Meross MSG100 to świetny sposób na to, aby brama garażowa stała się smart – i to bez wymiany silnika i większych zmian. Zapraszam do recenzji.  

Jeśli posiadamy bramę garażową z działającym silnikiem (niezależnie od tego, czy jest to brama panelowa, czy rolowana) może być ona sterowana telefonem bez praktycznie żadnych przeróbek za pomocą sieci Wi-Fi. I w dodatku niezależnie od ekosystemu, który stosujemy w domu. Czy to będzie HomeKit, czy Home Assistant, a może po prostu sterowanie telefonem lub głosowo. Dla Meross MSG100 nie ma to znaczenia. Ważne natomiast jest to, by brama posiadała możliwość otwierania i zamykania za pomocą przycisku dzwonkowego, czyli za pomocą zamknięcia obwodu lub zamknięcia na tak zwane zwarcie. 

Meross_mgr100Wygląd

Meross MSG100 to małe urządzenie, które należy przyłączyć do istniejącego modułu sterowania lub przycisku zamykającego i otwierającego bramę. Ma dość krótki przewód, więc trzeba zainstalować go blisko albo… po prostu zmienić przewód. Zasilany jest za pomocą 5V, które uzyskamy z ładowarki USB typu A. Zarówno kabel zasilający, jak i ładowarka są w zestawie.

Zobaczmy zatem, co jeszcze otrzymujemy od producenta:

  • moduł, 
  • kabel zasilający zainstalowany do modułu zakończony wtyczką USB A,
  • zasilacz do standardowego gniazdka, 
  • czujnik zamknięcia (kontaktron),
  • magnes do kontaktronu,
  • wkręty,
  • taśmę dwustronną
  • „trytytkę” (opaska zaciskowa, zipp),
  • instrukcje i deklaracje zgodności (nie w języku polskim).

 

meross msg100 zawartość

Producent nawet umieścił kilkucentymetrowy kawałek przewodu do sprawdzenia, czy jak zewrzemy piny, to nasza brama zadziała. 

Każdy z elementów jest zapakowany w estetyczne kartoniki wpasowane w główne pudełko 

Montaż Meross MSG100

Podłączenie jest banalnie proste i nie zajmie więcej niż kilka minut. Musimy tylko włożyć urządzenie do gniazdka, podłączyć 2 przewody do naszego włącznika albo podłączenia pinów zwarcia, a następnie umieścić kontaktrony tak, by stykały się w pozycji zamkniętej bramy.

Jeśli mamy podane napięcie 5 V z modułu bramy, to możemy je wykorzystać. Nie musimy wtedy podłączać modułu do prądu. Niestety Meross zdecydował się na instalację kabla zasilającego na stałe, lutując go i zalewając gumą, a nie śrubami, jak robi to np. w modułach włączających urządzenia na kablu. Podobnie zrobił z przewodami zamykającymi obwód. Tak więc albo instalujemy blisko i na załączonym zasilaczu, albo kombinujemy. 

meross przewody

Następnie parujemy urządzenie z aplikacją. 

Dane techniczne

Wymiary: ok. 10 cm x 5 cm x 3 cm

Zasilanie: 5v 1 A

Przewód zasilający: 1,5 m

Przewód kontaktronu: 7 m

Wymaga co najmniej:  iOS 13 lub androida 4,1

Port USB-C z możliwością ładowania 60W

Wymaga istniejącej sieci Wi-Fi: 2,4 gaz

Współpracuje z HomeKit, Alexą i Google Assistant.

Aplikacja

Parowanie, tak jak w przypadku innych urządzeń Meross, polega na założeniu konta w aplikacji, wybraniu urządzenia do dodania i zeskanowaniu kodu QR. Następnie tylko wybieramy pomieszczenie, w którym jest zainstalowane i gotowe.

Po dodaniu bramy w aplikacji możemy ją oczywiście otworzyć i zamknąć, a w opcjach ustawić, czy chcemy otrzymać komunikaty o otwarciu i zamknięciu bramy, czy brama powinna się po jakimś czasie zamknąć sama, czy chcemy powiadomienie dźwiękowe o zamykaniu bramy (Meross ma wbudowany brzęczek). Możemy też  ustawić czas, lokalizację bramy oraz sprawdzić parametry Wi-Fi.

Moduł może być świetnym uzupełnieniem istniejącej bramy panelowej i zwijanej (choć w instrukcji jest tylko mowa o panelowej).

Musimy sprawdzić, czy nasza brama obsługuje sterowanie po zwarciu przewodów.


Zalety i wady Meross MSG100

Zalety:

  • prosty montaż,
  • mały rozmiar,
  • kontaktrony dające pewność co do zamknięcia bramy,
  • dobra aplikacja z prostym designem,
  • zasilanie w zestawie.

Wady:

  • przewody zamocowane na stałe ,
  • krótki przewód do złącza.

Kup teraz

Zapraszamy do zakupu produktu na stronach wymienionych poniżej...


Elektronikę ma we krwi! Krzysiek jest redaktorem oraz projektantem w SmartMe działającym w obszarze Home Assistant. Często lubi sam budować rozwiązania oraz rozwijać swoją pasję związaną ze smart domem. W wolnym czasie uwielbia robić zdjęcia, a my uwielbiamy je publikować ?

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz