Gdy pierwszy raz zobaczyłem zamek SOHO Smart Lock, nie miałem dobrego wrażenia. Zamek z przytwierdzoną po drugiej stronie klawiaturą nie przekonywał mnie. I chociaż nadal nie zamontowałbym go u siebie w domu, to już w wynajmowanym mieszkaniu lub pensjonacie jak najbardziej.

Pisząc tę recenzję, jestem w wynajmowanym pokoju. Klucz do niego wyjąłem spod donicy 😉 Często zdarza się tak, że późno pojawiam się w miejscu, które wynajmuję i właścicielowi nie chce się czekać na mnie do nocnych godzin. Donica może i jest jakimś rozwiązaniem, ale o ile prościej by było, gdyby w drzwiach był taki zamek jak SOHO Smart Lock?

SOHO Smart Lock

Wygląd SOHO Smart Lock

Zamek otrzymujemy w niebieskim pudełku z przezroczystym wierzchem, przez który widać zawartość. W środku znajdziemy wkładkę, która po jednej stronie posiada typową “gałkę” do otwierania drzwi, a po drugiej fizyczną klawiaturę z niewielkim wyświetlaczem.

SOHO Smart Lock

Poza tym w pudełku znajdziemy jeszcze 3 karty RFID do parowania oraz instrukcję. Znajdziemy także dwa imbusy do montażu. Pełny unboxing wraz z moją pierwsza reakcją zobaczycie na poniższym filmie:

Specyfikacja techniczna

Poniżej znajdziecie specyfikację techniczną Soho Smart Lock

SOHO SMART LOCK
Standard Europejski
Możliwości odblokowania Karta RFID
Wpisanie kodu (stałego oraz tymczasowego)
Za pomocą aplikacji (Bluetooth)
Kolor Srebrny
Typ baterii AAA
Wejście zasilania 3.6 V – 4.8 V
Długość życia baterii > 1 roku
Wodoodporność IP44
Poziom bezpieczeństwa Super B
Automatyczne blokowanie Tak
Temperatury działania -30℃~60℃

Montaż

Pierwszym pytaniem jakie się pojawia jest to, czy zamek ten pasuje do naszych drzwi. Jak widać w specyfikacji technicznej jest to wersja europejska, ale nie będzie pasować do każdych drzwi. My mieliśmy z nim niewielki kłopot na początku, ale finalnie znaleźliśmy odpowiednie miejsce, żeby go zamontować. Poniższe rysunki pokazują, gdzie łatwo go zamontować, a gdzie nie:

Wkładkę montuje się naprawdę prosto. Musimy ściągnąć gałkę, która znajduje się wewnątrz, a następnie wsunąć ją od zewnątrz. Za pomocą śruby mocującej dokręcamy wkładkę do drzwi. (Ucząc się na błędach, mam już swoją śrubę 😉

Po wszystkim montujemy z powrotem gałkę i dopasowujemy ją do drzwi. Wystarczy ją bliżej dokręcić, a następnie za pomocą imbusów wszystko skręcić. Całość zajmie dwie, góra trzy minuty.

Sposoby odblokowywania SOHO Smart Lock

Po zamontowaniu zamka powinniśmy go w pierwszej chwili skonfigurować. Każdy ze sposobów odblokowywania konfigurujemy osobno.

SOHO Smart Lock

Kody do drzwi

Pierwszym, podstawowym jest odblokowanie za pomocą kodu. Każdy zamek posiada kod podstawowy, który powinniście zmienić w pierwszej kolejności. Dzięki niemu możecie odblokowywać drzwi po wpisaniu poprawnego ciągu liczb. Odblokowanie zawsze działa podobnie.

Klamka z klawiaturą kręci się dookoła swojej osi. Dopiero po wpisaniu poprawnego kodu i zatwierdzeniu blokuje się, pozwalając na otwarcie bądź zamknięcie drzwi.

Dodatkowym sposobem odblokowania drzwi są tymczasowe kody, które możemy nadać w aplikacji (o tym później). Takich kodów jest 1000 i działają one na tej samej zasadzie.

Karty RFID

Drugim sposobem są karty RFID, które dostajemy w zestawie. W zestawie znajdziemy trzy, ale można oczywiście dokupić więcej. Kodujemy je za pomocą specjalnej kombinacji klawiszy na zamku. Musimy je następnie przyłożyć do SOHO Smart Lock i gotowe.

SOHO Smart Lock

Karty są wygodne, żeby przypiąć je np. do kluczy lub komuś podarować. Wystarczy przyłożyć je do zamka, automatycznie się odblokuje.

Bluetooth

To w sumie główny sposób. Możemy zamek odblokować lub zablokować z poziomu aplikacji. Znajduje się na niej duży przycisk, który klikamy, i zamek automatycznie przechodzi w wybrany tryb.

Aplikacja WeLock

Aplikacja WeLock mi się nie podoba. Jest dość archaiczna i słabo przetłumaczona, nawet na język angielski. Ma też dużo dziwnych opcji, które średnio rozumiem (np. rozszerzona rzeczywistość w zamku…). To największy minus, bo rzuca cień na całe rozwiązanie.

Mimo wszystko spełnia swoje zadanie i to na pewno jest ważne. Możemy w niej odblokować lub zablokować zamek po Bluetooth (nie widziałem opcji, żeby samodzielnie to robił, gdy podchodzimy do niego).

Możemy również nadać tymczasowe kody, aby więcej osób mogło go odblokować. Takich kodów możemy wygenerować 1000, więc powinno wystarczyć to nawet bardzo wymagającym użytkownikom.

Integracje HomeKit, Google Home

Nie znalazłem sposobu, aby zamek WeLock mógł się integrować z Apple HomeKit albo Google Home.  Niestety, ale nie wiem, czy pojawi się taka integracja.

Dla kogo jest SOHO Smart Lock?

Raczej nie jest on po to, by wstawić go we własnym mieszkaniu. Jest on zbyt widoczny na zewnątrz, a w dodatku u mnie nie pasuje do wystroju. Takie zamki w mieszkaniach zwykłych osób widywałem w Azji, ale w Europie raczej rzadko.

Jego zastosowanie widzę jednak w hotelach, pensjonatach czy apartamentach na wynajem.

Tak jak pisałem, ja klucz znalazłem pod doniczką. O ile prościej byłoby jednak mieć jednorazowy kod albo zawieszkę RFID. Nie widzę dużego  zastosowania dla opcji Bluetooth, ale generowanie jednorazowych kodów, a następnie przesyłanie ich np. w postaci SMS jest dla mnie kierunkiem, w którym powinien pójść najem krótkoterminowy.

A SOHO Smart Lock działa zaskakująco dobrze. Ani razu się nie zawiesił, nie miał też problemu z otwarciem po podaniu kodu.

Podsumowanie SOHO Smart Lock

Zamek zdziwił mnie tym, że działa tak dobrze. Byłem też bardzo pozytywnie zaskoczony prostotą montażu, a wiem, że w innych zamkach są z tym problemy.

Minusem tego zamka jest jednak archaiczna aplikacja (moim zdaniem WeLock powinien przygotować nową). Jeśli jednak szukacie ciekawego rozwiązania dla wynajętych apartamentów, to to rozwiązanie może być dobrym pomysłem.

WeLock SOHO Smart Lock kupicie pod tym linkiem.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *