Oświetlenie w naszym smart domu aż prosi się o możliwość jakiegoś lepszego sterowania, niż proste włącz i wyłącz. Ustawienie jasności lub samoczynnego wyłączania przynosi wiele komfortu. Może nam w tym pomóc Z-Dim od Heatit.

Ustawienie odpowiedniego natężenia światła bywa bardzo pomocne, zwłaszcza, gdy dysponujemy mocnymi żarówkami, a nie zawsze musimy korzystać z ich pełnej mocy. Dzięki udostępnionemu przez Heatit produktowi Z-Dim mogę sprawdzić, czy ich dimmer spełnia to podstawowe zadanie i kilka dodatkowych działań.

Dimmer Heatit Z-Dim – wygląd

Kontroler ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 84 mm x 84 mm x 35 mm, ale prawie połowa wchodzi do puszki. Standardowo – jak to produkty Heatit – sprzęt jest w kolorze: biały połysk. Do opakowania jest dołączona dodatkowa wewnętrzna ramka i przycisk w kolorze kremowym. To wszystko, co można zrobić w kwestii kolorów, ale za to pasuje rozmiarowo do innych naściennych produktów, np. do termostatu Z-Temp2. Podoba mi się, że ściemniacz nie wystaje niepotrzebnie za dużo od ściany i nie jest o wiele grubszy od zwykłego przycisku do światła.

Smart ściemniacz – instalacja i działanie

Ściemniacz należy podłączyć zgodnie ze schematem załączonym w instrukcji. Nie jest to przesadnie trudne, wystarczy wpiąć zasilanie z instalacji i kabel z lampy. Następnie całość wystarczy włożyć do podtynkowej puszki i przykręcić jak standardowy włącznik światła. Warto wspomnieć, że urządzenie współpracuje z przyciskami w tak zwanej instalacji schodowej. Na tym etapie już można cieszyć się manualnym ściemniaczem z funkcją włączania i wyłączania światła.

Dimmer nabiera pełni możliwości, kiedy skomunikuje się go z centralką całej instalacji smart domu działającej w protokole Z-Wave. Po skomunikowaniu urządzenia z bramką mamy możliwość utworzenia scen z jego udziałem umożliwiającym nam zautomatyzowane włączanie i wyłączanie światła, samoczynne ustawienie natężenia światła, współpraca z innymi urządzeniami.

Utworzone sceny można wywoływać też ręcznie przy użyciu przycisku na Z-Dim naciskając go ustaloną ilość razy (2x, 3x, 4x, 5x).

Dodatkową funkcją dimmera jest pomiar poboru mocy elektrycznej. Zawsze to dodatkowe dane dla nas.

Parametry techniczne

 • Protokół: Z-Wave Plus 500, 868,4 MHz (EU)
 • Napięcie zasilania: 230 V 50 Hz
 • Temperatura pracy: 0 st C do 40 st C
 • Głębokość montażu w puszce: 15 mm
 • Kod IP: IP 20
 • Wymiary: 84 x 84 x 43 mm
 • Certyfikacje: Z-wave Plus, CE, EN 55015/A2: 2009, EN 61547:2009, EN 61000-3-2/A2:2009, EN 61000-3-3:2008, EN 60669-2-1/A12:2010, EN 60669-1:A2:2008, EMC 2014/30/EU, RoHS 2011/65/EU, LVD 2014/35/EU

Ściemniacz współpracuje z oświetleniem typu:

 • LED od 1 do 200 VA,
 • żarówki halogenowe i żarowe 230 V,
 • LED ze ściemniaczem,
 • transformatory elektroniczne.

 

Podsumowanie

Ściemniacz Z-Dim jest urządzeniem prostym w obsłudze, bezproblemowo współpracującym z innymi urządzeniami Z-Wave oraz doskonale spełniającym swoje podstawowe zadanie. Dodatkowa możliwość pomiaru energii może nam pomóc w planowaniu oszczędnościaci lub w lepszym doborze oświetlenia.

Taki dimmer możecie kupić na stronie Z-Home pod tym linkiem.


Większości z nas w żyłach płynie krew, ale są tacy, którym płynie prąd. Taki jest właśnie Remik. Za dnia przykładny ojciec, ale jak tylko zajdzie słońca wyciąga sprzęty Fibaro i patrzy co jeszcze można z nich wyciągnąć! Projektant i Redaktor 🙂

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Powiązane posty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *