W instalacji smart domu nie  zawsze chodzi tylko o wygodę. Wszystkie zamontowane ułatwienia na nic się zdadzą, jeśli nie będziemy czuć się bezpiecznie. W poprawie bezpieczeństwa i przeciw zalaniu domu pomoże FIBARO Flood Sensor. Przyjrzyjmy się temu czujnikowi i jego podstawowym funkcjom!
Zabezpieczenie domu przed zalaniem to jedna z podstawowych kwestii bezpieczeństwa. Czujnik zalania poza swoją podstawową funkcją spełnia też kilka dodatkowych zadań. Dzięki udostępnionemu przez FIBARO produktowi mam okazję przyjrzeć się im dokładniej.

Czujnik zalania – wygląd

Sensor wpisuje się w estetykę pozostałych produktów FIBARO, czyli jest nowocześnie gładki, zaokrąglony i w kolorze biały połysk. Niestety nie posiada różnych wariantów kolorystycznych, ale nie jest to problem z uwagi na funkcję, jaką pełni. Zalania możemy się spodziewać w miejscach, gdzie są rury, czyli pod zlewem czy też za pralką, więc zostawiając tam czujnik, nie myślimy o wizualnych kompozycjach. Istotne jest natomiast to, czy Flood Sensor zmieści się tam gdzie chcemy. Szerokość 71 mm i wysokość ok. 30 mm pozwalają nam bez problemu zmieścić czujnik tam, gdzie potrzeba – np. w sąsiedztwie pralki, zmywarki, lodówki czy zlewu.

FIBARO Flood Sensor – instalacja i działanie

Czujnik wystarczy postawić na równej powierzchni, najlepiej takiej, gdzie możemy spodziewać się pojawienia wody w razie wycieku. Jego domyślne zasilanie to dołączona do opakowania bateria. Ewentualnie można zasilić go z zewnętrznego źródła napięcia 12/24 VDC. Ostatnim krokiem w instalacji jest dodanie sensora do domowej instalacji przez centralkę, np. FIBARO Home Center 2, której użyłem.

Uruchomienie czujnika jest sygnalizowane mrugającą diodą oraz sygnałem dźwiękowym. Jeżeli utworzymy odpowiednie sceny w naszej centralce, to każdy alarm będzie wysyłał nam wiadomość push do aplikacji FIBARO na naszym telefonie lub maila. Najlepsze rozwiązanie jest takie, gdy zastosujemy w naszym domu sterowalny elektrozawór, którego zamknięcie będzie sterowane przez sygnał z Flood Sensora. Dodatkowym zabezpieczeniem może być odłączenie urządzeń elektrycznych w zalanym pomieszczeniu, np. przez zasilenie ich z FIBARO Wall Plug, który odetnie prąd po zadziałaniu alarmu z czujnika zalania.

Omawiane urządzenie posiada zabezpieczenie przed naruszeniem. W jego podstawie znajdują się również trzy złote nóżki, które wykrywają, czy sensor został naruszony. W przypadku niechcianego poruszenia uruchamia się alarm dźwiękowy. Taką informację otrzymamy również na telefon. Nóżki poza tą funkcją służą do wykrycia zalania.

Czujnik zalania jest zbudowany w taki sposób, że unosi się na wodzie i ciężko go zatopić.

Dodatkowa funkcja urządzenia to pomiar temperatury. Pomiar odbywa się przy samej podłodze, więc takie wskazanie świetnie nadaje się do sterowania ogrzewaniem podłogowym.

FIBARO Home Center – aplikacja

Wspomniane wcześniej komunikaty o zalaniu można odebrać przy użyciu aplikacji mobilnej FIBARO. Można w niej też podejrzeć temperaturę, jaką wykrywa Flood Sensor, oraz czas od ostatniego zdarzenia.

Oczywiście aplikacja nie służy tylko do przekazywania informacji z czujnika zalania, ale też z wszystkich zastosowanych produktów FIBARO i innych urządzeń dodanych do naszej sieci.

 

 

Podsumowanie

Czujnik zalania Flood Sensor jest świetnie sprawdzającym się elementem domowej instalacji. Działa bez zarzutu, jego zgrabne rozmiar powala umieścić go tam, gdzie chcemy, a dodatkowy pomiar temperatury stanowi ciekawe uzupełnienie funkcji. W moim odczuciu taki sensor powinien stanowić podstawowe wyposażenie każdemu domu. Będzie jednym z zabezpieczeń, bo w końcu przypadki zalania nie są takie rzadkie, a w dodatku potrafią wyrządzić dużo szkód.


Większości z nas w żyłach płynie krew, ale są tacy, którym płynie prąd. Taki jest właśnie Remik. Za dnia przykładny ojciec, ale jak tylko zajdzie słońca wyciąga sprzęty Fibaro i patrzy co jeszcze można z nich wyciągnąć! Projektant i Redaktor ?

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz