W SmartMe opisywaliśmy już wiele szczoteczek. Były to urządzenia soniczne lub elektryczne, a nawet takie ze sztuczną inteligencją. Dzisiaj skupię się na kolejnej propozycji. Szczoteczka Oclean Z1 to niedroga szczoteczka do zębów, która z pewnością przypadnie do gustu użytkownikom.

W SmartMe często piszemy o szczoteczkach. Opisywaliśmy Oclean Air 2, Oclean One oraz Oclean X, a także Colgate Hub ze sztuczną inteligencją. Wspominaliśmy Oral – B, które wprowadziło na rynek szczoteczkę ze sztuczną inteligencją. Bardzo szczegółowo zrecenzowaliśmy szczoteczki Xiaomi Soocas X3U. Napomknęliśmy również o irygatorach i sterylizatorach. Teraz czas na Oclean Z1.

Szczoteczka elektryczna czy szczoteczka soniczna?

Szczoteczka elektryczna wykonuje ruchy rotacyjne lub oscylacyjno-pulsacyjne. Działa z prędkością w przedziale od 5600 do maksymalnie 8800 ruchów na minutę. Modele oscylacyjno-pulsacyjne wykonują dodatkowo 40 000 pulsacji na minutę. Szczoteczki elektryczne z okrągłą główką lepiej dopasowują się do każdego zęba. Mogą również dotrzeć do zębów trzonowych oraz przestrzeni międzyzębowych.

Szczoteczka soniczna czyści za pomocą ruchów wymiatających i pulsacyjnych. Podłużna główka szczoteczki  zostaje wprawiona w mikrodrgania. Poza ścieraniem osadu z powierzchni zębów wytwarzają one małe bąbelki, które aktywnie atakują zabrudzenia i bakterie w przestrzeni międzyzębowej. Końcówka szczoteczki sonicznej pracuje z prędkością od 31 000 aż do 91 000 ruchów na minutę. Podłużna główka szczoteczki jest zbliżona wyglądem do zwykłej szczoteczki manualnej. Swoim zasięgiem może objąć nawet do 3 zębów jednocześnie.

Niektóre szczoteczki soniczne są dość niedrogie (jak np. Ocean Z1) i kosztują w granicach 120 – 130 zł. Wśród takich urządzeń znajdą się jednak także te droższe, których cena dochodzi nawet  do 1000 zł (to np. te ze sztuczną inteligencją).

Oclean Z1 – niedroga soniczna szczoteczka do zębów

Oclean Z1 jest szczoteczką soniczną, która posiada parametry Oclean X. Od Oclean X różni się tym, że nie ma ekranu dotykowego. Szczoteczka Oclean Z1 jest dedykowana osobom, które uważają, że ekran dotykowy w szczoteczce sonicznej jest zbędny, a ważniejszym kryterium jest cena oraz parametry techniczne urządzenia. Ocean Z1 jest  wyposażona w liczne sensory, które monitorują ułożenie, wykonywane ruchy oraz nacisk.

Dane techniczne Oclean Z1

 • Marka i model – Xiaomi Oclean Z1.
 • Częstotliwość drgań – regulowana, do 40000 RPM.
 • Tryby pracy – 12 programów: 3 tryby pracy (mycie, wybielanie, masaż) x 4 stopnie siły mycia.
 • Siła nacisku – 220 gf/cm3.
 • Średnica główki – 5,5 mm.
 • Akumulator – 800 mAh (ok. 30 dni standardowej pracy).
 • Rozmiar szczoteczki – 24,35 x 2,44 x 2,44 cm / 9,59 x 0,96 x 0,96.
 • Napięcie – 1,8 W.
 • Zasilanie – 5V/1A.
 • Ładowanie – Oclean USB lub magnetyczna baza ładująca.
 • Certyfikaty – FDA, FC, CE, RoHS, IPX7, SRRC.
 • Zestaw – szczoteczka do zębów, główka szczoteczki, stacja ładująca USB, instrukcja w języku polskim.

Oclean Z1Oclean Z1

Znaki szczególne – Oclean Z1

Oclean Z1 jest typem spod ciemnej gwiazdy dla twojego kamienia nazębnego. Niczym bestia wypuszczona z klatki rozprawi się z nim w trymiga. Do tego stopnia jest bezlitosna, że już nie ma żadnej ciemnej gwiazdy… zostaje tylko oślepiający blask twojego uśmiechu.

Za tak drastyczne sceny odpowiedzialny jest sześcioosiowy żyroskop, który monitoruje i rejestruje 8 obszarów w jamie ustnej. Dzięki niemu szczoteczka zbiera informacje na temat efektywności czyszczenia zębów, wykrywa martwe strefy, które nie są czyszczone i rozprawia się z nimi bezlitośnie. Informacje o wynikach czyszczenia można zawsze sprawdzić w aplikacji Oclean App.

40 tysięcy drgań na minutę (tyle samo co Oclean X, Oclean SE, Oclean Air) i 32 poziomy intensywności szczotkowania. Jeżeli średnio myjesz zęby przez dwie minuty, to możesz co cztery sekundy zmieniać poziom intensywności szczotkowania. Jeżeli wolisz mniej wyszukane sposoby mycia zębów, polecam wybór jednego z trzech trybów pracy: szczotkowanie, wybielanie i masaż dziąseł. Ja najbardziej lubię masaż dziąseł, jest bardzo przyjemny. Szczoteczka ma funkcje personalizacji i wyboru najlepszego trybu pracy do naszych zębów. Posiada ponadto czujnik siły nacisku. W aplikacji sprawdzasz, czy siła, z jaką dociskasz szczoteczkę do zębów, jest prawidłowa.

Pełne ładowanie trwa 120 minut, a gotowość do pracy po pełnym naładowaniu wynosi ok. 30 dni.

Wbudowany inteligentny przycisk pomaga nam w codziennym funkcjonowaniu. Krótkie naciśnięcie włącza i wyłącza szczoteczkę, natomiast długie naciśnięcie – reset Bluetooth. Mamy również wskaźnik LED, który wyświetla postęp ładowania. Czy warto zadzierać z szczoteczką Oclean Z1? Można, ale nie polecam.

Oclean Z1

Aplikacja OcleanApp

W aplikacji możemy dopasować tryb szczotkowania do naszych zębów i upodobań. Możemy samodzielnie ustalać, jak długo ma trwać szczotkowanie zębów oraz z jakim naciskiem ma pracować szczoteczka.

Ustawiając tryb pracy, musimy m.in. wybrać kolor naszych zębów czy wyspowiadać się z małych grzechów, jak np. picie kawy.

Poniżej przedstawiam przykładowe tryby pracy:

Oclean Z1Oclean Z1

Za pomocą aplikacji widzimy, jak często myjemy zęby, o jakich porach i czy myjemy je wystarczająco dokładnie.

W aplikacji widzimy ponadto wyszczotkowane strefy. Oclean Z1 skanuje naszą szczękę i tworzy z niej cztery strefy:

 • lewa górna,
 • lewa dolna,
 • prawa górna,
 • prawa dolna.

Oclean Z1

Dla każdej z tych stref Oclean Z1 zbiera informacje podczas szczotkowania. Na koniec  mycia możemy zobaczyć, jak myliśmy zęby w każdej strefie. Może się tak zdarzyć, że regularnie pomijamy jakieś zęby podczas mycia, co powoduje ryzyko rozwinięcia się próchnicy. Pamiętajmy również o szczotkowaniu tylnych ścian zębów. Zatem jeżeli mamy nawyk skupiania się tylko na jednej lub dwóch strefach, a pomijaniu pozostałych, to możemy zobaczyć to w aplikacji. Obserwowanie naszego sposobu mycia zębów pozwala nam lepiej dbać o higienę jamy ustnej.

Kilka słów na koniec

Brałabym ją w ciemno. Dziękuję, dobranoc i idę myć zęby przed położeniem się spać. Szczoteczkę kupicie z polskiej dystrybucji u.


Karolina - Smart Mama ;) Karolina jest mamą trójki słodziaków. Bardzo ceni sobie czas spędzany z rodziną, dlatego stałe poszukuje Smart Gadżetów ułatwiających życie. Przetestowała setki gadżetów, żeby wybrać te najlepsze. W SmartMe chętnie pomoże młodym i trochę starszym rodzicom! Poza czasem spędzonym z pociechami oraz na SmartMe - pracuje jako specjalista psycholog kliniczny ;)

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 2 =