najbardziej intuicyjnych. Na szczęście teraz Xiaomi wypuściło 3 nowe, trochę bardziej restrykcyjne modele. W pierwszych testach, jakie zrobiliśmy Xiaomi Air Purifier 4 Pro wypada dość obiecująco. Oprócz tego ma też jonizację, więc proces oczyszczania w auto jest na podobnym poziomie jak w Pro H (pomimo mniejszej mocy). Więcej w recenzji: https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/xiaomi-air-purifier-4-pro/
        Pozdrawiam,
        Maciek z Rankingu-Oczyszczaczy.pl

  11. Źmicier Marmon pisze:

    U mnie problem jest taki iż nie moge na stałe sparować 3H z apką, zrywa i pokazuje na apce że Urządzenie jest offline.
    Czy ktoś cos na ten temat proszę?

    1. SmartMe pisze:

      Hmm, może kwestia regionów? Powiedz jaki region urządzenia i apki

  12. Michał Dybczak pisze:

    Wszystko się zgadza, chciałbym ustawić identycznie, tylko jak to zrobić? Oczekiwałem wskazówek jak wprowadzić tę automatyzację. Teraz bawię się aplikacją i nie rozumiem w ogóle jak to ma działać. Gdzie ustawia się warunki? Co to są sceny? Czemu w aplikacji widzę tylko czasomierz i wykonaj ręcznie i to ma być scena. Skoro scena jest czymś ponad nastawami, to gdzie te nastawy się definiuje? Czemu „wykonaj ręcznie” nie jest klikalne, itd. Jaką logiką się to wszystko posługuje? Zupełnie jestem zagubiony.

    To tak jakby ktoś opublikował tylko podsumowanie artykułu. A gdzie reszta?

    P.S. Udało mi się wykombinować ustawianie reguł na podstawie innych artykułów. Interfejs jest mało intuicyjny, ale już wiem co robić. Niestety po ustawieniu reguł ciągle nie są one zastosowane na urządzeniu. Czyli kolejna sprawa do wyszukania. Dość upierdliwe to całe ustawianie, chociaż lepiej, że jest niż gdyby nie było.

    1. SmartMe pisze:

      Hej, tak jak piszesz to akurat było w innych artykułach, gdzie pokazywaliśmy jak działa Mi Home. Porób zrzuty ekranu i pokaż, gdzie masz problem albo wejdź na naszą grupę na FB i tam opublikuj to pomożemy z automatyzacjami.

      1. Michał Dybczak pisze:

        Dzięki za odpowiedź. Już ogarnąłem, ale ta automatyzacja nie działa najlepiej. Po pierwsze, jak ustali się wyłączanie to już samo się nie włączy. Musiałem ustawić nową regułę na włączanie. Ta jednak działa kiedy jej się chce. Zapodałem, że włączanie powyżej 25, ale czasem włącza się przy 40, czasem przy 60, 30 itd. Czyli kiedykolwiek się zczai, że wypadałoby wykonać zadanie.
        Na dodatek, mimo że w historii mam same sukcesy automatyzacji, pewne reguły pomija a inne wykonuje trochę inaczej. Przy nich zazwyczaj mam zielone trzykropki, co pewnie oznacza, że nie zostały wysłane do chmury/urządzenia? Jednak nic co robię nie wydaje się aktywować wysyłania informacji. Żeby wymusić jakąkolwiek komunikację z programem, muszę być w trybie widoku urządzeń i wtedy wejść na urządzenie, ładują się dane o stanie, zostają zastosowane automatyzmy (te co pamięta, inne nie).
        Czasem stosuje daną regułę, a innymi czasy stosuje połowicznie. Np. w przedziale 40-25 ma być manualny tryb, powyżej automatyczny. Cóż, jak się już włączy to uruchamia się manualny, niezależnie od ustawień i schodzi w końcu poniżej 25, gdzie w kolejnym automatyzmie powinno się wyłączyć poniżej 10. I tak urządzenie robiło wczoraj. Dzisiaj dla odmiany szło do oporu i się nie wyłączało, mimo że nic nie zmieniałem.
        Czyli automatyzmy działają wg kaprysu.

        Nie widzę w tym żadnej logiki.

  13. Grzegorz Kowalczyk pisze:

    Witam, mam xiaomi mi air purifier pro h , nie działa w automatyzacji tryb ręczny wg ustawień powyżej, jak przyczyna ?

Dodaj komentarz