Shelly i3 to jeden ze sprzętów, który dostałem dość dawno na testy. I dopiero teraz zauważyłem, że nie zrobiłem jego recenzji! Mea culpa, sypię głowę popiołem i pokazuję Wam, jak się sprawuje ten dość popularny sterownik.
Shelly i3 – sterownik dopuszkowy akcji
Czym jest Shelly i3? To urządzenie, które pozwala sterować akcjami lub scenami. Montujemy go za puszką. Podłączając do włącznika, możemy zdecydowanie rozszerzyć jego możliwości.
Jeśli chodzi o budowę Shelly i3, to tutaj ameryki nie odkryjemy. Shelly tworzy sterowniki od lat i zna się na rzeczy. Shelly i3 jest niewielki (40 mm x 36 mm x 10 mm) i bez problemu zmieści się do pogłębionej puszki. Potrzebujemy kabla neutralnego, a sam sterownik ma aż trzy wejścia. Możemy również podpiąć do niego potrójny przełącznik, żeby stworzyć nawet 24 akcje.
Sposoby podpięcia pod 230 V oraz prądem stałym 24 – 60 V znajdziecie poniżej:
Duża możliwość akcji
Żeby uzyskać 24 akcje, Shelly pozwala na 8 unikatowych akcji na przycisk:
- Przycisk.
- Krótkie przyciśnięcie.
- Długie przyciśnięcie.
- 2 krótkie przyciśnięcia.
- 3 krótkie przyciśnięcia.
- Krótki i długie.
- Długie i krótkie.
Powodzenia w zapamiętaniu ich wszystkich! Ja używałem raptem kilku… Ale jak ktoś ogarnia tak duże zestawy kombinacji, to powinien sobie poradzić 😀
Shelly i3 w aplikacji
Aplikacją do sterowania naszym Shelly jest również aplikacja Shelly. To tam możemy za pomocą sterownika kontrolować inne urządzenia Shelly, np. takie jak Shelly 2.5.
W aplikacji ustawiamy, co ma się dziać z innymi Shelly, gdy zostanie wywołana akcja. Na przykład gdy przyciśniemy przycisk, wtedy „Załącz światło w pomieszczeniu, w którym przebywamy”, a gdy naciśniemy go dwukrotnie – „Włącz w całym domu”.
Shelly oczywiście może też sterować innymi urządzeniami. Między innymi urządzeniami sterowanymi poprzez HTTP, MQTT lub CoAP. Oczywiście to, co będzie nas najbardziej interesowało, to właśnie sterowanie po MQTT.
Podsumujmy sobie
Jeśli lubicie swoje włączniki światła i nie chcecie mieć miszmaszu estetycznego, a przy okazji chcecie sterować wieloma urządzeniami – Shelly i3 jest dobrym wyborem. Musicie jednak pamiętać, że aby go wykorzystać należy mieć albo sporo urządzeń Shelly (z normalnym softem). albo znać się na MQTT.