Gdy dystrybutor Heatit napisał mi, że ma dla mnie kolejny przekaźnik do testów, pomyślałem: “okej, będzie kolejny przekaźnik do testów”. Dostałem jednak informację, że to jest przekaźnik inny niż wszystkie. I muszę przyznać rację. Oto przekaźnik, który pozwoli Wam zautomatyzować m.in. ogrzewanie elektryczne.

Dlaczego ten przekaźnik jest inny niż wszystkie? Wytłumaczę to prosto: na parkingu pełnym samochodów osobowych Heatit jest jak ciężarówka. Odpowiedź jest bowiem ukryta w samej nazwie, a tak naprawdę w jej końcówce 16A. Oznacza ona bowiem to, że można do niego podłączyć również sprzęty, które wymagają znacznie większego poboru prądu. Na przykład ogrzewanie elektryczne.

Przekaźnik wygląda jak… przekaźnik

O wyglądzie przekaźnika nie ma się co zbytnio rozpisywać. Wygląda on podobnie do wszystkich innych przekaźników dopuszkowych. Zmieści się w naszej, europejskiej puszce, ale tylko jeśli będzie głęboka. Przekaźnik wymaga kabla neutralnego i pozwala na sterowanie jednym obwodem.

Ogrzewanie elektryczne

Heatit ZM Singler Relay 16A działa zarówno z klawiszami klasycznymi, jak i dzwonkowymi. Musimy jedynie podpiąć do niego kable i możemy rozpocząć parowanie. Przekaźnik działa po Z-Wave (dokładniej Z-Wave Plus) i posiada Smart Start, zatem można go łatwo sparować.

Dwa razy H – Heatit i Hubitat

Dotychczas wszystkie sprzęty Heatit parowałem z centralą FIBARO, ale tym razem postanowiłem spróbować z inną bramką. Padło na Hubitat. Jak wygląda proces parowania? Na szczęście dość prosto. W pierwszej kolejności musimy wejść w tryb parowania w centralce, a później trzykrotnie kliknąć przycisk parowania na samym przekaźniku.

Po chwili przekaźnik pojawi się już w aplikacji i będziemy mogli nim sterować. Wśród podstawowych tetplate’ów Hubitat nie ma przeznaczonego dla tego rodzaju przekaźnika, ale na szczęście generyczny template dla przekaźników zadziałał idealnie. Zdziwiło mnie, jak płynnie i szybko bramka komunikuje się z przekaźnikiem. Opóźnienie jest praktycznie zerowe.

Automatyczne ogrzewanie elektryczne dzięki Heatit

Przekaźnik 16A jest sprzętem dla osób, które poszukują czegoś, co pozwoli im zautomatyzować sprzęty potrzebujące większego poboru prądu. W opisie ze sklepu Z-Home widnieje informacja, że zautomatyzować możemy:

  • ogrzewanie elektryczne,
  • piece,
  • urządzenia AGD,
  • oświetlenie o wysokim poborze energii.

Dlaczego nie możemy do tego użyć zwykłych, tańszych przekaźników? Bo można je spalić, ot co. Pralka, suszarka czy właśnie ogrzewanie elektryczne potrzebują znacznie większego poboru prądu i tylko specjalnie przygotowany, wzmocniony przekaźnik sobie z tym poradzi. Powiem Wam szczerze, że przy okazji kilku projektów musieliśmy automatyzować ten typ ogrzewania i znalezienie produktów smart home było naprawdę trudne.

Oczywiście sam przekaźnik nie wystarczy. Żeby realnie sterować inteligentnym ogrzewaniem, będziemy też potrzebować dodatkowo czujnika temperatury, który podpowie, jaka jest temperatura w pomieszczeniu, które chcecie zautomatyzować. Mając te dwa urządzenie, można już potworzyć automatyzacje, samodzielnie sterujące temperaturą.

Dodatkowo posiada on opcję monitorowania pobieranego przez niego prądu. Dzięki temu możemy sprawdzać, jak drogo wychodzi nas ogrzewanie danego pomieszczenia. Każdy, kto ogrzewa sobie dom za pomocą prądu, doceni tę funkcję.

Heatit – it just works

Heatit po raz kolejny stworzył przekaźnik, który działa tak, jak powinien. Skupiłem się w dzisiejszej recenzji na ogrzewaniu, gdyż wydaje mi się, że do tego ten sprzęt będzie najczęściej wykorzystywany. To jednak w żaden sposób go nie ogranicza. Przełącznik co prawda steruje tylko jednym obwodem, ale może odbierać  polecenia z 2 podłączonych klawiszy. Polecenia przekazuje do centrali Z-wave (np. Hubitat) i uruchamia sceny albo zdalnie steruje innymi urządzeniami. Przekaźnik pozwala na aktywacje scen za pomocą kliknięcia, podwójnego kliknięcia oraz przytrzymania klawisza. Dzięki temu liczba scen, które możemy za jego pomocą zautomatazywać, jest całkiem spora.

Ogrzewanie elektryczne

Co do samego działania to jest tak, jak wcześniej wspominałem, czyli płynnie. Opóźnienia praktycznie nie występują, a połączenie jest stabilne. To jest duża zaleta Z-Wave, które zaczyna tracić popularność na rzecz Zigbee. Osobom zawodowo zajmującym się smart home ten przekaźnik może się naprawdę spodobać.

Zautomatyzuj ogrzewanie elektryczne, bojlery i AGD – Podsumowanie Heatit

Heatit ZM Single Relay 16A jest produktem, na który czekali wszyscy, poszukujący sposobu na zautomatyzowanie większych i “energożernych” urządzeń. Niewielki segment powiększył się właśnie o ciekawy produkt, który może nie namiesza jakoś wybitnie na rynku, ale świetnie go uzupełni.

Ja jestem za, a przekaźnik możecie już kupić w Polsce u partnerów Heatit – łatwo znajdziecie go w sklepach internetowych i na Allegro.

Kup teraz

Zapraszamy do zakupu produktu na stronach wymienionych poniżej...


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *