Xiaomi to firma wszechstronna, która jakiś czas temu trochę się pogubiła. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak poradzi sobie z codziennymi wyzwaniami router Xiaomi AX6000. To bardzo silne urządzenie dla rozwiązań smart home i właśnie pod  takim kątem go sprawdziliśmy.

Router Xiaomi AX6000 AIoT to router z wyższej półki, który oferuje Wi-Fi 6E. Nie znajdziecie w tej recenzji porównania do innych routerów, bo jeden, z którym porównywaliśmy Xiaomi AX6000, wypadł tak słabo, że byłyby zarzuty, że kłamiemy… 😉 Skupimy się na aspekcie dotyczącym rozwiązań dla inteligentnego domu.

Router Xiaomi AX6000

To, co nieważne, czyli czy Router Xiaomi AX6000 jest ładny?

Xiaomi, tworząc nowy router, skupiło się na tym, co robi dobrze, czyli na designie. Router od Xiaomi to zdecydowanie jeden z najładniejszych routerów, z jakimi mieliśmy do czynienia. Ma nietypowy wygląd, bo jest bardzo szeroki i stosunkowo niski. Jego szerokość to 40 cm, więc potrzeba szerokiej półki, żeby go schować.

Router Xiaomi AX6000

Z routera wystaje siedem anten, w tym jedna dedykowana dla AIoT. Środkowa antena ma nawet diodę LED, która dodaje jej uroku. Z przodu routera są tylko dwa niewielkie światełka, które informują o statusie samego routera (system) oraz Internetu.

Z tyłu urządzenia jest gorzej, bo nie ma ani jednego wyjścia USB. Są tam cztery wyjścia na RJ45, miejsce do zasilania routera oraz przycisk do resetowania.

Router Xiaomi AX6000

Konfiguracja routera to nie lada wyzwanie

Jeśli nigdy nie konfigurowaliście sieci komputerowej  całkowicie w języku chińskim, to nie zaznaliście życia. Powiemy szczerze, że konfiguracja routera z tłumaczem Google, który czytał za pomocą aparatu chińskie znaki i tłumaczył je na angielski, była czymś intrygującym. Trzeba zaznaczyć, że wersja w polskich sklepach ma angielskie menu, co może jednakże ułatwić sprawę…

Całą konfigurację routera wykonaliśmy w przeglądarce. Interfejs działa na zmodyfikowanym OpenWRT, ale jeśli daliśmy radę go skonfigurować, mając menu w języku chińskim i skanując tekst za pomocą tłumacza Google, to każdy sobie z nim poradzi. Przyjemne to nie będzie, ale się uda.

Wśród opcji znajdziemy bardzo dużo funkcji, takich jak ustawianie konkretnych VLAN-ów, DNS-ów, DHCP. Można ustawić router w postaci stricte routera bądź jako wzmacniacz sygnału. W naszym wypadku musieliśmy skopiować konfigurację z mini linksysa, które dał operator i wzmocnić go realnie za pomocą tego routera. Prób było wiele, ale w końcu się udało.

Router pod smart home? Trzy razy tak

Router testowaliśmy w sytuacji, gdy mieliśmy wiele urządzeń działających po Wi-Fi (Shelly 2.5 i Sonoffy). Poprzedni router kompletnie nie dawał rady, przez co przełączniki zachowywały się  bardzo dziwnie. Objawiało się to tym, że mrugały światłem, bo udawało im się podłączyć do routera, ale zaraz kolejny przekaźnik je wyrzucał. Przekaźnik wchodził w tryb parowania i mrugał pojedynczo światłem. Efekt całościowy? Dyskoteka świateł…

Tutaj pojawia się gigantyczna wręcz zaleta tego routera. Możemy do niego podłączyć aż 248 urządzeń. W momencie, gdy Xiaomi przejęło zarządzanie ruchem sieciowym, problem ustał. Xiaomi skupiło się na problemie, który jest naprawdę istotny i ten router poradzi sobie, nawet jeśli w całym domu poodłączacie przekaźniki, które działają po Wi-Fi. Ogromna zaleta Xiaomi.

Xiaomi AX6000 to powiew technologii

Router Xiaomi jest napakowany najnowszymi technologiami. Na tyle nowymi, że nie mając sprzętu Xiaomi, nie byliśmy w stanie ich w pełni przetestować. Mamy tutaj bowiem nie tylko Wi-Fi 6, ale Wi-Fi 6E oraz modulację 4k-QAM. Nie jestem sieciowcem, ale z tego, co wyczytałem, to zastosowanie tego zabitego pozwala na zyskanie o 20% szybszej transmisji danych względem 1024 QAM.

Kolejną ciekawą rzeczą, której też niestety nie miałem jak przetestować, jest dodatkowa meshowość urządzenia. W opcji aplikacji (o której za chwilę) mamy możliwość dodania nodów Mesh, a gdy w to wejdziemy,  pojawi się informacja, że router wspiera mesh i jeśli mamy inne routery mesh, to mogą one z nimi tworzyć właśnie taką sieć. Jak dla nas, jest to genialna sprawa, bo nie spodziewaliśmy się tego w tym routerze, a tu taka niespodzianka.

Aplikacja

Czas na kilka słów o aplikacji, którą udało się uruchomić w języku angielskim (alleluja!). Aplikacja oferuje trzy ekrany do sterowania routerem, chociaż lepszym słowem byłoby „do przeglądania” danych o routerze. Do faktycznego sterowania nim wykorzystujemy interfejs webowy.

Na głównym ekranie widzimy, jak wiele urządzeń jest z nim aktualnie podłączone oraz to, czy działa nam stricte internet. Jak możecie zauważyć, router działał w formie Wi-Fi repeatera, gdyż inaczej nie było to możliwe (wymogi operatora).

Na drugim ekranie mamy spis wszystkich urządzeń wraz z informacją, po jakiej sieci się z nami komunikują. Na liście możemy zobaczyć, że router przedstawia wszystkie urządzenia ich MAC adresami i zapisuje również, kiedy był ostatni moment, gdy podłączyły się do niego.

W sekcji plugins mamy de facto ustawienia sieci i dodatki, takie jak np. dodanie nodów meshowych, o których wspominaliśmy, ustawienia światełka z przodu czy możliwość automatyzacji działań routera, aby włączał się i wyłączał o konkretnych godzinach. Część funkcji była niedostępna ze względu na to, w jaki sposób został podłączony (repeater). A były to takie funkcje jak ustawienie Fiewalla czy utworzenie sieci dla gości.

W sekcji samych ustawień mamy podstawowe funkcje: możliwość zdalnego zrestartowania routera oraz wybrania regionu. Całość jest dobrze przetłumaczona na język angielski, a chińskie znaczki pojawiały się raptem kilka razy.

Jak sprawował się Router Xiaomi AX6000?

Nie byliśmy w stanie zrobić takich testów, jakie chcieliśmy, pod kątem jego wydajności. Jednak podczas korzystania z niego wartości były naprawdę satysfakcjonujące. W pokoju, w którym się znajdował router, osiągaliśmy na Speedtest wartości ponad 700 Mb/s. Gdy byliśmy na piętrze, wtedy widzieliśmy wartości wahające się pomiędzy 300 a 400 Mb/s. Jest to całkowicie wystarczające, ale jeśli szukacie szczegółowych testów wydajności, to musimy Was niestety odesłać do innych recenzji tego routera, bo my nie mieliśmy na to warunków.

Ten router ma swoje mankamenty. Po pierwsze, dostać go w Polsce nie sposób, przez co konfiguracja jest w języku chińskim i region to również Chiny… Jednak gdy przez to przebrniemy, to za około 600 zł mamy naprawdę topowy router wypchany najnowszymi technologiami (chyba tylko telefony Xiaomi obsługują Wi-Fi 6E) i potrafiący obsłużyć gigantyczną liczbę urządzeń. Po raz pierwszy Xiaomi zrobiło naprawdę dobry router.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz