IKEA to nie tylko meble, klopsiki i torcik migdałowy. Firma od jakiegoś czasu oferuje także rozwiązania z zakresu inteligentnego oświetlenia. Zestaw IKEA TRÅDFRI jest świetną propozycją dla osób, które chcą wynieść sterowanie żarówkami na jeszcze wyższy poziom.

Wiele osób już na samą myśl o inteligentnym oświetleniu ma przed oczami żmudny i uciążliwy proces parowania urządzeń, pobierania aplikacji i oddzielnego podłączania zakupionych wcześniej źródeł światła. Okazuje się, że zestaw od szwedzkiej firmy, który jakiś czas temu wpadł mi w ręce, jest bardzo wygodnym w użyciu wprowadzeniem do świata inteligentnego oświetlenia. 

Zestaw IKEA TRÅDFRI – co znajdziemy w środku?

Zestaw ze ściemniaczem IKEA TRÅDFRI zapakowany jest w niewielkich rozmiarów, estetyczne pudełko. Opakowanie jest charakterystyczne dla produktów tej firmy i zostały na nim umieszczone wszystkie najważniejsze parametry techniczne zestawu. Na froncie znajdziemy dwa okienka, przez które bez trudu dostrzeżemy zarówno żarówkę, jak i ściemniacz. Są one podstawowymi elementami produktu. Źródło światła ma standardowy gwint E27 (tzw. duży gwint), więc jest wygodne w montażu. 

ikea zestaw ze ściemniaczem

Wygodne sterowanie oświetleniem

Żarówka LED od firmy IKEA charakteryzuje się jasnością na poziomie 806 lumenów, co wydaje się być wartością wystarczającą do standardowego, codziennego zastosowania. Temperatura barwowa wynosi 2700 K, co jest odpowiednikiem ciepłego białego światła. Ten parametr jest stały, więc nie mamy niestety możliwości jego płynnej regulacji. Użytkownik może jedynie bezprzewodowo przyciemniać i rozjaśniać światło z pomocą dołączonego do zestawu, niewielkich rozmiarów ściemniacza. Dzięki temu stworzymy w mieszkaniu odpowiedni nastrój i wyregulujemy oświetlenie w zależności od czynności, którą aktualnie wykonujemy.

Po co tyle makulatury?

W środku opakowania znajdziemy też sporo dokumentacji, jedną baterię CR2032 oraz akcesoria montażowe dla ściemniacza. Ten może zostać przytwierdzony z użyciem elementów samoprzylepnych, ale także poprzez przewiercenie do ściany. Tylna część akcesorium przyciąga metal, co również nie jest bez znaczenia – możemy bez trudu umieścić go na przykład na lodówce. Sama dokumentacja składa się aż z pięciu części. Tak, z pięciu. Do żarówki i niewielkiego pilota dołączono sporo, moim zdaniem, niepotrzebnej makulatury. Tutaj przed firmą IKEA spore wyzwanie – całość dokumentacji tuż po odpakowaniu i tak trafi do kosza na odpady. Poza tym, te same informacje bez problemu znajdziemy na stronie internetowej producenta.

zestaw ze ściemniaczem

Co bardzo ważne z punktu widzenia użytkownika, żarówka została już fabrycznie sparowana ze ściemniaczem. Wystarczy wkręcić ją do oprawy, wcisnąć włącznik światła i od razu możemy dopasować oświetlenie do indywidualnych preferencji. Nie trzeba wykonywać nierzadko skomplikowanych czynności parowania sprzętów. Kilka sekund i gotowe!

inteligentna żarówka

Ściemniacz jest wygodny w użyciu

Jak przystało na produkty szwedzkiej marki, ściemniacz jest koloru białego i charakteryzuje się minimalizmem, co dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem. Na froncie znajdziemy dwie ikonki odpowiadające dwóm przyciskom – włączania oraz wyłączania światła. Gdy żarówka świeci, możemy przytrzymać jeden z przełączników i światło albo się rozjaśni, albo przyciemni. Jest to bardzo intuicyjne i opanowanie tej czynności nie wymaga tak naprawdę korzystania z dołączonej do zestawu instrukcji. 

zestaw ze ściemniaczem ikea

Producent informuje, że żarówka ma moc 8,9 W. Zgodnie z informacją zamieszczoną na pudełku, stanowi to odpowiednik tradycyjnej 60-watowej żarówki. Współpracuje ona z ekosystemem IKEA Home smart i korzysta z protokołu zigbee. Dzięki temu sparowanie z bramką pozwoli nam na uzyskanie dodatkowych możliwości sterowania systemem oświetleniowym. Szwedzka firma deklaruje, że żywotność jednej żarówki wynosi 25 tysięcy godzin, czyli niemal 3 lata ciągłego świecenia.

W dołączonej do zestawu instrukcji zapisano, że urządzenie sterujące (czyli ściemniacz) możemy połączyć z maksymalnie dziesięcioma źródłami światła. Zasięg między ściemniaczem a odbiornikiem wynosi 10 metrów w otwartej przestrzeni.

zestaw ze ściemniaczem

IKEA TRÅDFRI – warto dać szansę temu zestawowi

Co sądzę o zestawie ze ściemniaczem TRÅDFRI? Moim zdaniem to świetny wstęp do świata inteligentnego oświetlenia. To prosty w obsłudze komplet w stylu „wkręć i zapomnij”. Dobrze, że w opakowaniu znajdziemy  zarówno baterię, jak i akcesoria montażowe. Ogromnym plusem jest również fakt, że producent zadbał o to, aby sparować żarówkę ze ściemniaczem. Znacznie skraca to proces instalacji i dzięki temu bardzo szybko po jego odpakowaniu możemy cieszyć się z możliwości sterowania oświetleniem. Zestaw kosztuje w chwili obecnej 60 złotych, co sprawia, że jest to propozycja godna rozważenia.

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz