Kamera Sonoff GK-200MP2-B to propozycja domowej kamery, która może stanowić element systemu ochrony. Jeśli więc szukasz niedrogiego sprzętu, spełniającego podstawowe funkcje związane z monitorowaniem pomieszczeń, sprawdź naszą recenzję! Kamerę dostaliśmy na testy od sklepu Houseiq.
Pierwsze wrażenie
Kamera Sonoff GK-200MP2-B jest zapakowana w standardowe białe pudełko. Znajdziemy na nim podstawową specyfikację, zdjęcie produktu oraz numer modelu. Gdy otworzymy pudełko, zauważymy, że jest ono bardzo dobrze zabezpieczone workiem oraz kolejnym kartonikiem. Zawartość opakowania to kamerka, podstawka do zamontowania jej na ścianie lub suficie, wkręty oraz instrukcja obsługi. Kamerę dostajemy w zestawie z dedykowanym oryginalnym zasilaczem.
Kamerka wygląda na solidną. Biała obudowa z czarnym „okiem” prezentuje się bardzo estetycznie. Pod żadnym pozorem nie wygląda jak „chińska tandeta”. Jednak jest to jej pewną wadą, ponieważ… no, po prostu urządzenie wygląda jak kamera monitorująca. Sądzę, że każdy złodziej, który by ją zauważył, domyśliłby się, co to jest. Jeden się przestraszy i ucieknie, a drugi po prostu może odłączyć kamerkę i ją zniszczyć.
Kamera Sonoff GK-200MP2-B w działaniu
Kamera spełnia swoją podstawową funkcję, tj. nagrywa pomieszczenie w rozdzielczości 1080p. Wydaje się jednak, że rozdzielczość nagrania jest mniejsza, czyli 720p. W aplikacji jest ustawiona rozdzielczość SD. Można przestawić na HD, jednak zmienia się ona sama co jakiś czas (wraca do SD). Posiada też możliwość obracania się, jednak nie jest to płynny ruch tylko skokowy. Podczas użytkowania kamery pojawiły się problemy z połączeniem do sieci. Wyobraźmy sobie sytuację: postawiliśmy kamerę w jednym pokoju. Po pewnym czasie przestawiamy kamerę w inne miejsce. Włączamy ją, urządzenie informuje nas, że jest włączone wchodzimy do aplikacji i… nie możemy wejść do naszego „strażnika domu”. Musimy trochę pokombinować, aby znów ją uruchomić, np. wyłączyć i włączyć. Kamera nie posiada w zestawie karty pamięci, trzeba więc pamiętać, żeby ją osobno dokupić, ponieważ kamera spełnia swoją funkcję w pełni dopiero po włożeniu karty.
Jest także „motion sensor”, ale funkcja ta nie do końca spełnia swoje oczekiwania:
- Nie ma rozpoznawania twarzy (obojętnie kto będzie w domu, kamera będzie wysyłać powiadomienia o wykryciu ruchu);
- Pomimo możliwości ustawienia czułości, kamera wykrywa „nieistniejący” ruch;
- Kamera wykrywa swój ruch (możemy obracać kamerę) jako informację, że coś ruszyło się przed nią;
- Kiedy klikniemy na powiadomienie o wykryciu ruchu, nic nie zobaczymy (przynajmniej na początku), bo prawdopodobnie kamera musi rejestrować wszystko przynajmniej przez 3 miesiące (oby nikt nie wszedł do domu w tym czasie).
Podoba mi się funkcja podczerwieni. Kamera wykrywa, kiedy w pomieszczeniu jest ciemno. Wydaje mi się, że jest to prawdziwa podczerwień, a nie taka, jaką możecie zasymulować, instalując różne aplikacje w telefonie. Jak na swoją jakość wideo jest bardzo wyraźna. Twarz jest dość łatwo rozpoznawalna i widać różne szczegóły.
Kamera posiada opcję Wifi + Ethernet. Można korzystać zarówno z jednego lub 2 medium. Jest to dużą zaletą ponieważ strumieniowanie VIDEO FULL HD po sieci Wifi może ją poważnie obciążać.
Urządzenie posiada obsługę RSTP co daje ogromną zaletę podłączenia się do strumienia Video z poziomu komputera np. za pomocą oprogramowania VLC lub innych oprogramowań. Dodatkowo standard RSTP pozwala podłączyć kamerę do nagrywarek NVR takich firm jak DAHUA, HIKVISION, PANASONIC i innych wiodących liderów monitoringu Video.
Recenzja Shelly Flood. Czy uratuje przed zalaniem?
Aplikacja
Do kamerki łączymy się za pomocą aplikacji eWelink dostępnej na Android i IOS. W środku widzimy obraz z urządzenia, przycisk do mikrofonu, nagrywanie wideo. Można też zrobić zdjęcie ekranu. Pod nimi jest „joystick”, który steruje ruchem kamery (jak wspomniałem wyżej, jest to ruch skokowy). W ustawieniach możemy zmienić nazwę kamerki, zaktualizować ją, możemy udostępnić kamerę i włączyć: wykrywanie ruchu (nie ma automatycznej opcji), lokalne nagrywanie (zapisuje nagrania 5–10 minutowe), obrócenie kamery o 180 stopni, ID urządzenia i oprogramowanie układowe. Więcej opcji pojawia się w zakładce „Więcej ustawień”, gdzie możemy:
- ustawić głośność głośnika/mikrofonu;
- ustawić strefę czasową;
- zrobić format karty SD;
- uruchomić ponownie kamerę;
… oraz dwie inne funkcję, które raczej nikomu się nie przydadzą:
- RTSP;
- model środowiska (możemy ustawić 50 HZ lub 60HZ).
Panel jest bardzo intuicyjny i za to należy się duży plus.
Kamera Sonoff GK-200MP2-B – specyfikacja producenta:
- Sensor Obrazu: 2 million pixels CMOS
- Minimalne światło: 0 Lux/ F 1.2
- Kontrola migawki: Auto
- Obrót w 2 osiach 340° horyzontalnie/120° wertykalnie
- Obiektyw: 3,5mm
- Kąt widzenia obiektywu: 75 stopni
- Tryb noc dzień: Elektroniczny (automatyczny filtr z przełącznikiem)
- Kompresja wideo: 264
- Kompresja audio: 711
- Transfer: 16Kbps~2Mbps
- Dwa strumienie: Tak
- Rozdzielczość: 1080p
- Ilość klatek na sek.: 25fps
- Balans bieli: Auto
- Balans podświetlenia: Auto
- Nastawy obrazu: Jasność, Kontrast, Chroma, Nasycenie
- Alarm: Inteligentne wykrywanie ruchu
- Sygnalizacja alarmu: E-mail, nagrywanie wideo, powiadomienie.
- Protokoły sieciowe: TCP/IP, Ethernet, UDP, DNS/DDNS, SMTP, UPNP, DHCP, HTTP, etc.
- Wideo: Nagrywanie w chmurze. Wsparcie dla Amazon web services
- Bezprzewodowe: WIFI, 802.11 b/g/n
- Wspierane systemy operacyjne: Microsoft XP/Vista/Win7/Win8, Internet Explorer 7.0/8.0/9.0/10.0
- Systemy smartfonów: iOS 7 i lepsze, Android 4.0 i lepsze
- Pamięć: Wbudowany slot Micro SD, do 128GB (brak karty w zestawie)
- Temperatura pracy: −10 °C to 50 °C
- Kolor / Materiał: Biały/Czarny / Plastik
- Pobór mocy: 5W
- Widoczność nocna: do 10m
- Rozmiary: 109 x 109 x 120mm
- Waga z opakowaniem: 300 gram
Podsumowanie
Kamera Sonoff GK-200MP2-B kosztuje około 200 zł. Gdyby kosztowała nieco mniej z pewnością mogłaby stanowić konkurencję dla innych kamer domowych. Szczególnie, że nie jest to kamera bezprzewodowa. Chciałem ją zawiesić w przedpokoju, jednak ze względu na brak kontaktu, nie mogłem tego zrobić. Z pewnością dla wszystkich, którzy po raz pierwszy używają tego typu sprzętu, zaletą będzie bardzo intuicyjna i łatwa w obsłudze aplikacja.
Kamerę Sonoff kupicie w sklepie Houseiq.