Wracam do Was z kolejnym sprzętem AENO. Dzisiaj będzie to oczyszczacz AP2S AENO Air Purifier. Nie jest to jednak typowy oczyszczacz, jakich pełno w supermarketach i wszelkich sklepach. Jest to bowiem oczyszczacz horyzontalny! Tego jeszcze nie było!

W ramach moich recenzji AENO pokażę Wam dwa oczyszczacze. Jeden bardziej typowy i drugi kompletnie nietypowy. Postanowiłem, że zacznę od tego drugiego i zaskoczę Was urządzeniem, które kompletnie nie wygląda jak oczyszczacz, jednakże naprawdę nim jest. Trzeba przyznać, że AP2S Aeno Air Purifier to bardziej skrzyżowanie oczyszczacza i grzejnika.

Aeno Air Purifier – design od nowa?

Niemalże każda podstawowa obudowa oczyszczacza powietrza wygląda identycznie. Są to zazwyczaj tuby, które górą zasysają zanieczyszczone powietrze, przepuszczają je przez filtry i wyrzucają po bokach. Oczyszczacze mogą być mniejsze lub większe, mogą mieć jeden filtr albo dwa, mogą być bardziej okrągłe bądź kanciaste. Jednak zamysł ich tworzenia jest taki sam i można to w zasadzie porównać do budowy  samochodu – bo przecież zarówno maluch, jak i porsche mają cztery koła, silnik i obudowę.

AP2S jest jednak czymś trochę innym. Jeśli włączycie unboxing produktów AENO, który przygotowałem, zobaczycie moje szczere zdziwienie po tym, gdy wyciągam urządzenie z pudełka…  A skąd to zdziwienie? To przez to, że oczyszczacz od AENO wygląda jak grzejnik. Po prostu. Trzeba mu dokręcić nóżki (trochę się z tym pomęczymy, a trzeba je naprawdę dobrze dokręcić, żeby nie wpadał w drgania) i postawić na podłodze. No, grzejnik jak się patrzy.

Ale gdy tylko przyjrzymy się temu oczyszczaczowi z bliska, znika pierwsze wrażenie. Możemy wówczas zobaczyć, że mamy do czynienia z czymś kompletnie innym. Z przodu oczyszczacz jest niepozorny. Ma plastikową kratownicę, która wygląda bardzo podobnie do innych oczyszczaczy. Biel z elementami czarnego cienia wygląda elegancko, ale normalnie. To coś, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Zwrócę jeszcze tylko uwagę na sam napis Aeno znajdujący się na przedzie urządzenia, który jest naprawdę ładnie tam wkomponowany.

Na górze Aeno znajdziemy duże wloty powietrza, którymi dostaje się zanieczyszczone powietrze, aby później wylecieć wlotami z przodu. To, co jednak naprawdę wyróżnia ten sprzęt, to duży panel z boku, który jest czarnym wyświetlaczem. To właśnie na nim pokazuje się tak dużo informacji, co opiszę w kolejnym podrozdziale.

Aeno jest stworzony do tego, aby stać dostawionym do ściany i wypuszczać oczyszczone powietrze wyłącznie przodem. Tak więc może być to dość dziwne dla wszystkich przyzwyczajonych do oczyszczaczy, które wypuszczają powietrze trzema stronami. Trzeba też przyznać, że ta powierzchnia w Aeno jest bardzo duża, wielkości dwóch albo trzech takich powierzchni w przypadku innych oczyszczaczy powietrza. Zatem nie jest to absolutnie minus, tylko po prostu inny design.

Super wyświetlacz

W tym oczyszczaczu bardzo spodobał mi się wyświetlacz, który został zamontowany z boku. Jest to znowu różnica w stosunku do frontowego albo górnego wyświetlacza pojawiającego się w innych tego typu urządzeniach. Nie ma tu jednak problemu z odczytem informacji. Przeważnie gdy koło niego przechodzę, zerkam na wartości. Są one bardzo czytelne. Tak więc znowu jest to trochę inne rozwiązanie, ale trzeba potraktować je jako zaletę.

Wyświetlacz ma bardzo dużo funkcji. W głównej sekcji zobaczymy na nim aktualną wartość zanieczyszczenia, a także tryb działania, który jest zobrazowany za pomocą pasków (od jednego do trzech).  Wartość zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu jest dodatkowo sygnalizowana kolorem. Jest tam ikona TVOC, która zapala się od koloru czerwonego do zielonego – w zależności od tego, jak silne jest zanieczyszczenie. W głównej sekcji jest tam również ikona informująca o tym, czy oczyszczacz wykorzystuje w danym momencie światło UV.

Pod spodem znajdziemy dotykowe przyciski sterowania oczyszczaczem. Możemy go włączyć/wyłączyć, wymusić parowanie Wi-Fi, włączyć tryb automatyczny, ustawić ręcznie siłę wiatraka czy włączyć tryb nocny. Opcji na wyświetlaczu jest sporo i jest to jedno z trzech miejsc, z których możemy sterować oczyszczaczem.

Niespodzianka w AENO Air Purifier

Możemy sterować oczyszczaczem na wyświetlaczu i w aplikacji (o tym za chwilę), a co jest za tym trzecim sposobem? Pilot! Po raz pierwszy w zestawie z oczyszczaczem dostałem pilot! Posiada on podstawowe funkcje działania, czyli możemy nim zmienić prędkość wentylatora, włączyć tryb automatyczny bądź nocny, ustawić timer, a także włączyć i wyłączyć oczyszczacz. Sam nie korzystałem z pilota, bo ogółem średnio za nimi przepadam, ale widzę w tym sens. Jeśli chcemy sprawić oczyszczacz osobie starszej, dla której nie jest naturalne sterowanie z aplikacji lub jest problematyczne schylanie się do urządzenia, to pilot jest doskonałym rozwiązaniem.

Aplikacja AENO

Aplikacją do sterowania jest aplikacja AENO. To w niej dodajemy oczyszczacz i później możemy nim sterować. Aplikacja już wcześniej mi się podobała i dalej podtrzymuję swoje zdanie. Na głównym ekranie zobaczymy całkiem dużo informacji. Na samej górze znajdziemy informacje outdoor, czyli aktualną temperaturę, pogodę i informację o jakości powietrza.

Poniżej znajduje się kółko, po którym bez końca kręci się czarna kulka 😉 Takie trochę wciągające. W środku znajduje się informacje o aktualnym poziomie zanieczyszczania w liczbach, wskaźnik jakości powietrza w formie pisemnej (normalne powietrze albo podwyższone zanieczyszczenie), a także informacja o zużyciu filtra.

Tuż pod nimi znajdują się informacje o średnich. Znajdziemy tam zarówno średnie powietrza na zewnątrz, jak i wewnątrz (musimy podać adres, aby mieć powietrze na zewnątrz). Wartości pokazywane są z pięciu ostatnich dni. Na samym dole mamy wskaźnik TVOC z dużą czcionką informującą nas o aktualnym poziomie lotnych związków.

W belce dolnej możemy włączyć/wyłączyć oczyszczacz, zmienić tryb działania (jest pięć trybów w tym automatyczny i sen), ustawić timer, aby oczyszczacz wyłączył się po kilku godzinach, a także przejść do ustawień, gdzie możemy włączyć funkcje jonizacji oraz dezynfekcji światłem UV.

AENO Air Purifier to naprawdę niezwykły oczyszczacz

AENO ponownie postanowiło mnie zaskoczyć i zrobić niezwykły sprzęt. Ich oczyszczacz AP2S jest jedyny w swoim rodzaju. Nie jest sprzętem bez wad, podczas testów zauważyłem, że różnie bywa ze stabilnością i na wyższych obrotach urządzenie się chybocze. Jest jednak naprawdę ciekawym produktem, który z jednej strony oczyści Wam mieszkanie, a z drugiej je urozmaici. Oczyszczacz AENO Air Purifier nie należy do najtańszych, ponieważ kosztuje 1200 zł, ale dostaniecie go w naprawdę wielu sklepach. Na koniec dodam jedynie, że powierzchnia, na której maksymalnie powinien działać to 42 metry kwadratowe, jego wydajność to 370 metrów sześciennych na godzinę, a maksymalna głośność to 66 decybeli.


Kompletnie zwariowany na punkcie smart. Jeśli tylko pojawi się coś nowego, to koniecznie musi to dostać w swoje ręce i przetestować. Lubi rozwiązania, które się sprawdzają, i nie znosi bezużytecznych gadżetów. Jego marzeniem jest zbudować najlepszy portal z obszaru smart w Polsce (a później na świecie i Marsie w 2025).

Polska grupa Smart Home by SmartMe

Polska grupa Xiaomi by SmartMe

Promocje SmartMe

Dodaj komentarz