Meross MSG100 to świetny sposób na to, aby brama garażowa stała się smart – i to bez wymiany silnika i większych zmian. Zapraszam do recenzji.
Jeśli posiadamy bramę garażową z działającym silnikiem (niezależnie od tego, czy jest to brama panelowa, czy rolowana) może być ona sterowana telefonem bez praktycznie żadnych przeróbek za pomocą sieci Wi-Fi. I w dodatku niezależnie od ekosystemu, który stosujemy w domu. Czy to będzie HomeKit, czy Home Assistant, a może po prostu sterowanie telefonem lub głosowo. Dla Meross MSG100 nie ma to znaczenia. Ważne natomiast jest to, by brama posiadała możliwość otwierania i zamykania za pomocą przycisku dzwonkowego, czyli za pomocą zamknięcia obwodu lub zamknięcia na tak zwane zwarcie.
Wygląd
Meross MSG100 to małe urządzenie, które należy przyłączyć do istniejącego modułu sterowania lub przycisku zamykającego i otwierającego bramę. Ma dość krótki przewód, więc trzeba zainstalować go blisko albo… po prostu zmienić przewód. Zasilany jest za pomocą 5V, które uzyskamy z ładowarki USB typu A. Zarówno kabel zasilający, jak i ładowarka są w zestawie.
Zobaczmy zatem, co jeszcze otrzymujemy od producenta:
- moduł,
- kabel zasilający zainstalowany do modułu zakończony wtyczką USB A,
- zasilacz do standardowego gniazdka,
- czujnik zamknięcia (kontaktron),
- magnes do kontaktronu,
- wkręty,
- taśmę dwustronną
- „trytytkę” (opaska zaciskowa, zipp),
- instrukcje i deklaracje zgodności (nie w języku polskim).
Producent nawet umieścił kilkucentymetrowy kawałek przewodu do sprawdzenia, czy jak zewrzemy piny, to nasza brama zadziała.
Każdy z elementów jest zapakowany w estetyczne kartoniki wpasowane w główne pudełko
Montaż Meross MSG100
Podłączenie jest banalnie proste i nie zajmie więcej niż kilka minut. Musimy tylko włożyć urządzenie do gniazdka, podłączyć 2 przewody do naszego włącznika albo podłączenia pinów zwarcia, a następnie umieścić kontaktrony tak, by stykały się w pozycji zamkniętej bramy.
Jeśli mamy podane napięcie 5 V z modułu bramy, to możemy je wykorzystać. Nie musimy wtedy podłączać modułu do prądu. Niestety Meross zdecydował się na instalację kabla zasilającego na stałe, lutując go i zalewając gumą, a nie śrubami, jak robi to np. w modułach włączających urządzenia na kablu. Podobnie zrobił z przewodami zamykającymi obwód. Tak więc albo instalujemy blisko i na załączonym zasilaczu, albo kombinujemy.
Następnie parujemy urządzenie z aplikacją.
Dane techniczne
Wymiary: ok. 10 cm x 5 cm x 3 cm
Zasilanie: 5v 1 A
Przewód zasilający: 1,5 m
Przewód kontaktronu: 7 m
Wymaga co najmniej: iOS 13 lub androida 4,1
Port USB-C z możliwością ładowania 60W
Wymaga istniejącej sieci Wi-Fi: 2,4 gaz
Współpracuje z HomeKit, Alexą i Google Assistant.
Aplikacja
Parowanie, tak jak w przypadku innych urządzeń Meross, polega na założeniu konta w aplikacji, wybraniu urządzenia do dodania i zeskanowaniu kodu QR. Następnie tylko wybieramy pomieszczenie, w którym jest zainstalowane i gotowe.
Po dodaniu bramy w aplikacji możemy ją oczywiście otworzyć i zamknąć, a w opcjach ustawić, czy chcemy otrzymać komunikaty o otwarciu i zamknięciu bramy, czy brama powinna się po jakimś czasie zamknąć sama, czy chcemy powiadomienie dźwiękowe o zamykaniu bramy (Meross ma wbudowany brzęczek). Możemy też ustawić czas, lokalizację bramy oraz sprawdzić parametry Wi-Fi.
Moduł może być świetnym uzupełnieniem istniejącej bramy panelowej i zwijanej (choć w instrukcji jest tylko mowa o panelowej).
Musimy sprawdzić, czy nasza brama obsługuje sterowanie po zwarciu przewodów.
Zalety i wady Meross MSG100
Zalety:
- prosty montaż,
- mały rozmiar,
- kontaktrony dające pewność co do zamknięcia bramy,
- dobra aplikacja z prostym designem,
- zasilanie w zestawie.
Wady:
- przewody zamocowane na stałe ,
- krótki przewód do złącza.