Black Friday to święto zakupów. Nie jest to już jeden dzień – mamy całe tygodnie i ciężko jest znaleźć dobre promocje. Ale można to zrobić. A szukając laptopa warto jest zastanowić się nad tym jakie laptopa w ogóle potrzebujemy!

W świecie telefonów może pojawiać się pytanie – czy laptopy są jeszcze potrzebne. I tak jak w szkole mogłem się bez niego obejść, a na studiach jego brak mocno mi doskwierał tak dzisiejszy biznes bez laptopów by nie istniał. Mamy laptopy do gier, do pracy, czy ultrabooki. Wybór jest naprawdę duży, a przez to – niełatwa.

Laptop do gier

Nigdy nie dorobiłem się laptopa do gier. Marzyłem o nim całe dzieciństwo i studia, ale gdy nareszcie mogłem sobie na niego pozwolić to musiałem pójść w stronę laptopów biurowych. Laptop gamingowy zamieniłem na playstation i od czasu mojej stacjonarki i Gothica 3 nie grałem już zbytnio w gry PC.

W międzyczasie zmienił się świat i kupując laptop do gier wiemy już na 100%, że mamy do czynienia z porządnym sprzętem. Kiedyś praktycznie tylko Alienware, a teraz większość producentów ma już swoje gamingowe pozycje. Przeważnie nietypowe, z mocnymi cięciami i koniecznie z klawiaturami w kolorze tęczy. Laptopy Gamingowe mają się wyróżniać nie tylko zawartością, ale również wyglądem.

A jeśli o wnętrzu mowa to są to najbardziej wydajne laptopy, a przy tym również najdroższe. Tutaj liczy się dużo ramu, porządna karta graficzny i topowy procesor. Ceny takich sprzętów mogą spokojnie podchodzić od 5/6 do 10 000 zł, ale jeśli chcemy grać bez zająknięcia to na taki wydatek musimy się przygotować.

Laptopy do pracy

Laptopy do pracy muszą być wytrzymałe i wydajne. Nie będą się zbytnio wyróżniały wyglądem, będą stonowane i proste. Możemy zapomnieć o tym, że będzie tam kolorowa klawiatura, czy nietypowe kształty. Taki laptop ma być smukły i gdy spadnie nam na ziemię – powinien ten wypadek wytrzymać.

W przeszłości królem takich laptopów był IBM i jego ThinkPad’y, które przez wiele lat kompletnie nie zmieniały wyglądu. Teraz ThinkPad’y dalej są na rynku (już pod szyldem Lenovo), ale poza tym mamy też bardzo popularnego Dell’a, HP, czy Microsoft. Nie możemy też zapominać o MacBook’ach, które dla mnie są najlepszymi laptopami do pracy.

Na takich sprzętach pracuję od lat i nie pamiętam, kiedy miałem w ręku prawdziwie gamingowy laptop. Laptop biurowy ma być wytrzymały, mieć rozsądną ilość RAM, Dysku i porządny procesor. Nie ma to być jednak najwyższa półka. Sprzęt jest akceptowalny i ma pozwalać na to, że jednocześnie będzie pracować wiele aplikacji.

Ultrabooki

Marzeniem każdej osoby, która posiada typowego laptopa biurowego jest ultrabook. Gdy ostatnio musiałem podnieść swojego ThinkPad’a sprzed prawie 10 lat to stwierdziłem, że muszę wrócić na siłownię. Był on niemiłosiernie ciężki! Ultrabooki to przeciwieństwo takiego sprzętu.

Ultrabooki są bardzo lekkimi laptopami, które wydajnością nie odstają zwykłym laptopom biurowym. Nie są tak wytrzymałe, ale dzięki ich niewielkiej władzy możemy je zawsze wrzucić do torby albo wziąć pod rękę i ruszyć na kolejne spotkanie. Kiedy ja miałem swojego ciężkiego Lenovo marzyłem właśnie o ultrabooku i dostałem ultrabook Lenovo. Różnica była gigantyczna.

Jeśli zatem musicie się sporo przemieszczać to warto jest zainwestować trochę więcej i kupić sobie taki lżejszy laptop. Popularnym producentem jest w tym segmencie Asus, ale też znajdziecie Lenovo, czy HP. Nawet Realme stara się wejść mocniej w ten rynek. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak pisałem wcześniej – ultrabook nie będzie tak samo wytrzymały jak zwykły laptop biurowy. Należy na to zwrócić uwagę.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz