Nadchodząca zima szykuje się jako naprawdę ciężki okres. Po latach walki ze smogiem czas zrobić kilka, jeśli nie kilkanaście kroków wstecz i przewiduję, że powietrze w Polsce będzie na jednym z najgorszych wyników od wielu, wielu lat. Widmo braku węgla i gazu i promowanie nieekologicznych sposobów ogrzewania, którymi już nie jest tylko zwykły węgiel, a nawet miał węglowy i węgiel brunatny sprawią, że oddychanie w najbliższych miesiącach może zostać uznane jako sport niebezpieczny. Czas zatem na pytanie jaki oczyszczacz powietrza 2022 roku wybrać?

Dlatego tak ważne jest przygotowanie swojego domu bądź mieszkania jako enklawy czystego powietrza. Do tego potrzebujemy oczyszczaczy powietrza których na rynku, na szczęście, jest już naprawdę dużo i wybór jest spory. I nawet jeśli w głowie kiełkuje pomysł: „Po co mieć w domu oczyszczacz powietrza skoro i tak wychodzę na zewnątrz” to na to też będzie odpowiedź. Ale w osobnym wpisie. Zacznijmy więc.

Oczyszczacz Powietrza do pomieszczenia do 25 m2

Jednym z najważniejszych aspektów oczyszczacza powietrza jest jego wielkość. Kupno jednego dużego oczyszczacza na całe mieszkanie mija się z celem. Drzwi będą skutecznie blokować przepływ powietrza i tylko wydacie zbędnie pieniądze. Dlatego ważne jest, żeby oczyszczacze dobierać do pomieszczeń w których będą stały, w sypialni mniejszy – w salonie większy.

Najmniejszymi oczyszczaczami są takie do 25 metrów kwadratowych. Takich biurkowych, zawieszanych na wisiorku itd. nie liczę. Taki oczyszczacz powinien spokojnie wystarczyć do wcześniej wspomnianej sypialni, pokoju dziecka bądź gabinetu. Moja rada? Dajcie oczyszczacz tam, gdzie spędzacie sporo czasu. A każdy z nas te kilka godzin musi pospać.

oczyszczacz powietrza 2022

Gdy ja szukam oczyszczaczy (a okazuje się, że co roku wychodzi coś ciekawego) zawsze zwracam uwagę na to jak wygląda jego głośność w trybie nocnym, czy posiada tryb automatyczny oraz to, czy można nim sterować aplikację. Przeszukując OleOle.pl natrafiłem na Aeno AP4, który spełnia moje warunki dla małego oczyszczacza. Oczyszczacz jest nieduży, ładny i ma wsparcie dla apki. Cena 599 zł jest średnią ceną dla oczyszczaczy w dzisiejszych czasach.

Oczyszczacz Powietrza 2022 do pomieszczenia od 26 m2 do 50 m2

W tym segmencie mamy już znacznie szerszy wybór oczyszczaczy, bo jest to zdecydowanie najpopularniejszy obszar do jakiego są tworzone. Mówimy tutaj o oczyszczaczu, który bez problemu poradzi sobie z salonem, albo łączonym salonem z kuchnią jak to jest u mnie.

oczyszczacz powietrza 2022

Królem stosunku jakości do ceny w dalszym ciągu jest Xiaomi. Dwoma najpopularniejszymi modelami są, trochę już leciwy, Xiaomi Mi Air Purifier 3C oraz najnowszy, sztandarowy model Xiaomi Mi Air Purifier 4. Xiaomi w dużej mierze wprowadziło masowo oczyszczacze pod nasze polskie strzechy. Dwa aktualne modele cechują się wydajnością rzędu 320 m3h oraz 400 m3h co daje nam optymalne działanie w pomieszczeniu wielkości 40 m2 oraz 48 m2. Za każdym razem mamy wsparcie aplikacji Xiaomi Home, a dzięki wtyczce HomeBridge możemy dodać oba modele do HomeKit. Cenowo Xiaomi w dalszym ciągu jest atrakcyjne, bo za starszy model zapłacimy jedynie 479 zł. Najnowszy model to już większy wydatek, bo 849 zł, ale oczyszczacza nie kupujemy na jeden sezon. Musimy jedynie pamiętać, że według producenta w tym wypadku powinniśmy wymieniać filtr raz na sześć miesięcy. Dzięki specjalnym workom chroniącymi filtr przed kurzem możemy to przeciągnąć na okres do kolejnego sezonu grzewczego ale to zdecydowany max.

oczyszczacz powietrza 2022

Jeśli nie chcemy iść w Xiaomi to w tym przedziale mamy też sporo producentów, których bardzo dobrze znamy. Pokaźne portfolio produktów ma Philips, który promuje swoje rozwiązania Combi 2w1, czyli oczyszczacz z nawilżaczem. Model AC2729 oferuje opcje jednoczesnego oczyszczania i nawilżania powietrza do 40 m2 (oczyszczanie) i 80 m2 (nawilżanie). Cena jest już wyższa, bo wynosi ponad 2000 zł, ale funkcje 2w1 i zdecydowanie lepszy design i wykonanie świadczą o tym, że mamy do czynienia z lepszym sprzętem.

oczyszczacz powietrza 2022

W tym segmencie znajdziemy również Samsunga i jego nietypową „kostkę”, czyli Samsung AX47R9080SS. Oczyszczacz wygląda bardzo nietypowo, trochę jak lodówka turystyczna. Jednak dla osób, które poza funkcjonalnością szukają nietypowego designu może być ciekawym rozwiązaniem. Szczególnie, że w kwestii parametrów technicznych jest naprawdę nieźle – może oczyszczać powietrze w pomieszczeniu do 47 m2.

oczyszczacz powietrza 2022

Oczyszczacz Powietrza 2022 do pomieszczenia powyżej 51 m2

Ostatnia kategoria to już prawdziwe monstra. Jeśli mamy bardzo duży salon, albo jakieś pomieszczenie użytkowe / usługowe to potrzebujemy naprawdę potężnego oczyszczacza. Na szczęście takich również jest trochę i możemy znaleźć zarówno trochę większe oczyszczacze, które poradzą sobie z pomieszczeniami rzędu 60 m2 jak i monstra, które przewietrzą prawie 130 m2!

oczyszczacz powietrza 2022

Zacznijmy od tych największych, gdzie króluje Electrolux. Producent wybrał interesującą niszę i oferuje nieprzesadnie wielkie oczyszczacze do przesadnie wielkich pomieszczeń 😉 W jego portfolio znajdziemy między innymi model Electrolux Pure A9PA91-404GY, który potrafi przewietrzyć pomieszczenie wielkość 92 m2, a kosztuje trochę ponad 1000 zł! Jeśli jednak szukamy oczyszczacza do zadań specjalnych to model Electrolux Pure A9 PA91-604DG jest przewidziany do pomieszczeń wielkości nawet 129 m2 (pomieszczeń, nie mieszkań!) za cenę trochę ponad 2000 zł. A co jeszcze interesujące to fakt, że oba oczyszczacze posiadają specjalne paski, które pozwalają je przenosić!

oczyszczacz powietrza 2022

Jeśli wolimy chińskich producentów to również w tym segmencie Xiaomi posiada swojego przedstawiciela. Xiaomi Mi Air Purifier 4 Pro poradzi sobie z pomieszczeniem wielkości 60 m2 i kosztuje niecałe 1100 zł. W tej sekcji znajdziemy również trochę już leciwego, ale nadal jarego Viomi Air Purifier, który za 600 zł oferuje również możliwość filtrowania powietrza w pomieszczeniach do 60 m2.

oczyszczacz powietrza 2022

Na sam koniec pozostaje nam Philips, który także w segmencie większych oczyszczaczy chce być obecny. Tutaj znajdziemy Philips Dual Scan, który oferuje odrobinę większą przestrzeń od Xiaomi bo 62 m2. Cena jest sporo wyższa (ponad 200 zł), ale jakość wykonania jest nieporównywalna w stosunku do chińskich braci.

oczyszczacz powietrza 2022

Jaki oczyszczacz powietrza 2022 roku wybrać? Jakikolwiek!

Jak widzicie wybór jest spory, a to i tak tylko wierzchołek góry lodowej. Najważniejsze jednak jest, abyście wybrali jakikolwiek oczyszczacz. Cytując serial, który został zapomniany przez jego zakończenie „Winter is coming” i powinniśmy zadbać o siebie i swoich bliskich, a taki sprzęt jest podstawą.

Materiał powstał we współpracy z OleOle.pl


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz