Tradycyjne termostaty próbują nadążać za zmianami temperatury. Można je ręcznie rozkręcać w zależności od potrzeb. Jak to jednak zrobić przy pomocy Heat-Control od Nice? Czas na krótki poradnik.

Termostat jest zarządzany za pomocą centrali sterującej całym systemem naszego inteligentnego domu – takiej jak np. Yubii Home. Przy jej pomocy możemy zaprogramować harmonogram ogrzewania naszego mieszkania czy domu. Dzięki temu to system za nas pilnuje, by ogrzewanie było realizowane w zaplanowany, dostosowany do naszych codziennych rutyn i preferencji sposób.

Jeśli np. domownicy od poniedziałku do piątku opuszczają mieszkanie przed godziną 8, a wracają o 15, to system automatycznie zadba o obniżenie kosztów ogrzewania, zmniejszając w tym czasie temperaturę w pomieszczeniach. System ponownie włączy ogrzewanie z wyprzedzeniem, aby o godzinie powrotu do domu temperatura pomieszczeń znów wróciła do preferowanego poziomu. Co ważne – każda z termostatycznych głowic montowanych na kaloryferach, które podłączone są do systemu inteligentnego domu, może być sterowana niezależnie. Dzięki temu możemy np. w sypialni utrzymywać w ciągu dnia niższą temperaturę, a w salonie, czy innych pomieszczeniach, w których przebywamy w ciągu dnia – wyższą, tworząc w ten sposób niezależnie sterowane strefy ogrzewania. Centrala, na podstawie zaprogramowanego wcześniej harmonogramu, automatycznie steruje temperaturą w każdej strefie po to, żeby dostosować się do tego, jak funkcjonujemy i tu budować oszczędności. Szczegółowo opracowany harmonogram ogrzewania – według badań działu marketingu Nice Polska – może wygenerować oszczędności nawet około 32% dotychczas ponoszonych kosztów.

Gdy klasyczny termostat wykryje otwarte okno to zacznie dogrzewać pomieszczenie. Natomiast Nice Heat-Control działa tak, że jeśli głowica wykryje nagłe obniżenie temperatury to zareaguje odwrotnie niż zwykły termostat – ograniczy dostęp wody w kaloryferze redukując ogrzewanie. Czujnik mierzy zatem temperaturę, a jego algorytmy umożliwiają badanie temperatury nie tylko w okolicy kaloryfera, ale i w całym pomieszczeniu. Żeby jednak mieć pewność, że temperatura mierzona jest dokładnie, warto zastosować jeszcze jedno urządzenie, czyli czujnik temperatury, który można postawić w dowolnym miejscu pokoju. Czujnik ten raportuje bezpośrednio do głowicy i wówczas mamy gwarancję, że w danym pomieszczeniu utrzymywana będzie pożądana przez nas temperatura.

Jeśli pomimo ustalonego harmonogramu, w danym pomieszczeniu zrobi nam się za zimno lub za gorąco – Nice Heat-Control możemy podkręcić ręcznie. W takiej sytuacji nasza centrala przywróci działanie napisanego harmonogramu standardowo po 4 godzinach.

Jak programuje się centralę Yubii Home? Czy można to zrobić przez aplikację w telefonie?

Piotr Głowacki – szef Działu Wiedzy i Szkoleń Nice Polska i FIBARO„Aby stworzyć harmonogram prac naszych inteligentnych czujników, musimy mieć komputer, za pomocą którego łączymy się z panelem konfiguracyjnym, natomiast temperaturę w pomieszczeniu można  podnieść ręcznie (bezpośrednio na termostacie), albo za pomocą aplikacji zainstalowanej w telefonie – np. Yubii App, dzięki której mamy również pełen dostęp do wszystkich informacji i raportów o działaniu poszczególnych urządzeń, w tym m.in. o aktualnym zużyciu energii”.      

Aby Nice Heat-Control działał potrzebuje zasilania. Zapewnia go akumulator, który wystarczy ładować raz przed sezonem grzewczym używając tradycyjnego portu micro-USB.

Problem efektywnego ogrzewania w rozsądnej cenie to w dzisiejszych czasach wyzwanie dla każdego z nas. Jest to też część wielkiego globalnego problemu związanego ze zrównoważonym rozwojem i bezpieczeństwem ekologicznym naszego globu. Jest to także temat niezwykle ważny dla Nice, co znalazło swe odzwierciedlenie w pierwszym Raporcie Zrównoważonego Rozwoju,
w którym Nice zaprezentował swoje zaangażowanie w ważnym dla swojej historii roku 2021 i przedstawił strategię do roku 2025.

Źródło i zdjęcia: Informacja Prasowa NICE


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz