Azeroth, Hogwart, Kontynent, Myrtana, czy Skyrim? Bez względu na to jaki wirtualny świat chcemy przemierzać – potrzebujemy porządnej zbroi, broni i? Oczywiście laptopa gamingowego! A w tym wpisie przybliżę Wam na jakie zwrócić uwagę w 2023 roku!

Laptop gamingowy to taki bardzo mocno napakowany kolega zwykłego laptopa. Kiedyś, moim gamingowym komputerem był Pentium 4 z 256 Mb pamięci i dyskiem twardym 40 gb. W dzisiejszych czasach taki setup nie wystarczy do odpalenia kalkulatora, a laptop z 4 rdzeniowy procesorem i 8 gb pamięci to komputer raczej niższej półki.

Jeden laptop gamingowy poproszę

Jeśli kojarzą Wam się laptop gamingowy z mocno kolorowymi obudowami o dziwacznych kształtach, bardzo ergonomicznych rozwiązaniach i abstrakcyjnie dobrym wnętrzu – to dobrze myślicie! Taki właśnie jest, nadal, laptop gamingowy.

Wyróżniający się na tle innych i pokazujący do czego został prawdziwie stworzony. Oczywiście znajdziecie także jego bardziej ugrzecznione wersje, jeśli nie chcecie się nim zbytnio afiszować lub wolicie coś delikatnego.

To jednak co jest najważniejsze w takim laptopie to podzespoły. Sprawdzając nowe laptopy gamingowe mogę zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze 16 gb ramu to minimum, a jeśli chcemy mieć sprzęt, który zostanie z nami na dłużej to warto jest z góry zainwestować w 32 gb ramu.

Po drugie, wydajny procesor to podstawa. W modelach, które przeglądałem przewija się przeważnie Intel i5 (od 10 do 12 generacji, więc rozstrzał jest spory) oraz AMD Ryzen 5 bądź 7. Oczywiście im wyższa wersja, tym cena bardziej skacze do góry. Cieszy mnie, że w dalszym ciągu mamy konkurencję Intela z AMD. Gdy zaczynałem zabawę z komputerami liderem był wyłącznie Intel, ale wkrótce potem na scenę mocno wkroczyło AMD. Widać, że walka ciągle trwa i na szczęście nie mamy monopolu.

Trzeci punkt spędzał sen z powiek wielu miłośnikom grania, ale mocny wstrząs na rynku krypto walut sprawił, że porządne karty graficzne wróciły na salony. Sam do dzisiaj pamiętam moją Geforce 2 MX400 (swojej pierwszej grafiki się nie zapomina!).

W dzisiejszych czasach porządny laptop powinien posiadać porządną grafikę. W dalszym ciągu możemy spotkać karty po 70 000 zł, ale przy okazji. tego artykułu patrzyłem bardziej realistycznie. Geforce 3050, 3060, bądź 3070 dostaniemy w zestawach z naprawdę dobrymi laptopami. A jeśli chcemy więcej dopłacić i dostrzec każdy ruch źdźbła to otwieramy się przed nami półka z Geforce’m 4060, 4080 itd.

Czy dobry laptop gamingowy musi dużo kosztować?

Z laptopami jest trochę jak z samochodami. Możemy mieć do setki w 3,6 sekundy, w 3,3 sekundy ale także w 10 sekund. Dla niektórych tak mocne przyspieszenie jest kompletnie niepotrzebne. Inni wydadzą każde pieniądze, żeby tylko poczuć moc 1000 koni mechanicznych.

Z laptopami gamingowymi jest podobnie. Postanowiłem spojrzeć na te najpopularniejsze, czyli te, które posiadają najwięcej pozytywnych opinii. Numerem jeden jest laptop Asusa za 3 700 zł, czyli cena niska jak za laptop gamingowy. Pamięć 8 GB ramu, procesor i5 10 generacji i Geforce 1650. Nie jest to zestaw zabójczy, ale wystarczający do odpalenia na przyzwoitych ustawieniach większości gier. A cena? Bardzo atrakcyjna.

Numer drugi przeskakuje już półkę wyżej. Acer Nitro 5 kosztuje 6 999 zł, czyli prawie dwa razy tyle co wcześniejszy ASUS. Ale tutaj też dostajemy dwa razy więcej. Pamięć to 16 GB, procesor i5 jest już 12 generacji, a Geforce na pokładzie to 3060. To jest laptop na lata, który bez problemu odpali wysokie ustawienia, Ray tracing i wszystkie inne funkcje, które sprawią, że zatopimy się w świecie danej gry.

No dobra, a czy najdroższe laptopy gamingowe to najlepsze laptopy gamingowe? Pod tym linkiem znajdziecie ranking Euro, gdzie brana była pod uwagę wydajność do ceny. Tam zobaczycie faktycznie te, które oferują bardzo dobrą wydajność w rozsądnej cenie.

Ale ja lubię czasem wejść na konfigurator, wyklikać wszystko na maxa i pomarzyć, że mógłbym kliknąć – kup 🙂 Jaki zatem jest najdroższy i najbardziej wypasiony laptop w Euro? Filtruj po cenie i mamy! MSI Titan kosztuje okrągłe 25 000 zł (plus 300 zł). A co tam znajdziemy? 64 GB ramu, Intel i9 13 generacji, dysk 2 TB SSD i Geforce 4080. Wszystko na pełnym wypasie! Aż człowiek miałby ochotę postawić go na biurku i kto wie, może Gothic 3 by nawet przestał przycinać 😉

Zatem dla każdego coś dobrego. Jeśli jesteście w średniej półce i szukacie dobrego sprzętu za dobre pieniądze to aktualnie wybór jest bardzo, bardzo duży. A jeśli macie nieprzebrane morze gotówki i chcecie sobie kupić coś niesamowitego – MSI czeka 😉

Materiał przygotowany we współpracy z EURO


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz